Reklama

Inwestycje gminy Chocz w 2023 roku. Co zaplanował samorząd?

Opublikowano:
Autor:

Inwestycje gminy Chocz w 2023 roku. Co zaplanował samorząd? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Drogi, obiekty kulturalne i kanalizacje - w nie głównie chce zainwestować w bieżącym chocki samorząd.

- To nie jest budżet dostatku, a przetrwania – mówił burmistrz Chocz Marian Wielgosik podczas sesji, na której uchwalano tegoroczny budżet.

Dlaczego? Dochody gminy mają być niższe niż rok temu, a na plany związane z wydatkami wpłyną jeszcze zapewne zmieniające się ceny. Samorządowi nie pomaga niepewność względem ogólnej sytuacji gospodarczej naszego kraju.

- To są skutki pandemii, wojny, inflacji - wyliczał włodarz.  

Według uchwalonego budżetu dochody gminy mają wynosić w tym roku 28 mln zł. W zeszłym roku, pod koniec listopada, kształtowały się na poziomie 36 mln zł. Z kolei tegoroczne wydatki pochłoną wstępnie ok. 29,9 mln zł (w listopadzie zeszłego roku było to 39 mln).

- Poziom tego budżetu może się jeszcze diametralnie zmieniać. I corocznie się zmienia, bo przecież wszystkie przewidziane środki nie są wkomponowane, one wpływają systematycznie, chociażby środki od wojewody na realizację zadań zleconych  - mówił na sesji Marian Wielgosik.

Na same inwestycje gmina chce wydać w tym roku 8 mln zł. Będą to w znakomitej większości środki zewnętrzne, ale nie tylko.

 - Żaden budżet, którzy przyjmowaliśmy, doskonały nie był. Państwo go doskonaliliście albo wspólnie go dopracowywaliśmy ma miarę możliwości i potrzeb. Zdarzało się też niekiedy tak, że to, co zaplanowaliśmy nie uzyskiwało wsparcia, bo okazywało się, że nie jest priorytetem ani w wojewódzkim funduszu ani w żadnej innej instytucji. Próbowaliśmy wtedy sięgać po to, co było nam potrzebne - dodawał burmistrz.

I wspomniał m.in. o tym, że gmina stara się obecnie pozyskać środki na budowę PSZOK-u. Jak pisaliśmy już na naszym portalu - ten jednak w tym roku ma nie powstać. To jakie inwestycje samorząd przewidział w tegorocznym budżecie?

Drogi i kanalizacje 

Najwięcej pochłonie budowa i modernizacja dróg, bo blisko 4 mln. 3,4 mln gmina pozyskała w ramach Polskiego Ładu na zbudowanie jezdni, chodników i kanalizacji deszczowej w samym Choczu w rejonie ulic Zachodniej, Słonecznej, Zagórowskiej i Lipowej. Samorząd zabezpieczył na ten cel blisko 230 tys. zł. Okazało się jednak, że zadanie uda się wykonać za mniejsze pieniądze niż planowano. Przetarg rozstrzygnięto w grudniu. I wiadomo już, że budowę zrealizuje firma GREGBUD Grzegorz Rybarczyk z Nowego Oleśca. I to za niecałe 2,9 mln zł. 

W budżecie wyodrębniono również pieniądze na budowę dróg w Starym Oleściu oraz Niniewie. Przebudowana będzie poza tym jedna z dróg wewnętrznych w Pile oraz przepust drogowy na ul. Staszica w Choczu. Warto też dodać, że w Kwileniu, Starym Oleścu i Starej Kaźmierce stanie nowe oświetlenie. Gmina wyda na nie 42 tys. zł. 

Dużo pochłonie rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Chocz, Kwileń i Stary Olesiem. Łącznie 1,2 mln zł. I to trzecia największa z zaplanowanych inwestycji, zaraz po modernizacji obiektów kulturalnych. 

Infrastruktura kulturalna 

Przebudowane będą świetlice wiejskie w Brudzewku i Nowej Kaźmierce, wyremontowany zostanie też chocki GOK. Na ten cel gmina pozyskała pieniądze w ramach Polskiego Ładu - ponad 2,7 mln. Sama zabezpieczyła w budżecie 357 tys. zł. Już niedługo zainteresowane firmy będą mogły składać swoje oferty. 

- W lutym ogłaszamy przetargi. Wszystko będzie zależne od tego, jak się potoczą - mówi burmistrz. I dodaje. - Oczywiście dużą rolę będą odgrywały ceny. Jeśli kwoty, które założyliśmy w kosztorysach, będą pokrywały się z ofertami, to przystąpimy do realizacji inwestycji - mówi włodarz. 

Jeśli chodzi o obiekty związane z kulturą, to zbudowana zostanie też altana ogrodowa w Józefowie. Bo tak zdecydowali mieszkańcy, przeznaczając na nią środki z funduszu sołeckiego - w sumie 25 tys. zł. Z kolei na sali w Kuźni za 29 tys. zł (24 tys. z funduszu sołeckiego) zamontowana zostanie fotowoltaika. 

Zaplanowane inwestycje w gminie Chocz:

• Modernizacja infrastruktury kulturalnej - 3 mln zł
• Budowa nawierzchni jezdni, chodników, sieci kanalizacji deszczowej,
wodnej w m. Chocz w rejonie ulic Zachodniej, Słonecznej, Zagórowskiej i Lipowej - 2,9 mln zł
• Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Chocz, Kwileń i Stary Olesiec - 1,2 mln
• Budowa dróg gminnych w Starym Oleściu - 690 tys. zł
• Realizacja projektu "Cyfrowa Gmina" w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - zakup serwera oraz oprogramowań - 58 tys. zł
• Przebudowa drogi gminnej (ul. Staszica) w Choczu w zakresie przebudowy przepustu drogowego - 50 tys. zł
• Pomoc finansowa dla Powiatu Pleszewskiego na zadanie pn. "Rozbudowa, modernizacja oraz doposażenie Bloku operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddziału Ginekologii i Położnictwa w Pleszewskim Centrum Medycznym" - 50 tys. zł
• Montaż instalacji fotowoltaicznej na świetlicy wiejskiej w m. Kuźnia - w tym środki funduszu sołeckiego sołectwa Kuźnia - 29 tys. zł
• Budowa altany ogrodowej w Józefowie - 25 tys. zł 
• Budowa drogi gminnej w Niniewie - 21 tys. zł
• Przebudowa drogi wewnętrznej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną obejmującą oświetlenie drogowe, przepust drogowy oraz elementy odwodnienia w Pile - 20 tys. zł
• Budowa oświetlenia drogi gminnej w Kwileniu - 17 tys. zł
• Oświetlenie uliczne przy drodze w Starej Kaźmierce w kierunku Kwielnia - 15 tys. zł
• Modernizacja infrastruktury sieci wi-fi w Zespole Szkół w Choczu - 15 tys. zł
• Budowa oświetlenia przy drogach gminnych w Starym Oleściu - 10 tys. zł 
• Budowa sieci wodociągowej rozdzielczej wraz z hydrantami ppoż. w Nowej Kaźmierce - 7 tys. zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy