Zasłużeni pleszewianie, byli samorządowcy Olgierd Rusinek i Krzysztof Szac otrzymali Nagrody Honorowe Starosty Pleszewskiego - Statuetki Artura Szenica - w dowód uznania za osobiste zaangażowanie i starania o reaktywowanie powiatu pleszewskiego w latach 90-tych. Gratulacje wyróżnionym składali: starosta Maciej Wasielewski, jego zastępca Marek Zdunek, a także prezes stowarzyszenia Mieczysław Kołtuniewski.
Ceremonia miała miejsce w restauracji „Acwador” w Prokopowie podczas dorocznego zebrania Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej.
Statuetka dla Olgierda Rusinka
Olgierd Rusinek urodził się w Pleszewie. Od najmłodszych lat związany był z miejscowym rzemiosłem. Smak pracy poznał już jako dziecko, pomagając ojcu w prowadzonej przez niego piekarni, którą przejął w 1997 roku.W latach 1994-2002 piastował funkcję członka Rady Miejskiej w Pleszewie. Przez ponad 30 lat pełnił funkcję Starszego Cechu. Olgierd Rusinek za działalność społeczną i zawodową odznaczony był m.in. Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego. W 2011 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Posiada także honorowy tytuł Zasłużony dla Miasta Pleszewa. Aktualnie jest przewodniczącym Rady Izby Rzemieślniczej w Kaliszu
- Zostałem doceniony za działania na rzecz powiatu. Jest to oczywiście dla mnie ogromne wyróżnienie i forma doceniania tych działań, za co oczywiście dziękuję – mówi Olgierd Rusinek.
Krzysztof Szac wśród nagrodzonych
Krzysztof Szac, urodził się w Pleszewie. W sierpniu 1980 r. uczestniczył w strajku w Pleszewskiej Fabryce Aparatury Przemysłu Spożywczego „Spomasz”, w której pracował. Od września 1980 r. działał w „Solidarności”.Pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Założycielskiego, następnie członka Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, a od listopada 1980 r. przewodniczącego MKZ w Pleszewie. W październiku 1981 r. współzałożył kaliski Komitet Obrony Więzionych za Przekonania. Po 13 grudnia 1981 r. został zawieszony w prawach pracowniczych w „Spomaszu”, po czym zatrudniono go na umowę zlecenie. Z jego inicjatywy sztandar „S” Ziemi Pleszewskiej został w klasztorze ss. Służebniczek w Pleszewie. W latach 80. współorganizował kolportaż podziemnych wydawnictw oraz prowadził punkt kolportażu w swoim domu. W 1989 r. był organizatorem reaktywowanych struktur „Solidarności” „Spomaszu” i na terenie Pleszewa.
Radny miejski kilku kadencji, radny powiatu pleszewskiego i prezes WOPR w Pleszewie. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Wolności i Solidarności.
- Bardzo dziękuję za ten gest i doceniam fakt, że obecne władze pamiętają jak wyglądały początki, ale powstanie powiatu pleszewskiego to zasługa wielu osób, ja byłem jednym z inicjatorów tego przedsięwzięcia. Tak naprawdę chciało tego społeczeństwo – mówi Krzysztof Szac.
Wszystko - jak wspomina - zaczęło się od zbierania podpisów od mieszkańców.
- To oni tak naprawdę zdecydowali, żeby walczyć o ten powiat. Potem stworzona została grupa ludzi, która postanowiła formalnie o to zawalczyć. Ale robiliśmy to dla dobra społeczności lokalnej, nie dla nagród. Rozmawialiśmy tutaj na miejscu z poszczególnymi gminami, a potem pojechaliśmy do Warszawy i tam prowadziliśmy rozmowy. Było wiele tych rozmów. Nie kryję, że wsparli nas wówczas Hanna Suchocka i Józef Sałata. To nie było łatwe, nie było wiadomo czy się uda. Wymagało to od nas wszystkich ogromnego zaangażowania i samozaparcia. Nie byliśmy jedyni, którzy wtedy walczyli o utworzenie powiatu, ale się udało i do dziś Powiat Pleszewski istnieje, co bardzo mnie cieszy – podsumowuje Krzysztof Szac.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.