Figura Matki Bożej, która znajduje się na wysepce przy ul. Pleszewskiej w Dobrzycy – od lat jest prawdziwym „oczkiem” w głowie mieszkańców. Dbają o nią, pielęgnują teren wokół na wysepce, modlą się i uczestniczą w nabożeństwach majowych.
Miejsce to ma swój niezwykły urok - i jest dziś nie tylko obiektem kultu religijnego, ale jest także pewnym znakiem rozpoznawczym miasta – stanowiąc jego swoistą wizytówkę. I choć ma niezwykłą wartość – również turystyczną – to jej historia owiana jest dużą tajemnicą. Pozostała jednak pewna ciekawa legenda…
Tajemnicza historia figury Matki Bożej w Dobrzycy
– Dziś niestety nie znamy szczegółów odnośnie historii Figury Matki Bożej na wyspie – mówił jakiś czas temu w rozmowie z „Życiem Pleszewa” Kazimierz Balcer, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej.
Jak zaznaczał, nie jest znana nawet konkretna data jej lokalizacji w tym miejscu.
– Możemy jedynie domyślać się okresu, w którym została postawiona. Prawdopodobnie była to końcówka XIX wieku. Na starych planach – z roku 1823 – nie ma jeszcze wspomnianej wyspy. Pojawia się później – możliwe, że w momencie, gdy dobra dobrzycckie przejęli Czarneccy – czyli w okolicy roku 1890 – opowiadał Kazimierz Balcer.
Wszystko jest jednak orientacyjne, ponieważ dziś niestety próżno szukać zapisów historycznych odnośnie tej kwestii.
– Przeglądałem sam wiele dokumentów i ksiąg, jednak nie znalazłem do tej pory żadnej konkretnej wzmianki – mówił prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej.
Legenda figury Matki Bożej na wyspie w Dobrzycy
Wiadomo jednak, że oryginalna figura była nieco inna.
– Wykuta była z piaskowca i przedstawiała Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Zachowało się nawet przedwojenne zdjęcie, na którym widać mieszkańców przy figurze – mniej więcej z lat 30. minionego wieku – opowiada Kazimierz Balcer.
Warto przy okazji wspomnieć, że w tamtym okresie mówiło się o niezwykłej legendzie związanej z tym miejscem.
– W ustnych relacjach – przekazywanych sobie w formie swoistej legendy przez lata – zachowała się historia, która mówiła, że w stawie przy obecnej ul. Pleszewskiej topiły się dzieci. W momencie, gdy postawiono na wyspie figurę Matki Bożej – do takich sytuacji już nie dochodziło. Oczywiście dziś to tylko legenda – mówi prezes TMZD.
fot. arch. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy - przedwojenna figura w Dobrzycy
Nowa figura Matki Bożej w Dobrzycy
Podczas II wojny światowej figura została zniszczona przez Niemców.
– To wiemy dziś z przekazów ustnych, opowiadał mi o tym także swego czasu mój brat – przyznaje w rozmowie z „Życiem Pleszewa” Kazimierz Balcer.
Dalsze losy tego miejsca również nie zostały nigdzie zapisane.
– Dziś można się więc jedynie domyślać, że inicjatorem przywrócenia figury na wyspie był po wojnie dziekan Stanisław Śniatała wraz z lokalną społecznością „Augustynowa” – opowiada Kazimierz Balcer. – Nie zachowały się jednak w księgach kościelnych żadne informacji np. o jej poświęceniu – dodaje.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.