Reklama

Bank Spółdzielczy w Pleszewie ma 160 lat! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Bank Spółdzielczy w Pleszewie, należący do najstarszych tego typu placówek w Polsce, będzie obchodził w tym roku 160-lecie istnienia.

Bank Spółdzielczy w Pleszewie należy do najstarszych polskich banków. Jego historia sięga 1862 roku.

To właśnie w roku 1862 Władysław Sczaniecki - współwłaściciel Skórzewa, później Karmina, postanowił założyć prywatny bank w celu walki z miejscowymi lichwiarzami, wykorzystującymi zubożałych chłopów i rzemieślników.

Historia Banku Spółdzielczego w Pleszewie

Jak można przeczytać w monografii - wydanej przez Bank Spółdzielczy w Pleszewie w roku 2012 - z okazji 150-lecia instytucji - pomysł założenia banku Władysław Sczaniecki przedstawił gronu przyjaciół, do którego należali: Hieronim Zabłocki - sędzia z Pleszewa, Ludwik Putiatycki i Ludwik Zboralski - kupcy z Pleszewa, Franciszek Kobyliński - pleszewianin oraz ks. Stanisław Rymarkiewicz - proboszcz z Kotlina.

Wyżej wymienieni wystosowali list do wszystkich ziemian, duchowieństwa i znaczniejszych obywateli Pleszewa z zaproszeniem na zebranie założycielskie, które odbyło się 21 września 1862 roku.

Właśnie tego dnia powołano Prywatną Kasę Oszczędności i Pożyczek Wekslowych w Pleszewie, przyjmując prawie w całości brzmienie statutu istniejącej już Kasy Pożyczkowej i Oszczędności w Śremie.

W zebraniu uczestniczyło 48 osób. Wśród nich m.in. członek kasy w Śremie - ks. Laferski - proboszcz z Jeżewa pod Borkiem, z którym Władysław Sczaniecki konsultował wcześniej całe przedsięwzięcie.

Każdy z uczestników spotkania zadeklarował wówczas najmniejszy udział określony w statucie - w wysokości 50 zł.

Pierwszy Zarząd Prywatnej Kasy Oszczędności i Pożyczek Wekslowych w Pleszewie stanowili:

  • Stanisław Sczaniecki - dyrektor
  • ks. Stanisław Rymarkiewicz - sekretarz
  • Ludwik Putiatycki - skarbnik
  • Ludwik Zboralski - zastępca skarbnika
  • Hieronim Zabłocki - kuratur
  • Franciszek Kobyliński - radny
Jak wspomina się w wyżej wymienionej publikacji wydanej przez Bank Spółdzielczy - początkowo zakładano, że kasa swe usługi rozpocznie 1 listopada 1862 roku, jednak przeszkody spowodowały, że podjęła czynności ostatecznie dopiero 15 stycznia 1863 roku.

Wspomniana Kasa istniała do roku 1871 - udzielając łącznie przez wspomniane lata 2.060 pożyczek. 23 kwietnia przystąpiła do Związku Spółek Zarobowych w Poznaniu.

Po walnym zebraniu z 18 grudnia 1871 roku podjęto uchwałę o rozwiązaniu Kasy i powołaniu nowej organizacji bankowej o charakterze spółdzielczym - o nazwie Kasa Pożyczkowa i Oszczędności w Pleszewie.

Później, przez wiele lat swojej działalności - instytucja zmieniała jeszcze nazwy oraz dynamicznie się rozwijała.

160-lecie Banku Spółdzielczego w Pleszewie

W tym roku instytucja będzie obchodzić jubileusz 160-lecia.

W związku z tym przypominamy w galerii zdjęcia obrazujące minione lata Banku Spółdzielczego w Pleszewie, które znalazły się w monografii wydanej w roku 2012.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy