W Pleszewie odbyła się kolejna sentymentalna podróż po mieście - w ramach tradycyjnego spaceru historycznego. Tym razem Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie, poprowadził zebranych okupacyjnym szlakiem po miejscach związanych z II wojną światową.
Miejscem zbiórki była ulica Sienkiewicza 21 w Pleszewie, a więc punkt, w którym przed 85 laty zlokalizowana była siedziba gestapo.
- Budynek ten był wówczas postrachem dla Polaków. Znajdowały się tam biura gestapo, a w piwnicach więzienie, w którym torturowano aresztowanych, a niekiedy mordowano. Zwłoki zamordowanych grzebano w ogrodzie tuż obok - opowiada Katarzyna Rutkowska z Muzeum Regionalnego w Pleszewie.
Następnie uczestnicy przemieścili się w kierunku Rynku, aby tam wysłuchać opowieści na temat jedynej publicznej egzekucji, w której życie stracił Wincenty Talaga w 1940 r.. Zebrani poznali też okoliczności zniszczenia kamienicy pod numerem 16.
Dalej spacer przebiegał ulicą Kaliską koło miejsca wybuchu czołgu radzieckiego oraz ówczesnego więzienia.
Spacer został zakończony na cmentarzu przy ul. Kaliskiej, przy miejscach pochówku osób, które straciły życie w związku z okupacją niemiecką: przy wspólnej mogile ofiar niemieckiego nalotu na Pleszew w dniu 1 września 1939 r., grobie Brunona Nikoleiziga – dowódcy pleszewskiej Armii Krajowej oraz przy wspólnej mogile ofiar terroru niemieckiego, na końcu głównej alei cmentarnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.