Reklama

Dodatek węglowy. Dwie rodziny - jeden adres? Czy każdy może dostać pieniądze?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Dodatek węglowy. Dwie rodziny - jeden adres? Czy każdy może dostać pieniądze? - Zdjęcie główne

Od początku listopada obowiązują nowe zasady przyznawania dodatku węglowego | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd po raz kolejny zmienił reguły wypłaty dodatku węglowego. Teoretycznie, po zmianach, zasada jeden adres, jeden dodatek ma już nie obowiązywać. O 3.000 zł na kupno opału może starać się każda z rodzin, które zamieszkują pod jednym dachem i ogrzewają się jednym piecem, ale prowadzą osobne gospodarstwa domowe. W praktyce trzeba jednak spełnić pewne warunki. Tymczasem pracownicy MGOPS w Pleszewie aktualnie szkolą się - w związku z interpretacją znowelizowanych przepisów. Bo te są bardzo niejasne.

Od 3 listopada nowe przepisy o dodatku węglowym

Przypomnijmy: na początku lipca prezydent podpisał ustawę, która miała zagwarantować Polakom węgiel w cenie 996 zł za tonę. Te przepisy okazały się nie do zrealizowania i niewiele składów zdecydowało się na sprzedaż węgla na warunkach przewidzianych przez rząd.

W sierpniu weszła w życie kolejna ustawa, o dodatku węglowym, która wprowadzała jednorazową zapomogę w kwocie 3 tys. zł dla pojedynczego gospodarstwa domowego i jednocześnie kasowała przepisy poprzedniej ustawy.

Gdy gminy zaczęły przyjmować wnioski o zapomogi, okazało się, iż przepisy są tak niejasne, że pozwalają starać się o dwie i więcej dopłat, gdy w tym samym lokalu zamieszkuje kilka rodzin.

W ustawie pominięto także tych, którzy opalają domy innymi surowcami, jak drewno, pellet czy LPG.

We wrześniu kolejny raz zmieniono przepisy. Nowelizacja wprowadziła zasadę: jeden adres, jeden dodatek. Przyznała dodatki także tym, którzy opalają domy paliwami innymi niż węgiel.

Szybko okazało się, że reguła jeden dodatek na jeden adres jest rażąco niesprawiedliwa. Chodziło o sytuacje, kiedy pod jednym adresem jest kilka lokali, w których mieszkają rodziny prowadzące odrębne gospodarstwa domowe. 

Na łamach "Życia Pleszewa" opisaliśmy podobny przypadek.

W skali całej Polski było ich więcej, stąd kolejna nowelizacja przepisów, która weszła w życie niedawno, na początku listopada.

Zmiany w dodatku węglowym - co mówi ustawa?

Teoretycznie, od teraz rodziny z budynków wielolokalowych, których wnioski zostały odrzucone, mogą je złożyć jeszcze raz. W znowelizowanej ustawie "O zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych" wprowadzono bowiem zapis, który pozwala na otrzymanie dopłaty do węgla w wysokości 3.000 zł gospodarstwom domowym, które zamieszkują pod jednym adresem.  

W skrócie nowa ustawa przewiduje m.in., że:

  • Dodatek przysługuje wszystkim gospodarstwom domowym, nawet gdy zamieszkują pod wspólnym adresem (o ile np. posiadają dwa osobne piece zgłoszone do CEEB)
  • Dodatek węglowy może być przyznany, również, gdy nie złożyliśmy wniosku, jeśli taka dopłata się nam należy (o ile taką wiedzę będą mieli sami urzędnicy)
  • Jeśli wcześniej odrzucono wniosek z powodu takiego samego adresu zamieszkania - można go złożyć ponownie
  • Dodatek węglowy można otrzymać nawet wtedy, gdy nie zgłosiliśmy pieca do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Gmina powinna przeprowadzić wywiad środowiskowy i sama wpisać go do CEEB - (ten punkt wzbudza największe kontrowersje po zmianach i budzi ogromne niejasności co do interpretacji).

Niejasności w interpretacji przepisów

Według przepisów, gmina może przyznać dodatek węglowy każdemu gospodarstwu domowemu, które zamieszkuje pod wspólnym adresem, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Gmina ma ustalić, czy rodziny, które zamieszkują pod tym adresem mają odrębne lokale i czy korzystają z odrębnych lub wspólnych źródeł ogrzewania. 

Jak to może działać w praktyce?

Niestety, jak się okazuje, znowelizowane przepisy są bardzo nieprecyzyjne. A - jak mówią nam nieoficjalnie sami urzędnicy - de facto jeszcze bardziej komplikują całą sytuację.

Przykładem jest choćby punkt dotyczący przyznania nam dodatku węglowego nawet w sytuacji, jeśli nie mamy zgłoszonego pieca do bazy CEEB. Przypomnijmy: był to podstawowy warunek w pierwszych wersjach ustawy - by w ogóle o dodatek się starać. 

Jak się dowiedzieliśmy, w Pleszewie trwają szkolenia, które pozwolą urzędnikom ustalić interpretację zmian - bo dziś trudno odpowiedzieć wprost na wiele pytań, m.in. odnośnie wspomnianych wyżej wątpliwości.

- Jesteśmy w trakcie szkoleń - potwierdza nam Dominika Frencel, dyrektor MGOPS w Pleszewie.

Ile wniosków rozpatrzono do tej pory w Pleszewie?

Jak obecnie wygląda wypłata już przyznanych dodatków węglowych?

W Pleszewie jak do tej pory analiza wniosków szła bardzo sprawnie - pieniądze trafiły już do 2.686 wnioskodawców. To około jedna trzecia całości złożonych wniosków, które - przypomnijmy - można składać jeszcze do końca listopada.

- Na chwilę obecną na dodatek węglowy mamy złożone 6.214 wniosków - informuje nas dyrektor MGOPS w Pleszewie.

Przypomnijmy: Pleszew otrzymał do tej pory dwie transze pieniędzy na wypłatę dodatku węglowego, najpierw było to 6 mln zł, niedawno z kolei ponad 1,1 mln zł.

Zgodnie z założeniami władz Pleszewa, by w pełni zabezpieczyć wypłatę dodatku węglowego, konieczne będzie otrzymanie jeszcze z rządu ok. 3 mln zł.

Uwaga! Wparcia nie dostaniesz, jeśli kupiłeś węgiel z dotacją

Dodatek węglowy nie przysługuje tym gospodarstwom domowym, które zdążyły skorzystać z lipcowej ustawy i kupiły wtedy węgiel z państwową dopłatą - po 996 zł za tonę. 

Dodatek nie przepadnie, jeśli kupisz węgiel od gminy

Od kilku dni sprzedażą węgla zajmują się także samorządy. Gminy mogą kupić węgiel po preferencyjnych cenach - do 1.500 zł za tonę i sprzedawać go mieszkańcom poniżej 2.000 zł za tonę. Taki węgiel mogą kupić ci, którzy są uprawnieni do otrzymania dodatku węglowego. Aby "zapisać się" na tańszy węgiel należy wypełnić i złożyć w gminie odpowiedni wniosek. Nabycie opału od gminy nie ma wpływu na wypłatę dodatku węglowego.

Artykuł pochodzi z portalu rawicz24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy