Bank Spółdzielczy w Pleszewie należy do najstarszych polskich banków. Jego historia sięga 1862 roku.
To właśnie w roku 1862 Władysław Sczaniecki - współwłaściciel Skórzewa, później Karmina, postanowił założyć prywatny bank w celu walki z miejscowymi lichwiarzami, wykorzystującymi zubożałych chłopów i rzemieślników.
Historia Banku Spółdzielczego w Pleszewie
Jak można przeczytać w monografii - wydanej przez Bank Spółdzielczy w Pleszewie w roku 2012 - z okazji 150-lecia instytucji - pomysł założenia banku Władysław Sczaniecki przedstawił gronu przyjaciół, do którego należali: Hieronim Zabłocki - sędzia z Pleszewa, Ludwik Putiatycki i Ludwik Zboralski - kupcy z Pleszewa, Franciszek Kobyliński - pleszewianin oraz ks. Stanisław Rymarkiewicz - proboszcz z Kotlina.Wyżej wymienieni wystosowali list do wszystkich ziemian, duchowieństwa i znaczniejszych obywateli Pleszewa z zaproszeniem na zebranie założycielskie, które odbyło się 21 września 1862 roku.
Właśnie tego dnia powołano Prywatną Kasę Oszczędności i Pożyczek Wekslowych w Pleszewie, przyjmując prawie w całości brzmienie statutu istniejącej już Kasy Pożyczkowej i Oszczędności w Śremie.
W zebraniu uczestniczyło 48 osób. Wśród nich m.in. członek kasy w Śremie - ks. Laferski - proboszcz z Jeżewa pod Borkiem, z którym Władysław Sczaniecki konsultował wcześniej całe przedsięwzięcie.
Każdy z uczestników spotkania zadeklarował wówczas najmniejszy udział określony w statucie - w wysokości 50 zł.
Pierwszy Zarząd Prywatnej Kasy Oszczędności i Pożyczek Wekslowych w Pleszewie stanowili:
- Stanisław Sczaniecki - dyrektor
- ks. Stanisław Rymarkiewicz - sekretarz
- Ludwik Putiatycki - skarbnik
- Ludwik Zboralski - zastępca skarbnika
- Hieronim Zabłocki - kuratur
- Franciszek Kobyliński - radny
Wspomniana Kasa istniała do roku 1871 - udzielając łącznie przez wspomniane lata 2.060 pożyczek. 23 kwietnia przystąpiła do Związku Spółek Zarobowych w Poznaniu.
Po walnym zebraniu z 18 grudnia 1871 roku podjęto uchwałę o rozwiązaniu Kasy i powołaniu nowej organizacji bankowej o charakterze spółdzielczym - o nazwie Kasa Pożyczkowa i Oszczędności w Pleszewie.
Później, przez wiele lat swojej działalności - instytucja zmieniała jeszcze nazwy oraz dynamicznie się rozwijała.
160-lecie Banku Spółdzielczego w Pleszewie
W tym roku instytucja będzie obchodzić jubileusz 160-lecia.W związku z tym przypominamy w galerii zdjęcia obrazujące minione lata Banku Spółdzielczego w Pleszewie, które znalazły się w monografii wydanej w roku 2012.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.