reklama

Tadeusz Rak ponownie prezesem Pleszewskiej Izby Gospodarczej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRozmawiamy z Tadeuszem Rakiem, który został ponownie wybrany prezesem Pleszewskiej Izby Gospodarczej. To jego kolejna kadencja na tym stanowisku.
reklama

Pleszewska Izba Gospodarcza działa od 2000 roku i jej głównym zadaniem jest reprezentowanie interesów swoich członków wobec organów państwa, administracji państwowej i samorządowej oraz innych organizacji krajowych i zagranicznych.

PIG podejmuje również m.in. działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w nowoczesnych formach organizacyjnych i technologicznych, współuczestnicy w tworzeniu warunków sprzyjających działalności gospodarczej, w tym także w zakresie współpracy zagranicznej, dba o rozwój i podnoszenie poziomu kształcenia zawodowego, wspieranie nauki zawodu w zakładach pracy oraz doskonalenie zawodowe pracowników czy prowadzi bank informacji o podmiotach gospodarczych działających na terenie zasięgu izby.

reklama

Jak pandemia i wojna na Ukrainie wpłynęła na miejscowe firmy? Z jakimi problemami borykają się lokalni przedsiębiorcy? Czy szykują się masowe zwolnienia?

 

Przeczytaj rozmowę  z Tadeuszem Rakiem, właścicielem firmy „Spomasz” w Pleszewie, prezesem Pleszewskiej Izby Gospodarczej. 

 

Za nami walne zgromadzenie Pleszewskiej Izby Gospodarczej. Rada na której czele pan stoi otrzymała jednogłośnie absolutorium od pozostałych członków. Jaka była ta kadencja? 

Trudna. Przede wszystkim pandemia pokrzyżowała nasze plany, dlatego nie byliśmy tak aktywni, jak planowaliśmy. Nie było naszych cyklicznych spotkań, przez ostatnie dwa lata nie było również wyboru Biznesmena Roku. Zawsze robiliśmy ten plebiscyt wspólnie z miastem. Teraz są plany, aby do tego powrócić. Myślimy nad tym bardzo intensywnie i mam nadzieję, że uda się to przedsięwzięcie zrealizować. Jeszcze nie wiemy, w jakiej to będzie formie, czy zrobimy to wspólnie z miastem czy oddzielnie, ale takie mamy plany. Myślę, że powinniśmy z tym powrócić, ponieważ przyznawanie tego tytułu to docenienie działalności naszych firm. Oczywiście nie finansowe, ale jest to kwestia uznania ich dokonań i prestiżu. 

reklama

Pandemia, wojna, teraz kryzys energetyczny. To nie był i nie jest łatwy czas dla lokalnych przedsiębiorców. 

Niestety. Teoretycznie pandemia się skończyła, ale wybuchła wojna na Ukrainie. Wzrosły koszty energii, materiałów i przede wszystkim gazu. I to właśnie kryzys energetyczny jest chyba najbardziej dla nas dotkliwy.  Na swoim przykładzie mogę powiedzieć - ale potwierdzają to również pozostali przedsiębiorcy - że trzykrotnie więcej zapłaciliśmy za gaz w miesiącu styczniu niż płaciliśmy do tej pory. To są naprawdę ogromne pieniądze. Nadzieja jest w tym, że mamy styczeń za sobą. Luty, marzec i myślę, że w kwietniu będzie lepiej. 

Czyli byle do wiosny?

Tak można powiedzieć. Zima dla wielu firm jest co roku bardzo trudna, jeśli chodzi o koszty funkcjonowania. W tym roku jednak jest tragicznie, wiele firm może tej zimy nie przetrwać. Zwłaszcza tych małych i mikro. Niestety nie ma wsparcia ze strony rządu, zapowiedzi dotyczące pomocy dla małych firm nie zostały wdrożone. 

reklama

Które konkretnie?                                                     

Sam premier jakiś czas temu mówił o tym, że małe i mikro firmy będą miały obniżone stawki gazu o 18%. Niestety zapowiedzi, zapowiedziami a praktyka swoje. Na dziś wygląda to tak, że obniżka nie dotyczy wszystkich firm tylko tych tzw. wrażliwych, czyli przychodni, piekarni itd. Ale nikt tego oficjalnie tego nie powiedział. Zapowiedzi były zupełnie inne. A teraz okazało się, że firmy średnie i małe nie zostały objęte tą obniżką. To powoduje ogromny wzrost kosztów funkcjonowania. 

Jak sobie z tym radzicie?

Niektóre firmy próbują się ratować zwiększając ceny wytwarzanych przez siebie produktów czy usług. Często nie da się tego jednak zrobić. Dla firm to jest bardzo trudny temat. Małe firmy mogą tego kryzysu nie przetrwać. 

Czy mamy takie przykłady w powiecie pleszewskim?

Póki co nie, ale jak będzie za kilka miesięcy, trudno wyrokować. Muszę powiedzieć, że my Wielkopolanie staramy się przetrwać i radzić sobie na tyle na ile umiemy. Oczywiście jeśli wszystko dalej pójdzie w tym kierunku może się zdarzyć, że będą sytuacje, że nie będzie przedsiębiorców stać na utrzymanie firmy. I będzie trzeba podjąć decyzję o likwidacji firmy. Szczególnie będzie to dotyczyło tych małych, które nie mają zasobów kapitałowych, czyli żyją z dnia na dzień. Więksi sobie przez jakiś czas poradzą. Ale jeśli takie ceny będą się utrzymywały cały czas, to powiem szczerze, przyszłego roku nie widzę. 

A co może wam w tej chwili najbardziej pomóc?

My nie potrzebujemy pomocy czy jałmużny, chcemy żeby normalnie potraktować sprawę związaną z czynnikami energetycznymi. Reszta jest w  naszych rękach. Pozyskanie zamówień, produkcja materiałów, sprzedaż. Ale nie może być tak, że koszty energii są tak wysokie.  Nie damy sobie z tym rady. 

Będziecie zwalniać? Redukować zatrudnienie?

Może tak być. Ja w mojej firmie nie zakładam żadnej redukcji zatrudnienia. Zdaje sobie sprawę jaką wartością są wykwalifikowani pracownicy i jak ciężko ich pozyskać. Dlatego będziemy robili wszystko, aby poziom zatrudnienia utrzymać. Rozmawiamy z załogą. Zdaję sobie sprawę, że jest inflacja i każdy chciałby lepiej zarabiać, ale musimy przetrwać te trudne czasy i zabezpieczyć środki na funkcjonowanie zakładu, właśnie po to aby nie trzeba było redukować zatrudnienia. 

Jest pan dobrej myśli? Kryzys minie?

Mimo tych wszystkich zagrożeń, osobiście ze spokojem podchodzę do tego wszystkiego. Przeżyłem tych kryzysów w naszej gospodarce kilkanaście. To jest mój 50. rok pracy. Zarówno w poprzednim systemie, jak i w tym tych wahnięć było sporo, musieliśmy to przeżyć i przeżyliśmy. Istniejemy, pracujemy, wynagrodzenia ludzie dostają na czas. W biznesie najważniejsze jest przewidywanie zagrożeń, które mogą wystąpić. Szef, właściciel firmy musi zakładać, co będzie za pół roku czy rok. Trzeba mieć wizję. Nie można się nastawiać tylko na przetrwanie. Musimy myśleć o rozwoju, nawet w najgorszych czasach. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama