Reklama

Wzrosną stawki za wywóz śmieci w Pleszewie. Podwyżki zaplanowano od nowego roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie archiwalne / poglądowe

Wzrosną stawki za wywóz śmieci w Pleszewie. Podwyżki zaplanowano od nowego roku - Zdjęcie główne

To już pewne. Od nowego roku wzrosną stawki za wywóz śmieci w Pleszewie | foto zdjęcie archiwalne / poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w czwartek, pleszewscy radni mają w planie przegłosowanie uchwały, która zakłada podwyżkę stawki za wywóz naszych odpadów. Wejść w życie ma od 1 stycznia 2023 roku.

To już pewne. Od nowego roku zwiększą się opłaty za śmieci w Mieście i Gminie Pleszew. Uchwałę w tej sprawie radni powinni przegłosować w najbliższy czwartek, podczas sesji.

Wzrost stawki za śmieci w Pleszewie

Zgodnie z założeniami nowe stawki mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. W sumie chodzi o podwyżki rzędu 2 zł od osoby.

I tak od 1 stycznia 2023 roku nowe stawki za śmieci w Pleszewie wyniosą:

  • 26 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość (do tej pory były to 24 zł)
  • 52 zł miesięcznie - (kara) w przypadku, gdy mieszkaniec nie wypełni obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny (do tej pory było to 48 zł).
Przypomnijmy: o tym, że opłaty za śmieci mogą wzrosnąć, władze miasta mówiły wstępnie już w sierpniu. Od września wzrosły bowiem ceny za odpady komunalne w Wielkopolskim Centrum Recyklingu w Jarocinie (dawniej ZGO), gdzie trafiają na co dzień śmieci z Pleszewa, ponadto dużą niewiadomą były przetargi - na zagospodarowanie i na wywóz odpadów.

- Otrzymaliśmy nowy cennik z ZGO podnoszący od września opłaty za odpady komunalne - między 10 a 15 proc. w zależności od frakcji. Bardzo drogie są odpady tzw. brudne – informował już wcześniej wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.

Jako przykład podawał odpady kuchenne (bio).

- Tona odpadów będzie kosztować 370 zł od września za tonę, z kolei tona kuchennych „brudnych” – zanieczyszczonych np. workami foliowymi – będzie już wynosić 550 zł za tonę – mówił wiceburmistrz.

Mówiąc wprost: stawki w dużej mierze zależą od naszej poprawnej segregacji. Ale nie tylko.

W ostatnim czasie wzrosły bowiem znacznie inne koszty - m.in. związane z energią czy transportem.

Przypomnijmy: jak pisaliśmy na początku października, po ostatnich dwóch przetargach okazało się, że chodzi o wzrost kosztów rzędu kilkuset tysięcy złotych.

W przypadku zagospodarowania odpadów w przetargu wpłynęła tylko jedna oferta od Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie. Cena brutto oferty wyniosła 4.673.371,68 zł. I jak się okazuje to o ok. 180 tys. zł więcej, niż zakładano - kwota jaką przyjęły bowiem władze Pleszewa przed przetargiem wynosiła ok. 4.492.589,28  brutto.

Drożej wyniesie nas także wywóz odpadów. W tym przetargu również wpłynęła tylko jedna oferta - z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie. Cena brutto wyniosła 3.545.078,40 zł, podczas gdy wcześniejsze planowane koszty szacowano na 3.295.427,00. To oznacza, że wywóz kosztować będzie o ok. 250 tys. zł więcej.

I to m.in. wspomniane wyżej sytuacje - związane z wzrostem kosztów - spowodowały, że konieczne jest podniesienie stawek za wywóz odpadów w Pleszewie.

Droższe stawki za śmieci w Pleszewie. Co się składa na cenę?

Jak przypominają władze miasta, przy ustaleniu stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi bierze się pod uwagę następujące czynniki:

  • liczbę mieszkańców zamieszkujących gminę,
  • ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych,
  • koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują z kolei:
  • koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, koszty tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, koszty obsługi administracyjnej tego systemu, koszty edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi oraz przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie, w szczególności to, że na niektórych nieruchomościach odpady komunalne powstają sezonowo.

Dlaczego rośnie stawka za wywóz śmieci w Pleszewie?

Władze Pleszewa podkreślają dziś wprost, że głównym czynnikiem podwyżki jest duży wzrost cen - związanych zarówno z zagospodarowaniem odpadów, jak i kosztami transportu (ceny benzyny są dziś wysokie), a także wzrost kosztów pracy (chodzi m.in. o podniesienie minimalnego wynagrodzenia)

- Wpływ na wysokość uchwalanej stawki opłaty ma duży wzrost cen, które Miasto i Gmina Pleszew zobowiązana jest płacić wykonawcy umowy za odbiór i transport odpadów oraz zagospodarowanie odpadów. Obecnie przy stopniu inflacji przekraczającym 17,2 % obserwowany średni wzrost ceny za odbiór i transport odpadów wynosi 15%. Wzrost cen za transport odpadów wynika głównie ze wzrostu cen paliw oraz wzrostu kosztów pracy. Wzrost cen za zagospodarowanie odpadów podyktowany jest m.in. wzrostem tzw. opłaty marszałkowskiej, zwiększającymi się kosztami pracowniczymi, wzrostem ceny za energię elektryczną, utylizacji wysokokalorycznej frakcji odpadów komunalnych, której nie można poddać składowaniu oraz braku rynków zbytu dla niektórych surowców wtórnych. W latach 2021 – 2022 systematycznie podnoszone były opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych na instalacji Wielkopolskie Centrum Recyklingu – Spółka z o. o. w Jarocinie, do której trafiają odpady komunalne z terenu miasta i gminy Pleszew. Ustawowym obowiązkiem gminy jest objęcie kalkulacją wszystkich kosztów ponoszonych na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz ustalenie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców w wysokości pokrywającej w pełni realizację tego zadania - można przeczytać m.in. w uzasadnieniu uchwały, która zakłada podwyżkę od 1 stycznia 2023 roku.

Ile kosztuje rocznie system gospodarki odpadami w Pleszewie?

Władze miasta podają przy tym wszystkim konkretne liczby. Zgodnie z nimi łączny prognozowany koszt funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w 2023 r. w Mieście i Gminie Pleszew wynosi 9.082.972 zł, w tym:

  • odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych w wysokości oraz utworzenie i obsługa punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych - 8.557.972,00 zł,
  • obsługa administracyjna systemu - 494.000,00 zł,
  • realizacja działań edukacyjnych skierowanych do mieszkańców objętych gminnym systemem zbiórki odpadów w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi - 31.000,00 zł.

Ile rocznie ton śmieci wywozi się z Miasta i Gminy Pleszew?

Zgodnie z informacjami urzędu w ciągu roku mieszkańcy Miasta i Gminy Pleszew produkują 11.279 ton odpadów (chodzi o 26 tys. 14 osób - bo właśnie tyle złożyło tzw. "deklaracje śmieciowe").

Jak wylicza więc urząd, przy nowej stawce - 26 zł miesięcznie od jednego mieszkańca - i przy założeniu, że 3.400 osób posiada kompostowniki, przez co ich opłata jest pomniejszona o złotówkę, dodając do tego przypis od firm w wysokości 946.263 zł - roczne dochody za śmieci wyniosą 9.019.647,00 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy