Uszkodzony, zgubiony czy skradziony dowód osobisty – nieważne. Istotne jest to, żebyśmy zareagowali jak najszybciej – jeśli już coś takiego nam się przydarzy. I teraz jest to możliwe dzięki aplikacji mObywatel.
Jak to działa. Krok po kroku w aplikacji mObywatel
Jeśli chcemy zawiesić lub unieważnić dowód, wystarczy:
- Otworzyć aplikację mObywatel.
- Wybrać usługę „Załatw sprawę”
- Przejść do zakładki „Dowód osobisty”
- Wypełnić krótkie zgłoszenie i wysłać je bezpośrednio przez aplikację
Zawieszenie dowodu
Jeśli masz nadzieję, że dokument się odnajdzie możesz go zawiesić. To opcja, która zabezpiecza dowód przed nieuprawnionym użyciem i gdy się odnajdzie, masz 14 dni na cofnięcie zawieszenia, i dalsze korzystanie z tego samego dokumentu. Po upływie tego czasu, jeśli nie cofniesz zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony.
Unieważnienie dowodu
Jeśli utraciliśmy dowód bezpowrotnie (na przykład został ukradziony lub zniszczony), możesz od razu zgłosić jego unieważnienie. Wypełnione zgłoszenie z aplikacji mObywatel trafia bezpośrednio do urzędu gminy. Uwaga! Unieważnienie dowodu jest natychmiastowe i nieodwracalne.
Zarówno zawieszanie, cofanie zawieszenia, jak i unieważnianie dowodu osobistego wymagają posiadania skrzynki ePUAP. To jedne z pierwszych formalności, które można załatwić za pośrednictwem katalogu usług „Załatw sprawę” w aplikacji mObywatel - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Nowa usługa w aplikacji mObywatel
Przydatną nowością w aplikacji mObywatel jest usługa „Sprawdź dowód”. Dzięki niej możesz zweryfikować ważność dowodu osobistego – zarówno własnego, jak i innej osoby. To szczególnie pomocne przy zawieraniu umów lub składaniu formalnych zobowiązań, bo pozwala upewnić się, że dokument jest ważny i nie został zawieszony ani unieważniony.Usługa jest również przydatna, gdy chcesz sprawdzić, czy twój własny dowód został skutecznie zawieszony lub unieważniony po złożeniu odpowiedniego wniosku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.