reklama

Spotkanie Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej. Wspominano wielkie inwestycje minionych dekad [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCzłonkowie Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej odbyli kolejne w tym roku spotkanie - w ramach trwającego jubileuszu 740-lecia miasta. Ponownie nie zabrakło wspomnień - tym razem m.in. o przełomowych inwestycjach ostatnich 40 lat w Pleszewie.
reklama

Członkowie Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej odbyli kolejne w tym roku spotkanie.

Ponownie - w związku z tym, że trwa rok jubileuszowy - 740-lecia Pleszewa - nie zabrakło wspomnień. Tym razem omawiano m.in. wielkie inwestycje, jakie realizowano na przestrzeni ostatnich dekad w mieście.

Spotkanie członków Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej

Jak zaznaczał Mieczysław Kołtuniewski, prezes Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej, zwłaszcza teraz, w roku jubileuszu, warto pamiętać o trudzie, jaki ponosili dawniej mieszkańcy Pleszewa oraz ówczesne władze, by zrealizować często przełomowe dla miasta inwestycje.

reklama

Bo to właśnie 30 i 40 lat temu (przy okazji jubileuszów 700 czy 710-lecia Pleszewa), realizowano inwestycje, które są ważne dla mieszkańców do dziś - jak choćby kwestia wodociągowania miasta, budowa Muzeum Regionalnego, ale także duże remonty - jak chocby kompleksowy remont Domu Parafialnego.

- Inwestycji było wiele, wśród tych najważniejszych można wymienić m.in. ówczesny dworzec autobusowy na dzisiejszym Placu Powstańców - był wtedy niezwykle potrzebny, autobusami do pracy czy szkoły dojeżdżały setki, tysiące osób. Dziś się czasy zmieniły, ale wtedy był on nawet lepszy niż ten w Kaliszu - wspominał Mieczysław Kołtuniewski.

Jak dodawał, bardzo ważną sprawą były lata temu kwestie związane z obwodnicami - pierwszą tzw. "północną" oraz drugą "południową". Ponadto warto wspomnieć budowę Domu Działkowca w ramach czynu społecznego oraz przełomową inwestycję - związaną ze zwodociągowaniem Pleszewa.

reklama

- W tym roku, we wrześniu, obchodzimy 40-lecie oddania rurociągu z Turska i Centralnej Stacji Wodociągowej pod Pleszewie. To nie tylko za pieniądze państwowe było budowlane - pracowali przy tym również społecznie ludzie - łącznie z tą kanalizacją i z wodą w całym mieście - wspominał Mieczysław Kołtuniewski.

Ponadto 40 lat temu powstało Muzeum Regionalne w Pleszewie - po wykupieniu i zagospodarowaniu przez ówczesne władze budynku znajdującego się przy ul. Poznańskiej.

- Wykupu dokonaliśmy wówczas bez otrzymania wcześniejszej zgody z władz wojewody, za co trafiliśmy "na dywanik" i musieliśmy się gęsto tłumaczyć - wspomina po latach z uśmiechem Mieczysław Kołtuniewski.

Wspomnienia o remoncie Domu Parafialnego w Pleszewie

Warto wspomnieć także działania, które podjęto ponad 30 lat temu, w roku 1992 - gdy przeprowadzono kompleksowy remont Domu Parafialnego w Pleszewie - z okazji 710-lecia Pleszewa.

reklama

Już wówczas wspomniany budynek niszczał - bo wykorzystywano go m.in. na cele magazynowe - stąd zapadła decyzja władz o dużym remoncie.

- Mieszkańcy Pleszewa związani blisko życiowo z Domem Parafialnym patrzyli z niepokojem na niszczący się budynek. Obiekt, który od chwili jego powstania był centrum kulturalnym Pleszewa, po latach z różnych przyczyn nie spełniał tej funkcji. Między innymi z powodu problemów finansowych wynajmowano przez kilka lat na cele magazynowe co doprowadziło do jego zniszczenia. Brakowało środków i chętnych do odnowienia budynku. Wykonywane drobne prace naprawcze nie pozwalały na całoroczne użytkowanie obiektu. W poważnym stopniu zniszczone były pomieszczenia, podłogi, sanitariaty, instalacja elektryczna, zaciekał dach, odpadał tynk wewnątrz oraz na zewnątrz budynku i w ogóle nie działało centralne ogrzewanie, co uniemożliwiało działalność w okresie jesienno-zimowym - wspomina Mieczysław Kołtuniewski.

Jak dodaje, zbliżające się wtedy rocznice 710-lecia Pleszewa (rok 1993), a także w perspektywie 60-lecie wybudowania Domu, stały się więc przed laty przyczyną spotkania kilku pleszewian, którzy upoważnili ostatecznie ks. Krzysztofa Guziałka i Mieczysława Kołtuniewskiego do przeprowadzenia rozmów z ks. prałatem Eugeniuszem Nowakiem - w sprawie dokonania remontu.

- Ks. Prałat w pełni zaakceptował propozycję powołania Społecznego Komitetu Opieki nad Domem Parafialnym, uprzedzając jednak, że będzie to trudne zadanie do zrealizowania, gdyż wymaga to znacznych wydatków finansowych - opisuje Kołtuniewski.

Ostatecznie w dniu 23 października 1992 r. w sali bibliotecznej Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie odbyło się zebranie  organizacyjne Społecznego Komitetu, w którym uczestniczyło kilkanaście osób.

Wybrano władze Komitetu w następującym składzie:

  • ks. prałat Eugeniusz Nowak, Przewodniczący
  • ks. Krzysztof Guziałek - V-ce Przewodniczący
  • Mieczysław Kołtuniewski - V-ce Przewodniczący
  • Tomasz Vogt - Skarbnik
  • Eugeniusz Waliszewski - Sekretarz
W międzyczasie postanowiono również zwrócić się z apelem do mieszkańców, różnych instytucji i rzemiosła pleszewskiego o pomoc rzeczową i finansową.

- Bezzwłocznie po tym posiedzeniu dokonano rejestracji Społecznego Komitetu, założono konto bankowe i przystąpiono do zbierania środków finansowych oraz deklaracji wykonania określonych prac. Program robót tak został przyjęty, ażeby już na początku roku 1993 można było organizować dochodowe imprezy - wspomnia Mieczysław Kołtuniewski.

Ostatecznie, dzięki wielkiej mobilizacji i właściwej koordynacji wszystkich prac remontowych na obchody 710-lecia Pleszewa remont Domu Parafialnego został zakończony.

- Oddanie do użytku społeczności Pleszewa Domu Parafialnego włączone zostało w obchody 710-lecia nadania praw miejskich. W pięknie odnowionej sali w dniu 30 maja 1993 r. odbył się koncert jubileuszowy z udziałem wojewody kaliskiego Eugeniusza Małeckiego oraz promocja książki Jana Piaseckiego pt. „Pleszew 1983- 1993. Okiem kronikarskim", wydanej z inicjatywy burmistrza Piotra Hasińskiego. W trakcie tej podniosłej uroczystości wystąpił ks. Prałat Eugeniusz Nowak, który nie ukrywając wzruszenia z efektów wspólnej pracy dziękował serdecznie tym, którzy przyczynili się do wykonania tak dużego zakresu prac remontowych w kilku miesiącach. Uczestnicy koncertu z zaciekawieniem spoglądali na wspaniale prezentującą się salę widowiskową, a po uroczystości oglądali pozostałe pomieszczenia - wspomnia Mieczysław Kołtuniewski.

To nie koniec, kolejnego dnia w Ogródku Jordanowskim ustawiono ołtarz polowy - podobnie jak w roku 1991, kiedy obchodzono I rocznicę powstania „Solidarności”. Mszę św. z okazji 710-lecia Pleszewa w intencji miasta i jego mieszkańców odprawił ordynariusz diecezji kaliskiej Ks. Biskup Stanisław Napierała.

- Później, zgodnie z zapotrzebowaniem i życzeniem młodzieży, dokonano m.in. adaptacji i modernizacji pomieszczeń piwnicznych od strony ul. Prokopowskiej urządzając klub „Barka”. Sala Domu Parafialnego zaczęła tętnić życiem. Organizowano różne imprezy kulturalne, zabawy i bale. Odbywały się spotkania o charakterze religijnym. Prezentowane były różne małe formy teatralne, w tym Jasełka. Rozpoczęło swoją działalność Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Pleszewie. Dom Pomocy Społecznej zainicjował coroczne Przeglądy Chórów i Zespołów o tematyce bożonarodzeniowej domów z terenu całego województwa najpierw kaliskiego, a następnie wielkopolskiego. Zaczęto organizować imprezy zjazdowe absolwentów i wychowanków Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie. Władze miasta organizowały uroczystości z okazji Święta Pleszewa i wręczania tytułów „Człowieka Roku" - wylicza Mieczysław Kołtuniewski, nie ukrywając, że obecnie można odczuwać pewien żal - patrząc na obecny brak pomysłu na zagospodarowanie tego miejsca oraz jego niszczejący stan.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama