reklama
reklama

Wspaniała wiadomość. Lekarze przywrócili wzrok rocznemu Antosiowi!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Roczny Antoś z Pleszewa, który urodził się niewidomy, przeszedł niedawno dwie skomplikowne operacje w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach. Dzięki lekarzom chłopiec ma szanse na pełne odzyskanie wzroku!
reklama

Antoś urodził się w listopadzie 2021 roku, jako wcześniak. Jest bliźniakiem, przyszedł na świat wraz ze swoim bratem Leonem. Niestety, jak się okazało, chłopiec nie widział od urodzenia.

Antoś z Pleszewa trafił do Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach

Jego mama, pani Edyta, długo szukała pomocy. Ostatecznie, po wizycie w poradni okulistycznej w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego w Poznaniu, otrzymała skierowanie na  konsultacje do dr hab. n. med. Dariusza Dobrowolskiego.

I to właśnie on zdecydował o przeszczepie rogówki. Skomplikowana operacja odbyła się w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach - o czym poinformował sam szpital.

To specjalistyczna placówka i największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki, wykonujący kilkaset zabiegów rocznie. Już w 2000 r. przeprowadzono tu pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek rozrodczych nabłonka rogówki od spokrewnionego dawcy.

Z kolei w 2010 r. zespół okulistów pod przewodnictwem prof. Edwarda Wylęgały jako pierwszy w Europie wszczepił pięciu pacjentom protezy rogówki wykonane z tytanu i pleksiglasu. 

Antoś przeszedł dwie operacje oczu

Specjaliści z katowickiego szpitala przeprowadzili w sumie dwie skomplikowane operacje - najpierw, gdy znalazł się dawca, na jednym oku Antosia, następnie na drugim.

Jak się okazuje - z sukcesem!

Jak informują w mediach społecznościowych przedstawiciele Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, mały, dzielny wojownik z Pleszewa może liczyć w przyszłości na pełne odzyskanie wzroku. 

- Dziecko obuocznie niewidome przeszło dwa udane przeszczepy w ciągu miesiąca. Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku - już używa oka, które przeszczepione było miesiąc temu - komentuje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, który operował chłopca.

Mama chłopca nie kryje radości.

- Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka - przywołują wypowiedź pani Edyty Stasiak przedstawiciele szpitala.

Warto podkreślić, że przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych, którzy są obuocznie niewidzący to zabiegi wyjątkowo rzadkie - stąd także niesamowicie trudne.

- Rocznie dzieci z taką wadą powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje w kraju - komentuje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski. 

Mały Antoś wrócił już do domu w Pleszewie. Teraz chłopca czeka jeszcze długa rehabilitacja, a w przyszłości kolejne przeszczepy.

Tworzą Europejskie Centrum Okulistyki

Szpital w Katowicach jest jedną z najlepszych placówek, które podejmują się tego typu skomplikowanych operacji. 

- Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego. Dzięki wsparciu Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, ten potencjał możemy rozbudowywać i pomagać jeszcze większej ilości pacjentów. A warto podkreślić, że nasi lekarze jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci - mówi Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego.

Jak dodaje z kolei sam marszałek województwa śląskiego, inwestycje w zdrowie to nie wszystko - ważne jest zaangażowanie wybitnych specjalistów. 

- Inwestycje w służbie zdrowia to jedno. Jednak ważna jest także kadra, wysoko wykwalifikowane zespoły specjalistów, potrafiących ten sprzęt właściwie wykorzystać i dosłownie, dokonywać dzięki temu medycznych cudów. Gratuluję lekarzom tego sukcesu, zaś małemu Antosiowi życzę dużo zdrowia i dziś, kiedy właśnie dzięki naszym medykom w pełni odzyskał wzrok, to kolejnym, chyba jak najbardziej właściwym życzeniem będzie, by jego świat, który może wreszcie zobaczyć i nim się cieszyć, miał zawsze piękne kolory. Sukces tej operacji jest dla nas motywacją do dalszej pracy, wspierania naszych szpitali i zakupu kolejnych partii sprzętu. Tylko w ten sposób możemy pomóc kolejnym pacjentom, którzy chcą wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby tak się stało - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama