Reklama

Mieszkaniec Pleszewa kupił tonę węgla w sklepie PGG. Czy może jeszcze wnioskować do gminy o zakup opału?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkaniec Pleszewa kupił tonę węgla w sklepie PGG. Czy może jeszcze wnioskować do gminy o zakup opału? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dali znać - Kupiłem w sierpniu tonę węgla w sklepie PGG. Czy mogę teraz kupić pozostałe dwie tony po preferencyjnej cenie od gminy? Ustawa nie reguluje tego w jasny sposób, nie wiem co robić - zastanawia się jeden z mieszkańców Pleszewa. Co odpowiada nam urząd?

Przypomnijmy: od 8 listopada mieszkańcy Pleszewa mogą składać wnioski do urzędu - odnośnie zakupu tańszego węgla.

Przypomnijmy: uprawnieni i zainteresowani mieszkańcy mogą składać wnioski do urzędu w Pleszewie o zakup węgla kamiennego (groszek, orzech), którego preferencyjna cena nie przekroczy 2 tys. zł brutto za tonę. 

- Wniosek o zakup węgla od miasta po preferencyjnej cenie może złożyć osoba fizyczna zamieszkująca w gospodarstwie domowym prowadzonym na terenie Miasta i Gminy Plewszew na rzecz którego dokonywany jest zakup węgla - zaznaczają władze Pleszewa.

Warto też pamiętać, że kupić tańszy węgiel od gminy możemy, jeśli spełnimy dwa podstawowe warunki:

  • jesteśmy uprawnieni do otrzymania dodatku węglowego
  • dokonaliśmy prawidłowego zgłoszenia lub wpisania węgla, jako głównego źródła ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków 

Mieszkaniec Pleszewa kupił wcześniej tonę węgla w sklepie PGG. Czy może jeszcze wnioskować do gminy o zakup opału?

Według przepisów rządowej ustawy, w ramach zakupu preferencyjnego od gminy, możemy kupić w sumie trzy tony węgla, ale w podziale po 1,5 tony:

  • pierwszy raz do końca 2022 roku
  • drugi raz od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku
Teoretycznie, według przepisów ustawy, węgla od gmin nie mogą jednak kupić osoby, które już dokonały wcześniej zakupu - po cenie niższej niż 2.000 zł - na przykład w sklepie Polskiej Grupy Górniczej czy Tauron.

To obostrzenie rodzi  jednak spore wątpliwości wśród mieszkańców.

Jak pyta nas jeden z Czytelników - co zrobić w przypadku, gdy kupiliśmy tańszy węgiel wcześniej, ale było to np. mniej niż trzy tony? 

- Kupiłem w sierpniu tonę węgla w sklepie PGG. Czy mogę teraz kupić pozostałe dwie tony po preferencyjnej cenie od gminy? Ustawa nie reguluje tego w jasny sposób, nie wiem co robić - zastanawia się jeden z mieszkańców Pleszewa.

Co ma zrobić w tym przypadku mieszkaniec? Czy może kupić wspomniane dwie tony od gminy - mimo, że kupił wcześniej węgiel od PGG? Zapytaliśmy o to władze miasta.

Jak się okazuje, mieszkaniec może złożyć wniosek.

- Mieszkaniec może w takim przypadku złożyć wniosek do urzędu o zakup węgla - informuje Anna Bogacz, rzecznik urzędu miasta.

Przypomnijmy: wnioski na I transzę zakupu węgla można składać do 15 grudnia 2022 roku w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie (pokój nr 111) tel. 62 7428 343. Można też to zrobić elektronicznie - przez ePUAP.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy