Przypomnijmy: przed wielu laty w Polsce obowiązywał całkiem inny podział administracyjny – osobne władze miał powiat, osobe gmina - i osobne miasto.
Historia adminstracji w Pleszewie. Jacy byli naczelnicy?
Jeszcze na początku lat 70. minionego wieku funkcje przewodniczących powiatowej, miejskiej i gminnej rady narodowej były pełnione społecznie przez wybranych spośród radnych przedstawicieli kierownictw odpowiednich instytucji partyjnych.W roku 1973 naczelnikiem powiatu pleszewskiego był Hieronim Podemski. Naczelnikiem Miasta był z kolei Jerzy Dolata. A Naczelnikiem Gminy – Mieczysław Kołtuniewski.
1 czerwca 1975 roku nastąpiła jednak reforma administracyjna - rozwiązano w Polsce powiaty, likwidując tym samym trójstopniowy układ administracyjny.
Zgodnie z ówczesnymi założeniami władz państwowych dalszym etapem było łączenie ówczesnych rad: Gromadzkiej Rady Narodowej oraz Miejskiej Rady Narodowej. I tak - w wyniku ówczesnej reformy - powstała jedna rada – Rada Narodowa Miasta i Gminy Pleszew.
Naczelnicy Miasta i Gminy Pleszew po reformie 1975 roku
Ostatecznie ówczesne urzędy - urząd miasta i urząd gminy - również zostały połączone. I tak obowiązki Naczelnika Miasta i Gminy Pleszew 1 listopada 1975 roku przejął Marian Tanaś.Z kolei od 1 września 1981 roku funkcję Naczelnika Miasta i Gminy Pleszew pełnił Mieczysław Kołtuniewski. I to właśnie on był inicjatorem spotkania do jakiego doszło niedawno w pleszewskim magistracie.
Spotkanie pracowników dawnego Urzędu Miasta i Gminy Pleszew
Pracownicy, którzy organizowali urząd ponad cztery dekady temu - i tworzyli ówczesne nowe struktury administracyjne - spotkali się z byłym naczelnikiem miasta i obecnym burmistrzem - Arkadiuszem Ptakiem.
- Były wspomnienia, ale i dużo śmiechu - opisuje burmistrz Arkadiusz Ptak.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ W GALERII
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.