reklama

I Pleszewska Sesja Historyczna [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaW murach dawnego oficerskiego kasyna, na terenie OHP, odbyła się I Pleszewska Sesja Historyczna. Wydarzenie zorganizowali wspólnie: Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty oraz Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Wszystko w ramach trwających obchodów 740-lecia Pleszewa.
reklama

Na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie - w murach "Kasyna" - zorganizowano dziś (25 października) I Pleszewską Sesję Historyczną pt. "O wolną Rzeczpospolitą".

Sesja jest wspólną inicjatywą Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie oraz władz Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie (a warto przypomnieć, że to właśnie w murach OHP znajduje się Izba Pamięci 70 Pułku Piechoty w Pleszewie).

I Pleszewska Sesja Historyczna w Pleszewie

- Spotykamy się po raz pierwszy, mam jednak nadzieję, że będzie to sesja cykliczna, że będziemy spotykać się co roku. Chcemy poruszać tematy związane z Ziemią Pleszewską, Pleszewem, naszym regionem, tematy dotyczące wydarzeń, w których brały udział osoby związane z naszym terenem - mówił na wstępie Maciej Grzesiński, z ramienia jednego z organizatorów - czyli Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.

reklama

 

W związku z tym, że wykłady odbywały się w dawnym oficerskim kasynie - rozpoczęto od nakreślenia krótkiej historii koszar w Pleszewie, którą opowiedział dyrektor Centrum OHP w Pleszewie, Krystian Piasecki.

Jak podkreślał już na wstępie dyrektor - zwracając się do obecnej na miejscu młodzieży - zawsze warto znać historię miejsca, w którym się żyje czy przebywa. A teren, gdzie od lat swoją siedzibę ma OHP - jest dla Pleszewa szczególny.

- To miejsce wyjątkowych wydarzeń historycznych - przypominał w swoim wystąpieniu Krystian Piasecki.

Opowiadając o historii pleszewskich koszar - nie mogło zabraknąć omówienia zarówno czasów zaborów, międzywojnia, ale także czasów już nam współczesnych.

reklama

Dyrektor - posiłkując się ciekawymi zdjęciami historycznymi - opowiedział o losach budynków na przestrzeni dziejów, ale także przedstawił to, co dzieje się w nich dziś - podczas regularnej pracy z młodzieżą.

A warto zaznaczyć, że dbałość o historię - jest ważną rzeczą w roli wychowawczej OHP - warto też przypomnieć że w czerwcu tego roku odbyło się m.in. uroczyste nadanie imienia placówce: Powstańców Wielkopolskich, wraz z nadaniem sztandaru

Zaplanowane wykłady podczas I Sesji Historycznej w Pleszewie

W ramach I Sesji Historycznej w Pleszewie zaplanowano jednak cały szereg ciekawych wykładów - dotyczących zarówno ważnych dla miasta miejsc - jak choćby wspomniane dawne pleszewskie koszary, ale także osób i wydarzeń.

reklama

Oto, jakie wykłady odbyły się w ramach I Sesji Historycznej w Pleszewie

  • Krystian Piasecki - „Koszary pleszewskie dawniej i dziś"
  • Dominik Wabiński - ,,General Edmund Taczanowski najsłynniejszy wielkopolanin powstania styczniowego"
  • Maciej Grzesiński - ,,Sylwetki dowódców 70 pułku piechoty"
  • Janusz Waliszewski - „Największy polski sukces obrony przeciwlotniczej we wrześniu 1939 r."
  • Jacek Szymoniak - ,,Szlak bojowy 70 pułku piechoty we wrześniu 1939 r."
  • Tomasz Cieślak - (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu) ,,Operacja Tannenberg na ziemi pleszewskiej"
 

Warto podkreślić, że w przerwie wydarzenia, była także możliwość zwiedzenia Izby Pamięci 70 Pułku Piechoty - znajdującej się na trenie OHP.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z ROZPOCZĘCIA I SESJI HISTORYCZNEJ W PLESZEWIE

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama