O sprawie pisze portal jarocinska.pl. Redakcję zaalarmował mieszkaniec, który w ostatnią niedzielę jechał drogą z Jarocina do Cielczy (odcinek tzw. starej jedenastki). Jego uwagę przykuł leżący w rowie czarny worek z charakterystyczną taśmą. Początkowo był przekonany, że ktoś porzucił śmieci. Po przyjrzeniu się dostrzegł, że w folii znajdują się szczątki.
- Za oczyszczalnią ścieków znalazłem czarny worek oklejony taśmą Państwowa Inspekcja Weterynaryjna. Dlaczego on tam się znajduje, skoro jest opisany, czyli instytucje mają informacje na ten temat? Ktoś zapomniał go zabrać - dopytuje.
Co należy zrobić w takim przypadku?
- Jeżeli ktoś zidentyfikuje, że jest to oznakowane przez inspekcję weterynaryjną, to najlepiej poinformować Powiatowego Lekarza Weterynarii, bo zaraz będzie reakcja z naszej strony – mówi Joanna Drygała, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Jarocinie.
Znalazł czarny worek ze szczątkami przy drodze
Tak samo też należy postąpić, jeżeli w lesie, czy na poboczu drogi znajdziemy padłego dzika. Sprawa ma związek z ASF, który niestety szerzy się w naszym regionie.
- Od wszystkich padłych dzików jesteśmy zobowiązani pobrać próby w kierunku Afrykańskiego Pomoru Świń. Potem powiadamiamy właściciela drogi, terenu, lasu, którzy są zobowiązani do usunięcia martwego zwierzęcia - wyjaśnia lekarz weterynarii.
Czy martwy dzik znaleziony w Cielczy jest zakażony ASF?
Co okazało się w przypadku znaleziska naszego Czytelnika w Cielczy? Jak informuje jarocińska inspekcja weterynarii, 5 maja pobrano próbkę od padłego dzika na Afrykański Pomór Świń.
- Informacja była przekazana do Urzędu Miejskiego w Jarocinie, ponieważ to gmina jest odpowiedzialna za usunięcie tej tuszy martwego zwierzęcia - wyjaśnia Joanna Drygała, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Jarocinie.
Na szczęście okazało się, że dzik nie jest zakażony ASF.
- Padłe zwierzę nie powinno leżeć tak długo - zaznacza lekarz weterynarii.
Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Jarocinie poinformowała portal we wtorek, że inspekcja będzie monitowała w urzędzie, aby jak najszybciej usunąć padłe zwierzę.
Dzisiaj (środa 25 maja) w Referacie Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Jarocinie usłyszeliśmy, że padłe zwierzę zostało już zabrane. Urzędniczka przyznała, że było opóźnienie w usunięciu martwego dzika.
Gdzie na terenie Wielkopolski w ostanim tygodniu wystąpił ASF?
Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii na przestrzeni ostatniego tygodnia na terenie Polski potwierdzono 41 ognisk ASF dzików. Od początku roku ASF potwierdzono u tych zwierząt już ponad 1000 razy.Na przestrzeni ostatniego tygodnia ogniska ASF potwierdzono na obszarze województw: dolnośląskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Gdzie w województwie wielkopolskim wystąpił ASF?
• powiat gostyński (gmina Poniec)
• powiat krotoszyński (gmina Zduny)
• miasto Poznań
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.