reklama

Wiatrak z Krzywosądowa został odrestaurowany i przeniesiony [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWiatrak, który od 1882 roku stał w Krzywosądowie został odrestaurowany i przeniesiony w inne miejsce. Nowe życie postanowiła mu dać Fundacja Olandia.
reklama

Wiatrak koźlak z Krzywosądowa wybudowano w XIX wieku.

"Został on ustanowiony w północnej części miejscowości, wśród pól po wschodniej stronie traktu do Kuczkowa" – napisał w książce „Z dziejów Krzywosądowa i okolic” Stanisław Małyszko.

W 1928 roku był własnością Juliusza Lobermeiera, a w okresie powojennym przeszedł w ręce rodziny Banachowskich, którzy posiadali wiatraki w Dobrej Nadziei, a także Borucinie.  Mielono w nim zboże na mąkę i śrutę oraz wyrabiano kaszę. Warto wspomnieć, że w 1978 roku przeprowadzono jego remont. 

- To była taki charakterystyczny obiekt w naszej wsi. W 1963 roku zamontowano napęd elektryczny. Działał gdzieś do lat 80-tych - opowiada sołtys Krzywosądowa, Roman Rauhut.

reklama

Nowe życie postanowiła mu dać Fundacja Olandia, która w Prusimiu w powiecie międzychodzkim prowadzi skansen. Obiekt 7 lat temu został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.

- Postępowanie w sprawie wpisu zostało wszczęte z urzędu z uwagi na wartości historyczne i naukowe obiektu. Obecnie jego właścicielem jest Fundacja Olandia. W bieżącym roku (…) wiatrak przeniesiono do Prusimia w powiecie międzychodzkim oraz poddano remontowi i rekonstrukcji  – informuje Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.  

Wiatrak z Krzywosądowa. Nadano mu imię Józek 

Koźlak z Krzywosądowa to już trzeci zabytkowy wiatrak, który znajduje się na terenie Krainy Wypoczynku i Konferencji Olandia. Dekadę temu nad Jeziorem Kuchennym stanął zabytkowy wiatrak typu holender z 1860 roku, a kilka lat temu przy drodze wjazdowej do wsi odbudowano zabytkowego paltraka z 1754 roku. Wszystkie mają stanowić symboliczną symboliczną bramę wjazdową do Krainy Stu Jezior.

reklama

- Podczas uroczystości otwarcia wiatrakowi z Krzywosądowa nadano imię „Józek" - na cześć jego budowniczego Józefa Stasiaka. Koźlak jest najstarszym typem wiatraka przemiałowego, który w Europie Zachodniej pojawił się już w XII w., a na ziemiach polskich pod koniec XIII w.  – informują przedstawiciele Fundacji Olandia. 

Wiatrak z Krzywosądowa. Można go zwiedzać 

Koźlak z Krzywosądowa ma trzy kondygnacje. Jego wysokość to blisko 15 m, a licząc ze śmigłami prawie 19 m. Stoi na podstawie o powierzchni ok. 30 m2.  Przyziemie w całości zajmuje konstrukcja wsporcza, tzw. kozioł. Ściany zewnętrze są oszalowane w układzie pionowym, dach pokryty jest gontem drewnianym.

- Wiatrak z Krzywosądowa jest interesującym przykładem budownictwa drewnianego oraz jednocześnie przykładem zabytku techniki z zachowanym oryginalnym wyposażeniem, między innymi odsiewaczem graniastym czy dwoma złożeniami kamieni młyńskich w obudowie  – informują przedstawiciele Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

reklama

Posiada tradycyjny układ napędowy, transmisyjny oraz roboczy, który w latach 60. XX w,. uzupełniono o silnik elektryczny i wtórny układ transmisyjny. W momencie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych obiekt był już od lat nieczynny.

– Każdy chętny może odwiedzić wiatrak, poznać jego historię, zobaczyć jak wyglądała produkcja maki – zachęcają przedstawiciele Fundacji Olandia.

Do Prusimia z Pleszewa jest blisko 170 km (samochodem).   

Na terenie powiatu pleszewskiego znajduje się kilka zabytkowych wiatraków m.in. w Żegocinie i Rokutowie. Ten ostatni przed zniszczeniem zamierzaja urtować władze Pleszewa.

- 150-letni wiatrak znajduje się na terenie gospodarstwa Państwa Niedzielów w Rokutowie od 1906 r. Nie działa już od 35 lat... Niszczeje... Zlecimy wycenę kosztów odnowienia i poszukamy dofinansowania, by uratować ten szczególny i chyba jedyny w gminie Pleszew tego typu zabytek - deklaruje Arkadiusz Ptak,  burmistrz Pleszewa. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama