Reklama

Szkoła w Sowinie Błotnej zostanie zlikwidowana

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szkoła w Sowinie Błotnej zostanie zlikwidowana - Zdjęcie główne

Po zakończeniu tego roku szkolnego przestanie istnieć Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sowinie Błotnej.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po zakończeniu tego roku szkolnego przestanie istnieć Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sowinie Błotnej. Stowarzyszenie ,,Dolina Giszki" podjęło decyzję o likwidacji placówki. Powodem jest malejąca z roku na rok liczba dzieci, ale także szalejąca inflacja.

Przypomnijmy: Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sowinie Błotnej od 2016 roku zarządzana jest przez Stowarzyszenie „Dolina Giszki”.

To właśnie wtedy ówczesne władze Pleszewa zdecydowały się zlikwidować Zespół Szkół Publicznych im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Sowinie Błotnej.

Zadanie to przejęło ostatecznie wspomniane stowarzyszenie, ponadto ustalono, że samorząd będzie m.in. dbał o budynki i większe remonty w placówce.

Zmiana spowodowała również, że pracownicy pedagogiczni zatrudnieni zostali już wtedy w oparciu o kodeks cywilny, a nie w ramach Karty Nauczyciela. 

Likwidacja szkoły w Sowinie Błotnej

Niestety, jak się okazuje, sytuacja demograficzna oraz wzrost kosztów prowadzenia placówki spowodował, że szkołę czeka kolejne zamknięcie - wydaje się, że tym razem już ostateczne.

Informację potwierdza nam dziś prezes Stowarzyszenia "Dolina Giszki".

- Decyzję o zamknięciu szkoły podjęło Stowarzyszenie ,,Dolina Giszki" na walnym zebraniu. Powodem podjęcia tej decyzji była demografia, co wiąże się z kosztami prowadzenia placówki oraz wciąż rosnąca inflacja. Szkoła kończy swoją działalność wraz z zakończeniem roku szkolnego 2022/2023 - informuje "Życie Pleszewa" Aleksandra Siecińska, prezes Stowarzyszenia "Dolina Giszki".

Jak dodaje, wszystko odbywa zgodnie z procedurami i statutem stowarzyszenia.

- W tym roku odbyły się już dwa walne zebrania zarządu Stowarzyszenia, na których podjęto odpowiednie uchwały. Rodzice dzieci zostali pisemnie powiadomieni o zamknięciu szkoły. Od września dzieci podejmą naukę już w nowych szkołach, które wybiorą rodzice - wyjaśnia.

Likwidację szkoły w Sowinie planowano już wcześniej

Przypomnijmy: pierwsze plany likwidacji szkoły pojawiły się de facto już wcześniej, w roku 2021. Pisaliśmy o tym wówczas szeroko na łamach "Życia Pleszewa", losy placówki już wtedy wisiały na włosku.

Już wtedy bowiem bardzo niepokojące były dane demograficzne.

W roku 2021 - gdy po raz pierwszy decydowano: czy szkołę likwidować czy nie - w placówce uczyło się 66 dzieci. Najbardziej do myślenia dawały wtedy twarde dane statystyczne: na ponad 120 dzieci w wieku szkolnym, które w teorii należały do dawnego obwodu szkoły (gdy placówka jeszcze była publiczna -  czyli z wsi: Sowina Błotna, Sowina, Bronów, Bógwidze, Borucin, Kotarby oraz Józefina) już wtedy aż 57 uczęszczało do innych szkół: dojeżdżając np. do Taczanowa Drugiego czy Pleszewa. Mówiąc wprost: rodzice z obwodu już wtedy decydowali się na inne miejsce edukacji dla swoich dzieci.

Mimo tego - po głosowaniu tajnym podczas walnego zgromadzenia - zdecydowano się jeszcze w roku 2021 na próbę ratowania placówki. Dwa lata jednak minęły i - niestety - sytuacja demograficzna jeszcze bardziej się pogorszyła.

Dziś - jak pokazują liczby - w placówce uczy się bowiem 50 dzieci - czyli o kilkanaście mniej niż dwa lata temu. Tymczasem obecne koszty - w związku z inflacją i szalejącymi cenami energii - są zdecydowanie większe. Stąd decyzja o zamknięciu.

Dzieci trafią do innych szkół

Dzieci ze szkoły w Sowinie Błotnej trafią do innych szkół - w zależności od decyzji samych rodziców. Budynek szkoły jest z kolei własnością Miasta i Gminy Pleszew. Placówka jest w dobrym stanie - warto przypomnieć, że w 2016 władze Pleszewa – po przejściu już szkoły pod stowarzyszenie – przeprowadziły tu remonty.

Placówka była doposażona w pomoce dydaktyczne jak choćby nową pracownię komputerową czy tablice interaktywne, posiadała nawet salę bilardową. Co stanie się z wyposażeniem szkoły w Sowinie Błotnej?

- Budynek szkoły jest własnością Miasta i Gminy Pleszew. Wyposażenie szkoły ,,pójdzie" za dziećmi do innych placówek - mówi nam prezes Stowarzyszenia "Dolina Giszki".

Co z budynkiem szkoły w Sowinie Błotnej?

Sam budynek nie będzie jednak całkowicie opuszczony - pozostanie tutaj oddział przedszkolny, ale prowadzony już przez gminę. W założeniu będzie to filia ZSP w Taczanowie Drugim.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy