Pleszew. Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
Ok. stu osób z powiatu pleszewskiego umiera każdego roku z powodu nagłego zatrzymania krążenia. To też główna przyczyna zgonów na całym świecie.
– Dlatego nie możemy się bać udzielać pierwszej pomocy - apeluje ratownik medyczny, Dominik Kołaski.
Dziś słowa te wybrzmiewają jeszcze mocniej - 11 września obchodzimy bowiem Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Według danych Europejskiej Rady Resuscytacyjnej - gdyby więcej osób umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia, to aż 100.000 osób rocznie w Europie mogłoby nadal żyć.
- Jednak tylko niewielki odsetek osób poza szpitalem, otrzymuje pomoc wystarczająco szybko – precyzuje Dominik Kołaski.
Tymczasem szybka reakcja oraz dobra ocena sytuacji pozwala zwiększyć szanse poszkodowanego na przeżycie. Stąd m.in. akcje naszych ratowników, którzy - choćby w ramach "Ratownicy Medyczni Dzieciom" - edukują najmłodszych.
- Porozmawiajmy dziś z dziećmi na ten temat, poćwiczmy na misiach, na sobie itp. Włączmy filmik na You Tube. Można też zajrzeć na stronę WOPR Gołuchów lub Ratownicy Medyczni Dzieciom. Uświadamiajmy, bo to wiedza, która może uratować życie- mówi Dominik Kołaski, ratownik medyczny i wodny, pomysłodawca akcji propagowania wiedzy o pierwszej pomocy wśród najmłodszych.
JAK PRAWIDŁOWO WYKONAĆ RESUSCYTACJĘ
- Upewnij się, że jesteś bezpieczny
- Sprawdź stan poszkodowanego
- Zadzwoń na 112
- Udrożnij drogi oddechowe – poszkodowany musi leżeć na plecach, odchyl mu lekko głowę do tylu, jedną rękę połóż mu na czole, druga na żuchwie (usuń z jamy ustnej ewentualne ciała obce)
- Zacznij reanimację – nadgarstek jednej ręki połóż na środku klatki piersiowej – druga rękę połóż na już ułożonej, spleć palce obu rąk i uciskaj (rytm ok. 2 uciśnięcia na sekundę). Uciskaj aż do odzyskania przez poszkodowanego oddechu albo do przyjazdu karetki.
- Możesz też po wykonaniu 30 uciśnięć zrobić poszkodowanemu 2 wdechy (odchyl mu głowę i unieś żuchwę, zaciśnij skrzydełka nosa, weź wdech i obejmij szczelnie swoimi ustami usta poszkodowanego – wdmuchuj powietrze – patrzy czy klatka piersiowa mu się unosi i opada) po czym znowu uciskaj klatkę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.