W swojej książce "Dziewczyna z kamienicy" Dagmara Leszkowicz-Zaluska opowiada o zwykłych ludziach, którzy budowali podwaliny Drugiej Rzeczpospolitej. Problemy, z którymi muszą się mierzyć nie są jednak tak odległe współczesnemu czytelnikowi, jak mogłoby się wydawać.
Pierwszy tom powieści – „Czas nadziei” - wprowadza odbiorców w historię życia Heleny, dorastającej w kamienicy przy ul. Gnieźnieńskiej 10 (dziś ulica Daszyńskiego 10 w Pleszewie). Jej mieszkańcy stanowią przekrój ówczesnego społeczeństwa wielkopolskiego – to m.in. bogaci właściciele kamienicy, zubożała ziemianka, rodzina żydowska, aspirujący aplikant radcowski i szewc z rodziną. Akcja książki rozpoczyna się w 1916 roku – dlatego codzienne perypetie bohaterów rozgrywają się na tle krwawej wojny światowej.
Ukazała się już kolejna część sagi, zatytułowana - „Czas wyboru”. O czym opowiada? W Pleszewie, mimo światowego kryzysu oraz problemów, z którymi borykała się ówczesna Druga Rzeczpospolita, życie dalej toczy się swoim rytmem. Przed główną bohaterką powieści pojawiają się jednak nowe wyzwania.
- Helena wkracza w dorosłe życie, podejmuje pierwszą pracę, rozpoczyna pierwszy poważny związek i żegna przyjaciółkę Ryfkę Gellert, która wyjeżdża na studia do Poznania. Losy dziewczyny nierozerwalnie splecione są z pozostałymi mieszkańcami: Feliksem i jego rodzicami, Żydem ateistą Fridmanem, ciotką Stefanią, która jest szanowaną nauczycielką języka polskiego w Koedukacyjnej Szkole Powszechnej – informuje Wydawnictwo Słowne.
Spotkanie z Dagmarą Leszkowicz-Zaluska
Dagmara Leszkowicz-Zaluska to dziennikarka i pisarka, która rodzinnie związana jest z Pleszewem. Przez wiele lat pracowała jako korespondentka agencji Reuters. Od 2018 roku jest redaktor naczelną anglojęzycznych redakcji Polskiej Agencji Prasowej.Jeszcze w grudniu odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką w pleszewskiej bibliotece. Poinformujemy, kiedy będzie znana jego data.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.