Reklama

Zamykają Zamek w Gołuchowie. Dlaczego? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zamek w Gołuchowie to perełka nie tylko Ziemi Pleszewskiej, ale całej Wielkopolski. Od dziś – 4 maja - obiekt został zamknięty dla zwiedzających. Dlaczego?

Historia zamku, wznoszącego się nad rzeką Trzemną w Gołuchowie liczy ponad 400 lat.  Pod tarasem dziedzińca – jak podaje Muzeum Zamek w Gołuchowie - ukryte są najstarsze fragmenty – piwnice z 2 połowy XVI wieku. Wraz z fundamentami belwederu i trzech widocznych z dziedzińca wież, są jedyną pozostałością dworu obronnego, wzniesionego ok. 1560 roku przez starostę radziejowskiego, wojewodę brzesko – kujawskiego, protektora reform – Rafała Leszczyńskiego.

Muzeum Zamek w Gołuchowie. Właściciele 

Druga faza budowlana Zamku związana jest z synem Rafała – Wacławem, kasztelanem i wojewodą kaliskim, kanclerzem wielkim koronnym. Odziedziczył on Gołuchów w 1592 roku, a w początkach XVII wieku, przekształcił go w okazałą rezydencję magnacką.

W roku 1853 dobra gołuchowskie – jak informuje Muzeum Zamek w Gołuchowie -  zakupił dla swojego jedynego syna hrabia Tytus Działyński, właściciel dóbr kórnickich. W 1857 roku Jan Działyński poślubił Izabelę, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego – przywódcy stronnictwa emigracyjnego Hotel Lambert.

Mając na celu przebudowę zamku, Izabela sprowadziła z Francji artystów, wśród których znajdowali się: Maurycy August Ouradou, Karol Biberon i Ludwik Breugnot.

Pierwowzorem realizacji architektonicznej stały się francuskie zamki królewskie znad Loary. Dzięki temu dzisiaj podziwiać możemy w Gołuchowie charakterystyczne, wysokie, kryte łupkiem dachy, smukłe kominy i wystrój rzeźbiarski typowy dla tych XVI wiecznych budowli francuskiego renesansu.

Zamierzeniem Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej było utworzenie w zamku nie tylko rezydencji ale i muzeum, które otwarto dla zwiedzających w końcu XIX wieku. Izabela zmarła w roku 1899, we Francji, ale zgodnie z jej wolą pochowana zastała w Gołuchowie, w przebudowanej w tym celu kaplicy – niewielkim barokowym budynku, znajdującym się na terenie parku.

Muzeum Zamek w Gołuchowie. Perełka architektoniczna 

Zamek Muzeum w Gołuchowie to perełka architektoniczna nie tylko Ziemi Pleszewskiej, ale też całej Wielkopolski. Ściągają tutaj tłumy. Niestety od dziś 4 maja aż do końca roku obiekt zostanie zamknięty dla zwiedzających. Dlaczego.?

- Z uwagi na rozpoczynające się prace remontowe związane z wymianą oraz renowacją drzwi i okien. (…) Przepraszamy za brak dostępności i zapraszamy do parku w Gołuchowie – informują pracownicy Muzeum Zamek w Gołuchowie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy