Naprawa oraz modernizacja systemu alarmowania i łączności to pokłosie pamiętnych wydarzeń z 17 lutego 2022 r. To właśnie wtedy przez gminę Dobrzyca przeszła trąba powietrzna.
Wichura w Dobrzycy. Był problem z łącznością
Straty były ogromne. W ciągu zaledwie kilkunastu sekund uszkodzonych zostało kilkadziesiąt domów. Strażacy pracowali przy zabezpieczaniu budynków przez kilka dni, praktycznie bez żadnych przerw. Niestety te tragiczne wydarzenia obnażyły też braki w wyposażeniu jednostek OSP.
- Strażacy podczas tamtej akcji, ale nie tylko, mieli kłopoty z porozumiewaniem się. Po prostu, trudno było zrozumieć, co, kto mówi czy ustalić, gdzie znajduje się dana jednostka (…) Teraz się to zmieni - zapowiada burmistrz Jarosław Pietrzak.
Podobnie wydarzenia z lutego opisuje Radosław Pawlaczyk, Komendant Miejsko-Gminny Związku OSP RP w Dobrzycy.
- Mieliśmy duży problem wówczas z ustaleniem, gdzie konkretnie są jednostki, czy działają i gdzie. Wszystko przez to, że ta łączność była kiepska - wspomina.
Naprawa systemu alarmowania strażaków w gminie Dobrzyca
Dlatego właśnie samorząd postanowił rozwiązać ten problem. Cały proces został podzielony na dwa etapy.
- Pierwszy z nich - naprawa oraz modernizacja systemu alarmowania i łączności - polegał na wymianie systemu uruchamiania syreny DSP w jednostce OSP w Dobrzycy, który w tamtych dniach uległ zniszczeniu oraz zainstalowaniu dodatkowej anteny i przemiennika częstotliwości, dzięki któremu, łączność radiowa uległa znacznej poprawie - zarówno jeśli chodzi o zasięg, jak i o jakość połączenia - wyjaśnia Radosław Pawlaczyk.
Pieniądze na ten cel w wysokości 25.000 zł zostały przekazane Dobrzycy przez sąsiednie gminy, w ramach wsparcia na usuwanie skutków przejścia trąby powietrznej.
Tablety dla strażaków
Drugim etapem był zakup dodatkowego elektronicznego systemu alarmowania e-Remiza, który współpracuje z Systemem Wspomagania Decyzji (SWD) Komendy PSP w Pleszewie.
- Strażacy w całej naszej gminie są alarmowani w jednakowym czasie - dzięki aplikacji mobilnej lub połączeniu telefonicznemu - dodaje Radosław Pawlaczyk.
Dodatkowo zostały zakupione tablety wraz z oprzyrządowaniem, lokalizacją GPS oraz internetem mobilnym, w które zostały wyposażone wszystkie samochody ratowniczo- gaśnicze w gminie.
- Dzięki nim, zastęp udający się do akcji posiada dokładną lokalizację oraz opis zdarzenia. Wartość dodatkowego elektronicznego systemu e-Remiza wraz z tabletami to 11.346 zł, które pochodziły ze środków własnych gminy Dobrzyca -tłumaczy komendant miejsko-gminny.
Wręczenia nowego wyposażenia dokonał Burmistrz Gminy Dobrzyca Jarosław Pietrzak, Komendant Miejsko – Gminny Związku OSP RP Radosław Pawlaczyk oraz prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP Kazimierz Wajda
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.