reklama
reklama

To musi wiedzieć mieszkaniec Pleszewa o OC auta sprowadzonego z zagranicy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

To musi wiedzieć mieszkaniec Pleszewa o OC auta sprowadzonego z zagranicy - Zdjęcie główne

foto freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Polacy bardzo chętnie sprowadzają auta z zagranicy, głównie od naszych zachodnich sąsiadów. Oprócz tego po krajowych drogach jeżdżą też pojazdy importowane z Francji, Belgii, Holandii czy Stanów Zjednoczonych. Niezależnie od państwa pochodzenia, samochód sprowadzony z zagranicy musi mieć ważne OC. Przeczytaj, co warto wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu samochodów z importu.
reklama

Krótkoterminowe OC dla samochodu sprowadzonego z zagranicy

Firmy ubezpieczeniowe, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, proponują w ramach swojej oferty polisy krótkoterminowe. Taka forma OC jest ważna 30 dni i stanowi pewnego rodzaju etap przejściowy na czas sprowadzenia auta do Polski. Pozwala poruszać się bezpiecznie i zgodnie z prawem od momentu odebrania pojazdu z zagranicy do chwili dotarcia nim do kraju i wykupienia polisy u rodzimego ubezpieczyciela.

Krótkoterminowe OC przyda się zwłaszcza w sytuacji, gdy:

      auto zostało wyrejestrowane za granicą przez poprzedniego właściciela — wtedy najlepiej jest wykupić tymczasowe tablice rejestracyjne wraz z 30-dniowym OC;

      samochód nadal pozostaje zarejestrowany za granicą, ale nie ma ważnego ubezpieczenia lub Zielonej Karty;

      pojazd kupujesz od pośrednika, np. w komisie — w takim przypadku auto powinno być objęte 30-dniowym ubezpieczeniem, by dać nowemu właścicielowi czas na wykupienie zwykłej polisy.

Więcej o tym, czym są tymczasowe tablice rejestracyjne, i w jakich sytuacjach są niezbędne, przeczytasz w artykule https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-samochodu-sprowadzonego-z-zagranicy.

Kiedy należy ubezpieczyć auto sprowadzone z zagranicy?

Samochód sprowadzony z zagranicy może być ubezpieczony dopiero po wcześniejszym wyrejestrowaniu go w państwie, w którym był dotychczas użytkowany. Oznacza to, że nie wykupisz OC, jeśli wcześniejszy właściciel nie dopełnił wszystkich formalności. Bez tego także nie zarejestrujesz auta w kraju.

Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych obowiązków w wydziale komunikacji możesz bez obaw ubezpieczyć swoje nowe auto na 12 miesięcy.

Ile kosztuje OC dla auta sprowadzonego z zagranicy?

Po sprowadzeniu samochodu z Niemiec, Belgii czy Holandii musisz pamiętać, że podczas wyboru OC powinieneś kierować się wyłącznie ceną. Istnieje wiele prostych sposobów na znalezienie korzystnej oferty polisy, a więcej na ten temat przeczytasz w https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc.

Koszt OC pojazdu sprowadzonego z zagranicy, tak samo, jak w przypadku każdego innego samochodu, jest zmienny w zależności od wielu czynników. Wpływ na finalny koszt ubezpieczenia ma m.in. wiek i marka pojazdu, jego stan techniczny i pojemność silnika, miejsce zamieszkania, a także Twoje doświadczenie jako kierowca. Z uwzględnieniem indywidualnych algorytmów każdy ubezpieczyciel wylicza ryzyko ubezpieczeniowe na podstawie powyższych danych w nieco inny sposób. Z tego powodu oferty ubezpieczycieli, mimo tego samego zakresu ochrony, różnią się między sobą o nawet kilkaset złotych.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama