Reklama

Zdawalność na prawo jazdy po kursach w powiecie pleszewskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Średnia zdawalność egzaminów na prawo jazdy po kursach odbytych w ośrodkach szkolenia kierowców z powiatu pleszewskiego, kształtuje się bardzo różnie. W jednym zdają niemal wszyscy, w innym porażkę na egzaminie zalicza prawie połowa kursantów. – Te wyniki nie są odzwierciedleniem jakości świadczenia usług - mówi Jarosław Osuch, instruktor z Pleszewa.

Pleszewski wydział komunikacji wydał w ostatnich pięciu latach 5.791 nowych uprawnień do jazdy wszystkich kategorii. 1.841 z nich tylko w minionym roku. "Prawko" to w obecnych czasach jeden z najbardziej pożądanych dokumentów. Jego posiadanie uniezależnia w kwestii mobilności i znacząco ułatwia funkcjonowanie na co dzień. Poruszanie się pojazdem usprawnia wykonywanie prozaicznych czynności, ale też nierzadko - umiejętność ta wymagana jest przez pracodawców. Dlatego decyzja o zdawaniu egzaminu na prawo jazdy - to dziś norma. 

Dla naszego powodzenia na egzaminie państwowym ważne jest odpowiednie przygotowanie. A to odbywa się w ośrodkach szkolenia kierowców. W powiecie pleszewskim wybór jest duży – funkcjonuje tutaj aż kilkanaście szkół. Jak kształtuje się zdawalność egzaminów po nauce odbytej w każdej z nich? Zajrzeliśmy do danych. 

Szkoła szkole nierówna

W kwestii wyników zdawalności widoczna jest duża rozpiętość pomiędzy konkretnymi ośrodkami – w niektórych wynosi ona 100 proc. w innych – nieco ponad 20. Dlaczego tak jest? Sami instruktorzy są zgodni - na poniższe zestawienie należy spojrzeć krytycznym okiem. Jak mówią, przede wszystkim nie powinno się porównywać ze sobą poszczególnych, różnie funkcjonujących szkół. Podkreśla to również pleszewski wydział komunikacji.

- Są małe ośrodki, prowadzone przez dwuzawodowców, w których szkoli się np. 6 osób w roku. Jeśli one wszystkie zdadzą egzaminy za pierwszym razem - zdawalność będzie stu procentowa. Są też duże szkoły, gdzie na szkolenia przyjmuje się wszystkich chętnych, a do egzaminów podchodzi kilkadziesiąt osób w roku  - tam siłą rzeczy zdawalność będzie mniejsza - wyjaśnia Arkadiusz Dolata, zastępca naczelnika wydziału komunikacji powiatu pleszewskiego.

I wymienia jako największe szkoły w naszej najbliższej okolicy ośrodki Ireneusza Trzeciaka, Waldemara Gajnego i Sławomira Dymnego oraz Krystyny Twardowskiej. Dodaje też, że do firm, które wygrywają przetargi - np. na naukę jazdy z urzędu pracy – trafia wielu różnorodnych kursantów – a to ma istotny wpływ na późniejszą statystykę dot. zdawalności.

Wiele czynników

Jak zaznaczają sami szkoleniowcy, sukces na egzaminie zależy od wielu czynników - również takich, które pozostają poza kontrolą nauczycieli.

- Na zdawalność mają wpływ indywidualne predyspozycje każdego człowieka i niejednokrotnie również wiek. Dlatego nie można porównywać średniej zdawalność z poszczególnych ośrodków – mówi Piotr Wojtkowski, który prowadzi swoją szkołę w Pleszewie.

A takich zmiennych jest więcej.

- Ilość przejechanych godzin, charakter osoby, która jest uczona - wymienia Waldemar Gajny, mający swój ośrodek w Kucharach.

Ten nie pomija też wpływu samego instruktora na wynik egzaminu.

– Ważna jest  również merytoryka i jej przełożenie - tak, żeby klient w prawidłowy sposób połączył teorię z praktyką – zauważa.

Mimo to nauczający są zgodni – nie ma złotych zasad, których trzymanie się zapewni powodzenie na egzaminie. Dlatego ci nie mogą go zagwarantować. Tego jednak – nie można wyczytać ze statystyki.

- Te wyniki nie są odzwierciedleniem jakości świadczenia usług – podsumowuje dane wydziału komunikacji Jarosław Osuch, prowadzący szkołę jazdy w Pleszewie.

Gdzie najlepiej?

Co ciekawe - w sieci dobre opinie można przeczytać o niemal każdej szkole, również o tych, które nie uzyskały wysokiego wyniku zdawalności. Na co zwracają uwagę przyszli kierowcy, wybierające miejsce nauki? Jak pokazują komentarze, liczy się dla nich "charakter instruktora, atmosfera podczas jazdy, czy to jak szybko mogą wykonać cały kurs". Świeżo upieczeni adepci chętnie dzielą się też informacją, za którym podejściem uzyskali prawko w danym ośrodku. 

O tym, że liczby jednak nie zawsze pokazują pełny obraz sytuacji – świadczyć może chociażby środkowa pozycja Gajnego-Dymnego na liście z wydziału komunikacji. Ten duży ośrodek już drugi rok z rzędu w naszym rankingu najlepszych szkół jazdy na facebookowej grupie „Wspieramy pleszewskie” zdobył - pierwsze miejsce. To opinia internautów. 

- Dużo znajomych robiło prawo jazdy u Gajnego i wszyscy bardzo sobie go chwalili, pod względem czasu i charakteru - pisze jednen z nich.

Prawo jazdy jak matura?

Ogromny wpływ na wynik egzaminu ma nieunikniony stres – mówią sami zdający. Dla wielu staranie się o prawo jazdy wiąże się z większym emocjami niż długo oczekiwana matura.

- Zdałem za drugim, ale ledwo. Egzaminy nie powinny być tak stresujące – pisze czytelnik.

Instruktorzy zaznaczają, że w przypadku prawka dodatkowe obciążenie powoduje obecność osoby, która ostatecznie weryfikuje umiejętności kursanta. To jej – niekiedy zaskakujące decyzje – wpływają na to, czy ktoś zostaje kierowcą czy nie.

- Ważne jest psychiczne przygotowanie do egzaminu. Uczeń musi zdać sobie sprawę, że osoba, która będzie go egzaminowała, od której wiele zależy, nie jest nauczycielem patrzącym przychylnym okiem i wybaczającym błędy. Zdający musi dać sobie radę w jeździe pod obecnością egzaminatora. Jeden sobie poradzi, drugi nie – mówi Waldemar Gajny.

- Nawet jeśli trafisz na normalnego egzaminującego, to tak nerwica cię bierze dzień przed, że jest masakra – opowiada doświadczona osoba.

Doświadczenie

Statystyki dotyczące średniej zdawalności kategorii B pokazują, że szkolący się w powiecie pleszewskim lepiej radzą sobie z egzaminami teoretycznymi niż praktycznymi – średnia w przypadku tych pierwszych dla wszystkich ośrodków wynosi 58,5 proc. Jeśli chodzi o praktykę, jest to 40,6 proc. Ale to powszechnie występujące zjawisko. W końcu jazda samochodem to zupełnie nowa umiejętność, której trzeba uczyć się od podstaw. Im więcej czasu spędzonego za kierownicą, tym korzystniej.

– Zdałam za drugim, ale z perspektywy czasu powiem tylko, że wyszło mi to na dobre – pisze mieszkanka naszego powiatu.

Instruktorzy zauważają, że lepiej idzie tym, którzy - chociażby - częściej byli w przeszłości pasażerami na przednim siedzeniu. To, że liczą się doświadczenia pokazują też dane dotyczące zdawalności kategorii następujących po B.

Ta jest zwykle zdecydowanie wyższa, a to dlatego, że starający się o kolejne uprawnienia mają już wiedzę i zdolności w poruszaniu się na drodze. Wszyscy uczący się w Pleszewie w danym okresie zdali za pierwszym razem egzamin praktyczny na uprawnienie do kierowania autobusem. Stosunkowo dobrze wypada też średnia ze wszystkich szkół w przypadku samochodu ciężarowego – dla praktyki wynosi ona 65 proc.


Średnia zdawalność poszczególnych kategorii po naukach odbytych w szkołach z powiatu pleszewskiego - wszystkie podejścia w WORD w całej Polsce, w okresie czerwiec 2021 – czerwiec 2022:

B

Praktyka:

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie – 63,01 %

O.S.K. Maciej Łapacz (Zielona Łąka) – 57,43 %

O.S.K. Jarosław Osuch (Pleszew) – 54,55 %

Centrum Kształcenia Praktycznego Pleszew – 50 %

O.S.K. Grzegorz Łapacz (Zielona Łąka) – 42,29 %

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 42,27 %

O.S.K. Mariusz Karolak (Czerminek) – 41,18 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 41,10 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 40,96 %

O.S.K. Dariusz Adamczak (Pleszew) – 33,67 %

O.S.K. Sławomir Lis (Dobrzyca) – 32,14 %

O.S.K. Wojciech Rębiasz (Pleszew) – 24,64 %

O.S.K. Paweł Pawlak (Lenartowice) – 24,29 %

O.S.K. Piotr Wojtkowski (Pleszew) – 21,38 %

Teoria:

Centrum Kształcenia Praktycznego Pleszew – 100 %

O.S.K. Jarosław Osuch (Pleszew) – 100 %

O.S.K. Maciej Łapacz (Zielona Łąka) – 83,33 %

O.S.K. Dariusz Adamczak (Pleszew) – 72,73 %

O.S.K. Mariusz Karolak (Czerminek) – 69,57 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 52,54 %

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 50%

O.S.K. Wojciech Rębiasz (Pleszew) – 50 %

O.S.K. Paweł Pawlak (Lenartowice) – 44,44 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 44,12 %

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie – 42,28 %

O.S.K. Piotr Wojtkowski (Pleszew) – 39,13 %

O.S.K. Sławomir Lis (Dobrzyca) – 37,31 %

O.S.K. Grzegorz Łapacz (Zielona Łąka) –  33,33 %

Ogólnie:

Centrum Kształcenia Praktycznego Pleszew – 66, 67 %

O.S.K. Jarosław Osuch (Pleszew) – 64,29 %

O.S.K. Maciej Łapacz (Zielona Łąka) – 60,18 %

O.S.K. Mariusz Karolak (Czerminek) – 52,63 %

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie – 50 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 45,91 %

O.S.K. Dariusz Adamczak (Pleszew) – 45,77 %

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 42,72 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 42,38 %

O.S.K. Grzegorz Łapacz (Zielona Łąka) – 41,58 %

O.S.K. Sławomir Lis (Dobrzyca) – 34,44 %

O.S.K. Wojciech Rębiasz (Pleszew) – 31,96 %

O.S.K. Pawlak Paweł (Lenartowice) – 26,58 %

O.S.K. Piotr Wojtkowski (Pleszew) – 25,37 %

 

BE

Praktyka:

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 55,88 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 54,76 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 52,94 %

 

CE

Praktyka:

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 64,63 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 54,55 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 52,86 %

A

Praktyka:

O.S.K. Maciej Łapacz (Zielona Łąka) – 100 %

O.S.K. Grzegorz Łapacz (Zielona Łąka) – 85,71 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 81,82 %

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 71,43 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 54,55 %

Teoria:

O.S.K. Grzegorz Łapacz (Zielona Łąka) – 100 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 33,33 %


T

Praktyka:

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 80 %

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 75 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 58,82 %

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie – 52,38 %

Teoria:

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 100 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 52,94 %

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie – 44,05 %

 

AM

Praktyka:

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 100 %

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 100 %

O.S.K. Grzegorz Łapacz (Zielona Łąka) – 81,82 %

O.S.K. Maciej Łapacz (Zielona Łąka) –75,00 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 66,67 %

Teoria:

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 50 %


C

Praktyka:

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 66,10 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 64,58 %

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 64,52 %

Teoria:

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 100 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 100 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 66,67 %

 

B1

Praktyka:

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 83,33 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 75 %

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 61,11 %

Teoria:

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 60 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 40 %

 

D

Praktyka:

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 100 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 100 %

 

A2

Praktyka:

O.S.K. Maciej Łapacz (Zielona Łąka) – 100 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 100 %

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 66,67 %

O.S.K. Grzegorz Łapacz (Zielona Łąka) – 60,00 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 25,00 %

A1

Praktyka:

O.S.K. Krystyna Twardowska (Szkudła) – 100 %

O.S.K. Maciej Łapacz (Zielona Łąka) – 100 %

O.S.K. Waldemar Gajny- Sławomir Dymny (Kuchary) – 100 %

O.S.K. Grzegorz Łapacz (Zielona Łąka) – 46,15 %

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 40 %

Teoria:

O.S.K. Ireneusz Trzeciak (Pleszew) – 50 %

 

W rankingu na najlepszy ośrodek szkolenia kierowców zorganizowany na naszej grupie „Wspieramy pleszewskie” oddaliście łącznie 340 głosów (stan na 17.08). Ich największą ilość zdobyła szkoła Waldemara Gajnego i Sławomira Dymnego (86 głosów), a potem kolejno: Grzegorza Łapacza (69 głosów), Jarosława Osucha (47 głosów), Krystyny Twardowskiej (36 głosów), Dariusza Adamczaka (19 głosów), Piotra Wojtkowskiego (14 głosów) i Wojciecha Rębiasza (13 głosów).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy