Reklama

Ta sprawa powinna łączyć, a nie dzielić - mówi szef klubu. O co chodzi?

Opublikowano:
Autor:

Ta sprawa powinna łączyć, a nie dzielić - mówi szef klubu. O co chodzi? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ustanowienia roku 2023 – Rokiem Strażaków Ochotników – chce Klub Radnych Niezależnych z Gołuchowa. Chcą w ten sposób docenić ochotników i ich trudną służbę. Tymczasem sprawa wywołała kontrowersje w samorządzie. Jakie?

Formalny wniosek w tej sprawie radni złożyli na ręce przewodniczącego gołuchowskiej rady. "Niezależni" proponowali, aby stosowny projekt uchwały wprowadzić do porządku obrad podczas kolejnego posiedzenia. Tak się jednak nie stanie. Dlaczego?

- Projekt uchwały jest niekompletny, gdyż nie został zaopiniowany przez państwa radcę prawnego ani adwokata – odpowiedział przewodniczący rady Tomasz Pawlak, powołując się przy tym na zapisy statutu gminy. 

Bezpodstawne?

Niezależni nie kryją poirytowania i twierdzą, że pomysł został odrzucony tylko dlatego, że to oni są jego autorami. Radni opozycyjni dowodzą ponadto powołując się na ustawę o samorządzie gminnym, że przewodniczący jest zobowiązany wprowadzić do porządku obrad projekt uchwały złożony przez klub radnych, jeśli wpłynął do rady gminy nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem sesji.

- Zapisy ustawowe w hierarchii aktów prawnych wskazanych w Konstytucji RP stoją wyżej aniżeli zapisy aktów prawa miejscowego. (…) Ponadto &50 ust. 4 Statutu Gminy, na który pan się powołuje stanowi, że projekty uchwał są opiniowane co do zgodności z prawem przez radcę prawnego lub adwokata - komentuje przewodniczący klubu, Tomasz Karoń. 

Wskazany przepis - jak tłumaczy - nie stwierdza, że to wnioskodawcy przedkładający projekt mają go opiniować we własnym zakresie lub, że taka opinia jest niezbędną częścią składową projektu uchwały. Jego zdaniem takie podejście do sprawy jest nie tylko bezpodstawne, ale również niezgodne z prawem.

- Nawet gdybyśmy taką opinię dołączyli – do czego nie obligują nas ani zapisy ustawy o samorządzie gminnym, ani zapisy statutu gminy Gołuchów - to i tak zgodnie z zapisami umów o obsługę prawną nasz projekt musi być zaopiniowany przez jedną z osób zobligowaną do świadczenia na rzecz gminy stałej współpracy prawnej, której częścią jest właśnie opiniowanie projektów uchwał i zarządzeń, a gmina jest zobowiązana taki dokument dostarczyć do zaopiniowania - uważa Karoń.

Zewnętrzni prawnicy - jak przypomina Karoń - nie mają podpisanych stosownych umów o obsługę prawną z gminą Gołuchów, na mocy których mogliby opiniować projekty uchwał wnoszone do rady. 

Podobna uchwała?

Poza tym, jak przekonują Niezależni podobna uchwała była już w przeszłości podejmowana przez gołuchowskich radnych.

- Wnoszona przez nas uchwała jest prawie tożsama z  uchwałą rady gminy Gołuchów z dnia 18 grudnia 2020 roku na mocy której rok 2021 ustanowiono na terenie gminy Gołuchów Rokiem Jubileuszu 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Tursko - przypomina Karoń.

I nie kryje, że odmowa wprowadzenia projektu do porządku obrad ma podłoże polityczne.

-  Całą sytuacja jest tym bardziej przykra , że wśród radnych, w tym wśród radnych koalicji rządzącej są też strażacy ochotnicy. Taka sprawa powinna łączyć, a nie dzielić . Brać strażacka z pewnością wyciągnie z tego wnioski.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy