reklama

Mieszkańcy Wielkopolski najszczuplejsi. NFZ przeanalizowało dane o wadze Polaków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Mieszkańcy Wielkopolski najszczuplejsi. NFZ przeanalizowało dane o wadze Polaków - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieNarodowy Fundusz Zdrowia przeanalizował dane dotyczące wagi i wzrostu ubezpieczonych Polaków. Wstępne analizy wskazują na niekorzystne trendy, na tle których najlepiej wypadli mieszkańcy Wielkopolski.
reklama

Narodowy Fundusz Zdrowia jest instytucją, która nie tylko jest płatnikiem świadczeń medycznych, ale również posiada ogromną bazę danych, które doskonale obrazuje kondycję zdrowotną ubezpieczonych Polaków, w tym także tą dotyczącą masy ciała.

Dane dotyczące wagi Polaków są o tyle istotne, ponieważ to właśnie nadwaga i otyłość stanowią jedno z głównych wyzwań polityki zdrowotnej w naszym kraju.

Koszty leczenia chorób związanych z otyłością

Szacuje się, że wartość refundacji kosztów leczenia wybranych chorób z powodu otyłości w 2023 roku wyniosła 3,8 mld zł. Kwota ta dotyczy jedynie kosztów leczenia wybranych chorób i nie uwzględnia innych kosztów społecznych, takich jak zwolnienia od pracy.

reklama

Opisując problem nadwagi czy otyłości z perspektywy epidemiologicznej, opieraliśmy się na opracowaniach innych instytucji. Dane NFZ umożliwiają szacowanie kosztów, które ponosimy w związku z leczeniem wybranych chorób związanych z tymi problemami. Dostęp do informacji o masie ciała i wzroście pacjentów, które wpływałyby regularnie do NFZ, umożliwiałby formułowanie bardziej precyzyjnych wniosków - podkreśla Beata Koń, zastępca dyrektora w departamencie odpowiedzialnym za analizy danych w Centrali NFZ.

Informacje o wzroście i masie ciała pacjentów placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej od 2020 roku mają obowiązek raportować do NFZ. Zdaniem funduszu, dane o podstawowych parametrach pacjentów, a takimi są wzrost i masa ciała, powinny być istotne również dla samych lekarzy.

reklama

Wyniki wstępnej analizy danych o wzroście i wadze Polaków

Z analizy danych wynika, że 35% badanych pacjentów zmaga się z nadwagą, a 28% cierpi na otyłość. Wśród kobiet nadwaga dotyczy 30% przypadków, podczas gdy u mężczyzn odsetek ten wynosi 41%. W przypadku otyłości 26% kobiet oraz 31% mężczyzn zmaga się z tym problemem.

Średnie BMI wśród wszystkich pacjentów wynosi 27,5. Wartości te różnią się w zależności od płci - u kobiet średnie BMI wynosi 26,9, natomiast u mężczyzn 28,2.

Zjawisko nadwagi i otyłości zmienia się również z wiekiem. W grupie wiekowej 18-64 lata, aż 70% mężczyzn boryka się z nadwagą lub otyłością, podczas gdy wśród osób w wieku 65+ odsetek ten wynosi 78%. Wśród kobiet, w grupie 18-64 lata, 51% zmaga się z tym problemem, a w grupie 65+ odsetek ten wzrasta do 72%.

reklama

W Wielkopolsce mieszka najmniej osób z nadwagą i otyłością

Oprócz wieku pacjentów przeanalizowano również dane regionalne z ich podziałem według miejsca zamieszkania. 

Najwyższy odsetek osób dorosłych bez nadwagi i otyłości odnotowano w Wielkopolsce i wynosi on dokładnie 38,8%. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa małopolskie, mazowieckie oraz kujawsko-pomorskie.

Najgorzej w zestawieniu wypadły natomiast województwa opolskie, śląskie i łódzkie - to właśnie tutaj, według danych NFZ, mieszka najwięcej osób z nadwagą oraz otyłością.

Wnioski wyciągnęliśmy na podstawie danych wejściowych dotyczących 3,4 mln dorosłych pacjentów. Aby analiza jak najdokładniej odzwierciedlała strukturę demograficzną w Polsce oraz po to, aby wyjść naprzeciw problemowi niepewności wnioskowania, przeprowadziliśmy 500 losowań po 100 tys. obserwacji, uwzględniając przekrój województwa, miejsca zamieszkania, wieku i płci - wyjaśnia Filip Urbański, szef działu analitycznego w Centrali NFZ.

reklama

Szacowany odsetek osób bez nadwagi i otyłości ↓


Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

Im większe miasto, tym mniej osób z otyłością

Dane pokazują również pewną tendencję dotyczącą otyłości i nadwagi w zależności od miejsca zamieszkania. Wniosek jest jeden - im większe miasto, tym mniej osób z otyłością.

Według danych NFZ najgorzej sytuacja wygląda na wsiach, gdzie nadwagę ma 35,3% osób, a otyłość dotyczy 30,3% mieszkańców wsi. Najlepsza sytuacja występuje w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców - tutaj 33,7% osób ma nadwagę, a otyłość dotyczy 23,1% mieszkańców.


Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo