Reklama

Ukazał się drugi tom powieści "Dziewczyna z kamienicy"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ukazał się drugi tom powieści historycznej „Dziewczyna z kamienicy”. Książka przedstawia dalsze losy mieszkańców Pleszewa.

W swojej książce "Dziewczyna z kamienicy" Dagmara Leszkowicz-Zaluska opowiada o zwykłych ludziach, którzy budowali podwaliny Drugiej Rzeczpospolitej. Problemy, z którymi muszą się mierzyć nie są jednak tak odległe współczesnemu czytelnikowi, jak mogłoby się wydawać.

Pierwszy tom powieści – „Czas nadziei” - wprowadza odbiorców w historię życia Heleny, dorastającej w kamienicy przy ul. Gnieźnieńskiej 10 (dziś ulica Daszyńskiego 10 w Pleszewie). Jej mieszkańcy stanowią przekrój ówczesnego społeczeństwa wielkopolskiego – to m.in. bogaci właściciele kamienicy, zubożała ziemianka, rodzina żydowska, aspirujący aplikant radcowski i szewc z rodziną. Akcja książki rozpoczyna się w 1916 roku – dlatego codzienne perypetie bohaterów rozgrywają się na tle krwawej wojny światowej. 

Ukazała się już kolejna część sagi, zatytułowana - „Czas wyboru”. O czym opowiada? W Pleszewie, mimo światowego kryzysu oraz problemów, z którymi borykała się ówczesna Druga Rzeczpospolita, życie dalej toczy się swoim rytmem. Przed główną bohaterką powieści pojawiają się jednak nowe wyzwania. 

 - Helena wkracza w dorosłe życie, podejmuje pierwszą pracę, rozpoczyna pierwszy poważny związek i żegna przyjaciółkę Ryfkę Gellert, która wyjeżdża na studia do Poznania. Losy dziewczyny nierozerwalnie splecione są z pozostałymi mieszkańcami: Feliksem i jego rodzicami, Żydem ateistą Fridmanem, ciotką Stefanią, która jest szanowaną nauczycielką języka polskiego w Koedukacyjnej Szkole Powszechnej – informuje Wydawnictwo Słowne.

Spotkanie z Dagmarą Leszkowicz-Zaluska

Dagmara Leszkowicz-Zaluska to dziennikarka i pisarka, która rodzinnie związana jest z Pleszewem. Przez wiele lat pracowała jako korespondentka agencji Reuters. Od 2018 roku jest redaktor naczelną anglojęzycznych redakcji Polskiej Agencji Prasowej. 

Jeszcze w grudniu odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką w pleszewskiej bibliotece. Poinformujemy, kiedy będzie znana jego data. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy