reklama

Spotkanie Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWczoraj - 2 marca - w "Acwadorze" w Prokopowie odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej. W jego trakcie przypominano wydarzenia związane z minionymi jubileuszami miasta oraz dyskutowano o trwającym - 740-leciu.
reklama

Jubileusze Pleszewa były głównym tematem czwartkowego spotkania Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej. Wszystko z powodu trwającego 740-lecia miasta. 

- Naszym zadaniem jest przypominanie wydarzeń historycznych i ludzi, którzy brali w nich udział. Dlatego postanowiliśmy z okazji 740-lecia przypomnieć dziś niektóre daty związane z jubileuszami 700, 710 i 720-lecia - mówił Mieczysław Kołtuniewski, prezes zarządu stowarzyszenia. 

Zanim jednak rozpoczął wspominać minione wydarzenia, oficjalnie przywitani zostali nowi członkowie organizacji: Ryszard Borkiewicz - emerytowany nauczyciel historii w pleszewskim liceum  oraz Adam Staszak -  dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Odebrali oni z rąk Mieczysława Kołtuniewskiego oficjalne „Akty przynależności do Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej”. 

reklama

Zaczęło się od 700-lecia

Najwięcej czasu zajęło przypomnienie 700-lecia miasta, które odbyło się w 1983 roku. 

- Dlaczego to lecie wtenczas było? W pewnym okresie w Pleszewie zaczęto obchodzić różne rocznice zakładów pracy - takich jak Pleszewska Fabryka Aparatury, Pleszewska Fabryka Obrabiarek czy pleszewska filia Poznańskich Zakładów Papierniczych. Wtedy powstała myśl, żeby przypomnieć również te wydarzenia sprzed 700 lat. Na to złożyła się również reforma samorządowa, która rozpoczęła się w 1973 roku. […] Przy jej okazji w ministerstwie w Warszawie zorganizowano telewizyjny turniej miast i gmin - „BANK 440”. Teleturniej się skończył, ale wyzwolił chęć w wielu ludziach do pracy społecznej - mówił Mieczysław Kołtuniewski. 

reklama

Zapał mieszkańców miasta został wykorzystany do rozpoczęcia prac organizacyjnych nad jubileuszem. W tym celu w grudniu 1977 roku, na podstawie uchwały rady miasta, powołany został sztab obchodów 700-lecia Pleszewa. Jego celem była wielokierunkowa działalność mająca służyć interesom mieszkańców miasta. Mając na uwadze szeroki zakres prac inwestycyjnych i remontowych, utworzonych zostało 5 zespołów, w składzie których łącznie działało 18 komisji. 

Szefem sztabu kierującym całością prac i odpowiedzialnym za wykonanie zadań został Mieczysław Kołtuniewski (który wcześniej kierował sztabem „BANKU 44”) - ówczesny zastępca naczelnika miasta i gminy, a później naczelnik miasta i gminy Pleszew. W pracach sztabu brali udział obecni członkowie Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej. 

reklama

- W ciągu tych sześciu lat mimo różnych zawirowań politycznych i gospodarczych oraz stanu wojennego udało się zrealizować wiele inwestycji, zwiększono bazę kulturalną, sportową oraz zmianę wyglądu miasta. Z dumą i pełną radością przekazano do użytku nowe drogi - w tym obwodnicę północną - chodniki, place gier i zabaw, tereny zielone oraz nowe inwestycje, a wśród nich szpital, wodociąg wraz z rurociągiem z Turska i Dom Działkowca na ogrodach im. ks. Kazimierza Niesiołowskiego. Spełniły się też o komunikacji miejskiej uruchomionej 1 lipca 1983 roku, urządzono i otwarto Muzeum Regionalne, a miasto od Pleszewskiej Fabryki Obrabiarek otrzymało sztandar. Rozpoczęto prace nad monografią Pleszewa - wymieniał Mieczysław Kołtuniewski. 

Główne obchody jubileuszowe odbyły się w czerwcu 1983 roku. Zorganizowano m.in. uroczystą sesję rady miejskiej i mszę na terenie przed kościołem farnym z udziałem ks. Kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski. W rynku odsłonięty został obelisk ufundowany przez pleszewskich rzemieślników z nazwiskami: Józefa Wilczka (szewca, burmistrza Pleszewa w 1765 r.), ks. Kazimierza Niesiołowskiego (proboszcza pleszewskiej parafii) i Włodzimierza Jacorzyńskiego (nauczyciela, działacza kultury, organizatora i reżysera teatrów amatroskich). 

Przy okazji dyskusji o 710-leciu - przypominano przygotowania do budowy pleszewskiej oczyszczalni ścieków i szkoły w Taczanowie oraz budowę domu parafialnego w Pleszewie. Z kolei 720-lecie to wiele wydarzeń kulturalnych. Powołanemu wówczas (w 2003 roku) zespołowi organizacyjnemu przewodniczył - Arkadiusz Ptak.   

Czas na 740-lecie

W końcu zebrani podjęli temat trwającego jubileuszu. W obchody chce włączyć się również  Stowarzyszenie Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej. 

- Byłem u pana burmistrza już w grudniu i rozmawiałem z nimi na temat tego, jaki mógłby być udział stowarzyszenia w 740-leciu. Proponowałem, co byśmy widzieli - czyli uroczystą sesję i mszę. Pan burmistrz powiedział, że w programie to przewidzi - mówił Mieczysław Kołtuniewski. 

Organizacja zastanawia się jeszcze nad inną inicjatywą. Chce zaproponować, by medalionem imienia księdza Niesiołowskiego wyróżniać ludzi, którzy przysłużyli czy przysługują się dla przyszłości Pleszewa. 

Burmistrz: To nie będą huczne obchody

- Przede wszystkim bardzo dziękuję za to, że panowie mają chwilę czasu, żeby się spotykać i powspominać, bo historia i wspomnienia są bardzo ważne - mówił obecny na spotkaniu burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.  

I skomentował podsumowanie dotychczasowych jubileuszy. 

- Na pewno nie można żadnej dekady, porównywać do czasów współczesnych. Popatrzmy, jak w 83 roku wyglądały instytucje, w których pracowaliśmy i jak świat wygląda w chwili obecnej. Nie ma powrotu do tego, co było nawet 3 czy 4 lata temu - mówił włodarz.  

Powiedział wprost - że urząd nie podchodzi do 740-lecia „w specjalny sposób”. 

- Ja myślę, że za 10 lat kolejny burmistrz podejdzie do tego w zupełnie inny sposób, bardziej uroczysty, kiedy będzie to okrągły jubileusz. My pracujemy jak co roku. Patrząc na działalność instytucji kultury - biblioteki, zajezdni kultury i muzeum - to jest 360 imprez w roku. Trudno teraz w te wszystkie imprezy wtłoczyć, chociażby wydarzenia kulturalne związane z obchodem jakiegokolwiek lecia. Ale mamy przygotowany program z pewnymi punktami - wyjaśniał włodarz. 

I jak zapowiedział - odbędzie się m.in. uroczysta sesja rady miejskiej z wręczeniem sztandaru, msza św., jubileuszowa uroczystość czy wykład na temat historii Pleszewa. O szczegółach tego, co się będzie działo, będziemy informować na naszej stronie na bieżąco. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama