Reklama

Dodatek węglowy. Jest już wzór wniosku. Zobacz szczegóły!

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 3.000 zł wynosi jednorazowy dodatek węglowy. By otrzymać pieniądze, trzeba złożyć wniosek. Właśnie pojawił się wzór dokumentu. W ciągu najbliższych dni ma się rozpocząć ich nabór.

Dodatek węglowy to odpowiedź rządu na wysokie ceny węgla. 3.000 zł na gospodarstwo domowe ma podreperować nasze budżety i sprawić, że będzie nas stać na to, by węgiel kupić - pod warunkiem oczywiście, że ten będzie dostępny w składach. 

Pieniędzy nie otrzymamy jednak z automatu. By je uzyskać, musimy złożyć wniosek o wypłątę dodatku węglowego. 

Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany wzór wniosku o wypłatę 3.000 zł dodatku węglowego. W najbliższym czasie gminy powinny uruchomić ich nabór. 

Na początku wniosku należy wskazać organ, do którego jest składany wniosek o wypłatę dodatku węglowego - czyli gminę. Następnie wnioskodawca musi podać swoje dane (imię, nazwisko, obywatelstwo, PESEL - a w przypadku jego nieposiadania, serię i numer dokumentu tożsamości). W dokumencie podajemy także adres zamieszkania oraz liczbę domowników i ich dane (takie jak imię, nazwisko, PESEL lub serię i numer dowodu tożsamości). 

We wniosku o wypłatę dodatku węglowego musimy wskazać również, co jest głównym źródłem ogrzewania w naszym gospodarstwie domowym.

Do wyboru mamy:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • kozę,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnię,
  • kuchnię węglową,
  • piec kaflowy na paliwo stałe 
We wniosku o wypłatę dodatku węglowego dodajemy także numer rachunku płatniczego, na który ma zostać przekazana kwota dodatku oraz imię i nazwisko właściciela rachunku. 

Wniosek o dodatek węglowy - gdzie złożyć?

Wypełniony wniosek o wypłatę dodatku węglowego składamy w gminie właściwej ze względu na miejsce naszego zamieszkania. Następnie burmistrz lub wójt weryfikuje dane zawarte we wniosku. Co ważne, główne źródło ogrzewania podane we wniosku musi być zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, by otrzymać pieniądze. 

Dodatek węglowy - do kiedy złożyć wniosek?

Zgodnie z projektem - termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku węglowego upłynie 30 listopada 2022 roku. Gmina na wypłatę pieniędzy będzie miała maksymalnie 30 dni. 

Ustawa przewiduje, że maksymalny limit wydatków na dodatek węglowy wynosić będzie 11,5 mld zł. 

3.000 zł na węgiel - kto otrzyma dodatek?

Dodatek węglowy w wysokości 3.000 zł przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Wszystkie te urządzenia muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem. Co istotne - w składzie opału musi być co najmniej 85% węgla kamiennego. 

 Na jedno gospodarstwo domowe - bez względu na liczbę domowników - przysługuje tylko jeden dodatek węglowy.

Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy