Święto powiatu pleszewskiego odwołuje się do tradycji Powstania Wielkopolskiego. Otóż 106 lat temu, własnie w święto Trzech Króli 1919 r. - po latach niewoli pruskiej - na pleszewskim ratuszu umieszczono Orła Białego. Ogłoszono też niepodległość i objęcie władzy przez Polską Radę Ludową. Pleszewscy powstańcy złożyli wówczas przysięgę wojskową na wierność Ojczyźnie. Zaś święto powiatu pleszewskiego uchwalono w 2009 roku.
Święto Powiatu Pleszewskiego
Święto powiatu uczczono nabożeństwem. Zostało ono odprawione 6 stycznia w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie. Koncelebrował je proboszcz parafii ks. kanonik Krzysztof Guziałek. Modlono się m.in. za dusze Ojców Niepodległości w Pleszewie: ks. Kazimierza Niesiołowskiego, por. Ludwika Bociańskiego i starosty - Artura Szenica.W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu: starosta pleszewski - Maciej Wasielewski oraz przewodniczący rady powiatu pleszewskiego - Mirosław Kuberka wraz z radnymi oraz przedstawicielami poszczególnych jednostek podlegającym powiatowi. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych.
Tradycyjnie wiązanki kwiatów złożono pod tablicą płk. Ludwika Bociańskiego w Starostwie Powiatowym w Pleszewie oraz na grobie starosty pleszewskiego z lat 1927 - 29 dr. Władysława Wieczorka na cmentarzu przy kościele p.w. Św. Floriana.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.