reklama
reklama

Jak wyglądały pochody pierwszomajowe w Pleszewie? Zobacz stare zdjęcia

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Dziś 1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy, którego początki datowane są na koniec XIX wieku. Święto - upamiętniające m.in. manifestacje robotnicze z tamtych czasów - dziś kojarzy się głównie z barwnymi pochodami z czasów PRL. Jak wyglądało to w powiecie pleszewskim?
reklama

Pleszew. Powiat pleszewski. Święto 1 maja.

Przypomnijmy: historia święta 1 maja sięga czasów manifestacji robotniczych z 1886 r. To właśnie w tym roku krwawo stłumiony został protest robotników w Chicago, którzy domagali się m.in. wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Kilka lat później - za sprawą Drugiej Międzynarodówki - 1 maja stał się oficjalnie Świętem Pracy.

W Polsce 1 maja kojarzy się dziś głównie z pochodami z czasów PRL - ówczesna propaganda „zawłaszczyła” wspomniane Święto Pracy. W 1950 roku ówczesne władze oficjalnie ustanowiły ten dzień jako państwowe święto - dzień wolny od pracy.

Uroczystości obowiązkowo odbywały się w całym kraju: od stolicy, gdzie w pochodach uczestniczyły ówczesne władze partyjne, ale także w mniejszych miastach czy nawet wsiach.

- Przebieg uroczystości był starannie reżyserowany: na podstawie co roku aktualizowanych wytycznych Biura Politycznego komitety partyjne w całym kraju przygotowywały scenariusze pochodów. Ustalano treść haseł na transparentach i zatwierdzano projekty dekoracji. Wyjątkową uwagę przywiązywano do podobizn przywódców niesionych przez manifestantów, sporządzając szczegółowe instrukcje czyje wizerunki, w jakich formatach i proporcjach powinny być eksponowane w czasie pochodu. W szkołach i fabrykach organizowano „próby generalne”, podczas których manifestanci uczyli się skandowania haseł, ćwiczyli noszenie dekoracji i maszerowanie w równych odstępach. Pierwszomajowy ceremoniał było to widowisko zaprojektowane z ogromnym rozmachem. Manifestanci kostiumem, rekwizytami i gestykulacją wskazywali wykonywany przez siebie zawód. Odgrywali rolę zbiorowego aktora: tworzyli żywe alegorie ideologicznych cnót i wartości - opisywała Katarzyna Rutkowska z Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tamtych czasów - fotografie są z zasobów Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama