Reklama

W niedzielę rano zawyją syreny? MSWiA chce w ten sposób oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

W niedzielę rano zawyją syreny? MSWiA chce w ten sposób oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję, że w niedzielę rano 10 kwietnia w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. Będzie to hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Nie wszystkie samorządy zrealizują wspomniane zarządzenie. Jak będzie w Pleszewie?

- Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę - powiedział Mariusz Kamiński, szef MSWiA. 

Wysłano komunikaty do samorządów

Komunikaty w sprawie włączenia syren alarmowych samorządy otrzymały w sobotę rano z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu.

- W związku z 12. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, uprzejmie proszę Państwa o uruchomienie syren alarmowych na Państwa terenie. (...) Informacje o uruchomieniu syren alarmowych proszę jednocześnie podać do wiadomości publicznej (...) - czytamy w informacji z urzędu wojewódzkiego.

Zatem w niedzielę o godz. 8.41, zgodnie z decyzją rządu, w całej Polsce powinniśmy usłyszeć syreny alarmowe w celu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak zaznacza MSWiA, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności.

Syreny w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jak będzie w Pleszewie?

Decyzja rządu - odnośnie syren - nie wszędzie będzie realizowana. Wielu samorządowców już teraz ogłasza, że nie zdecyduje się na ten krok. Tak będzie m.in. w Pleszewie.

- W Pleszewie syreny, które obsługuje samorząd - NIE zabrzmią. Taką podjąłem decyzję. Jak w innych miastach, przebywają u nas uchodźcy z Ukrainy. Sygnał syren alarmowych jest dla nich wielką traumą… W nas też w obecnych czasach wywołuje strach... Uczcijmy pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w ciszy - komentuje burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami mieszkańcy o uruchomieniu syren powinni być informowani co najmniej 24 godziny przed akcją. 

12. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Przypomnijmy, 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się w kwietniu na uroczystości z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Użycie syren alarmowych - wyjaśnienia MSWiA

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe należą do systemu wykrywania i alarmowania.

- 10 kwietnia o godz. 8:41, zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) - informuje MSWiA.

Uchodźcy z Ukrainy będą uprzedzeni o alarmie? 

Alert RCB zostanie też przesłany do osób posiadających ukraińskie karty SIM, logujących się do polskich sieci komórkowych. Będzie zawierał  informację o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

- SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim - zapewnia MSWiA.

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy