Reklama

Reklama

W kamienicy czy bloku - gdzie lepiej kupić mieszkanie?

Opublikowano: pon, 31 maj 2021 08:42
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

W kamienicy czy bloku - gdzie lepiej kupić mieszkanie? - Zdjęcie główne

nieruchmości | foto zdjęcie parnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Wielu młodych ludzi dochodzi w końcu do takiego etapu w życiu, kiedy decyduje się na zakup własnego lokum. Jest to jedna z najważniejszych decyzji, jaką przychodzi nam podjąć. Mieszkanie kupuje się zazwyczaj na całe życie, dlatego warto tę kwestię dokładnie przemyśleć. Kupując nieruchomość w dużym mieście, mamy do wyboru m.in. kamienice oraz blok. Co lepiej wybrać? Sprawdź, jakie są plusy i minusy obu tych rozwiązań.

Reklama

Plusy i minusy mieszkania w kamienicy 

Kamienice to budynki starej architektury (niektóre z nich budowane były jeszcze przed wojną). To właśnie ta cecha jest ich największym plusem. Mogą zachwycać swoim klimatycznym wyglądem, pięknymi elewacjami i historycznymi murami. Wewnątrz taki budynek także różni się od obecnie stawianych bloków. Kamienice charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysokimi sufitami i grubymi ścianami. Ten pierwszy aspekt sprawia, że mieszkanie jest bardziej przestronne i daje więcej możliwości aranżacyjnych. Grube ściany natomiast pozwalają odciąć się od sąsiadów (praktycznie ich nie słyszymy)

Kamienice budowane były zazwyczaj w centrum miasta. Ten aspekt można uznać zarówno za plus, jak i za minus — wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Wiele osób ceni sobie mieszkania usytuowane blisko centrum. Dzięki temu mają blisko do pracy czy innych ważnych miejsc. Niektórzy wolą jednak mieszkanie nieco oddalone od centralnej części miasta, dlatego w takiej sytuacji lokalizacje kamienicy można uznać za minus. 

A co jeszcze przemawia na niekorzyść kamienic? Wybierając mieszkanie w takim budynku, trzeba liczyć się z dużymi kosztami ogrzewania. Stare wysokie mury niestety będą bardziej wymagające w tej kwestii i ciężko będzie utrzymać w nich ciepło. Minusem są także wysokie koszty ewentualnych remontów, nie najlepsza kondycja budynku oraz brak windy i miejsca parkingowego. 

Plusy i minusy mieszkania w bloku 

Bloki to już bardziej nowoczesne budynki. Nie są one raczej mile widziane w centrum miasta, dlatego usytuowane są raczej na obrzeżach. Dzięki temu mieszkańcy są nieco oddaleni od miejskiego zgiełku. Kupując mieszkanie w bloku, często możemy liczyć na atrakcyjne osiedle. Przy tego typu budynkach nierzadko znajdują się place zabaw, trawniki, boiska itp. Dodatkowo mieszkańcy do dyspozycji mają parking, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca na samochód. Do plusów zaliczyć można także niskie koszty ogrzewania i remontu, udogodnienia w postaci windy oraz dobry stan budynku. 

Mieszkanie w bloku ma też oczywiście swoje wady. Największą z nich są cienkie ściany, które sprawiają, że uczestniczymy w codziennym życiu sąsiadów.

Blok czy kamienica — co wybrać?

Co zatem wybrać? Mieszkanie w bloku czy kamienicy? Niestety nie można jednoznacznie stwierdzić, co będzie lepsze. Każda opcja ma swoje mocne i słabe strony, dlatego najlepiej zastanowić się nad własnymi potrzebami. Jeśli zależy Ci na przestronnym mieszkaniu w centrum miasta, to wybierz kamienicę. A jeśli wolisz nowocześniejsze osiedla oddalone od miejskiego zgiełku, to lepszym wyborem będzie blok. Szukając nowego mieszkania, warto zajrzeć na platformę obido, na której można znaleźć aktualne oferty dopasowane do twoich potrzeb. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE