Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną i rozprzestrzenił na rozległych obszarach.
Dlaczego Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?
Barszcz Sosnowskiego to bardzo groźny gatunek, wcześniej uprawiany jako pasza dla bydła
Barszcz Sosnowskiego szybko ulegał zdziczeniu i zaczął się rozprzestrzeniać w niekontrolowany sposób – przestrzegają pracownicy Nadleśnictwa Taczanów.
Barszcz Sosnowskiego wydziela soki, które mają właściwości drażniące, powodujące przede wszystkim niebezpieczne oparzenia skóry z pęcherzami, które w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do śmierci.
Jeśli soki lub opary z rośliny dotrą w okolicę oczu, istnieje ryzyko uszkodzenia lub utraty wzroku. Kontakt z toksycznymi wyziewami może doprowadzić też do uszkodzenia dróg oddechowych.
Objawy zatrucia oparami pochodzącymi z barszczu Sosnowskiego to głównie duszności, nudności, wymioty i bóle głowy.
Związki chemiczne obecne w sokach rośliny mogą wywołać też zapalenie spojówek. Furanokumaryny działają nawet po zagojeniu się oparzeń. Zmieniają działanie komórek skóry tak, że produkują one więcej melaniny.
Furanokumaryny działają nie tylko w bezpośrednim kontakcie ze skórą, ale – szczególnie w upalne i wilgotne dni – unoszą się w powietrzu i osadzają na wilgotnym podłożu takim jak ludzka skóra.
Dlatego wystarczy przechodzić koło rosnącego barszczu Sosnowskiego by doznać oparzeń.
Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego często mylony jest z wyrośniętym koprem, chociaż jest od niego o wiele wyższy (maksymalnie może osiągać nawet cztery metry wysokości).Barszcz Sosnowskiego posiada od kilku do kilkunastu ogromnych kwiatostanów, złożonych z kilkudziesięciu białych baldaszków usytuowanych na lekko owłosionych promieniach. Największy spośród wspomnianych kwiatostanów znajduje się na osi głównego pędu rośliny i ma średnicę ok. 50 cm, pozostałe są mniejsze.
Prosimy omijać te rośliny z daleka. Należy również pamiętać że ich uprawa jest w Polsce zabroniona – informuje Nadleśnictwo Taczanów.
Jak radzić sobie z oparzeniami?
Związane jest to z faktem, że promieniowanie może zwiększyć stan zapalny oraz ryzyko powstania blizn na ciele.
Jeśli pojawią się objawy oparzeń, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.