Reklama

CPK w powiecie pleszewskim. Zobacz mapy i sprawdź terminy konsultacji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości We wrześniu w kilku gminach w powiecie pleszewskim odbędą się spotkania w sprawie planowanego przebiegu nowej linii kolejowej - budowanej w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Plany związane z budową w przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego - a co za tym idzie także nowej sieci połączeń kolejowych - Kolei Dużej Prędkości - od dłuższego czasu wywołują spore emocje wśród mieszkańców powiatu pleszewskiego.

Budowa nowej linii kolejowej w powiecie pleszewskim

Przypomnijmy: w ramach ogromnego rządowego programu CPK - czyli budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego ma powstać w Polsce nowe lotnisko oraz nowe linie kolejowe. Część kolejowa Programu CPK zakłada budowę w sumie aż 1.600 km linii w całej Polsce - prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Kluczowe przy tej potężnej inwestycji są tzw. kolejowe „szprychy” - czyli odnogi prowadzące do CPK, które składać się mają z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej już infrastruktury.

Plany nowej linii nr 85 (łączącej Sieradz, Kalisz, Pleszew, Poznań) przebiegającej przez województwo wielkopolskie zakładają budowę ok. 196 kilometrów torów. W powiecie pleszewskim chodzi o kilka gmin - w zależności od wariantów.

CPK - studium wykonywalności dla linii nr 85 przebiegającej przez powiat pleszewski

Pod koniec 2021 roku spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na tzw. „studium wykonalności” dla Kolei Dużych Prędkości na odcinku Sieradz – Kalisz – Pleszew - Poznań. To 170-kilometrowy odcinek.

Najnowsza umowa dotyczy przygotowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), czyli niezbędnej dokumentacji przedprojektowej, dla linii: Sieradz – Kalisz – Pleszew – Poznań.

- Większość tego odcinka tzw. szprychy nr 9 znajduje się na terenie woj. wielkopolskiego (oprócz fragmentu w okolicach Sieradza, który leży w Łódzkiem). Spółka CPK podpisała kontrakt z wybranym w przetargu konsorcjum firm BBF, IDOM i Arcadis. Wartość umowy to 42,9 mln zł netto – informowali już wcześniej przedstawiciele CPK.

Zgodnie z zapowiedziami władz rządowych, dzięki kolejowej inwestycji CPK między Sieradzem i Poznaniem pociągi mają w przyszłości jeździć z pasażerami z prędkością do 250 km/h. 

- Przyjęta dla tego odcinka prędkość projektowa to jednak 350 km/h. Do takiej wartości będzie można w przyszłości podnieść prędkość maksymalną bez przebudowy torowiska i zmiany geometrii łuków – twierdzili przedstawiciele CPK.

CPK w powiecie pleszewskim. Cztery warianty

W sumie mowa jest obecnie o czterech wariantach przebiegu Kolei Dużej Prędkości przez gminy powiatu pleszewskiego: chodzi o Pleszew, Dobrzycę, Czermin, Gołuchów.

Wstępne mapy zostały już udostępnione przez przedstawicieli CPK - prezentujemy je także w naszej galerii.

Niektóre z nich mogą budzić obawy mieszkańców - część wariantu 1 przecina np. bezpośrednio Pleszew, także Prokopów, ponadto pola rolników w Marszewie oraz duże części pól w gminie Czermin. Część wariantu drugiego przecina z kolei tereny Kowalewa, natomiast wariant czwarty może niepokoić mieszkańców gminy Dobrzyca, a w przypadku gminy Gołuchów dwa warianty przecinają m.in. miejscowość Czechel.

Warto przypomnieć, że mieszkańcy powiatu już znacznie wcześniej wyrażali bezpośrednio wiele zastrzeżeń - w związku z wstępnym planowanym przebiegiem trasy przez nasze tereny.

Już w roku 2020 obawy wyrażali mieszkańcy gminy Dobrzyca, w tym roku ponadto pisaliśmy o sprzeciwie mieszkańców w gminie Czermin - podczas specjalnego spotkania z wójtem, czy sprzeciwie mieszkańców Marszewa, gdzie podczas zebrania sołeckiego zbierano podpisy przeciwko przebiegowi kolei przez tereny rolników.

Teraz wszyscy zainteresowani sprawą będą mogli wypowiedzieć się bezpośrednio - na konsultacjach z inwestorem.

Poznaliśmy już terminy konsultacji społecznych w sprawie przebiegu nowej linii kolejowej przez powiat pleszewski.

Terminy konsultacji w sprawie CPK w powiecie pleszewskim:

21.09.2022 - (ŚRODA)

  • godz. 16.30 – Dobrzyca – Gminne Centrum Kultury, ul. Koźmińska 10, Dobrzyca
22.09.2022  (CZWARTEK)

  • godz. 16.30 – Czermin – Gminny Ośrodek Kultury w Czerminie
  • godz. 19.30 – Pleszew – Hala Sportowa - ZSP Nr 3, ul. Bolesława Krzywoustego 4, Pleszew
27.09.2022 (WTOREK)

  • godz. 17.00 - Gołuchów – Sala Wiejska w Krzywosądowie
 

Zgodnie z przyjętym przez władze CPK harmonogramem, po konsultacjach społecznych uwagi rozpatrywane będą do końca 2022 roku.

Ostateczny wariant przebiegu trasy nowej linii kolejowej ma być wybrany w I kwartale 2023 roku

W drugiej połowie 2023 CPK planuje złożyć wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla tej inwestycji i po jej uzyskaniu będzie mógł ogłaszać przetarg.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy