Reklama

"Bądź dobry jak chleb". Za nami spotkanie w Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie odbyło się spotkanie w ramach Nocy Muzeów 2022. Nie zabrakło ciekawych historii oraz oczywiście pysznych wypieków, które każdy z przybyłych mógł skosztować.

Noc Muzeów w Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie

Spotkanie w Muzeum Piekarnictwa, które odbyło się w sobotę w Pleszewie, zaplanowano w ramach tegorocznej Nocy Muzeów.

Przypomnijmy: historia tego miejsca sięga roku 2006 - to właśnie wówczas państwo Grażyna i Tomasz Vogtowie stworzyli przy ul. Tyniec w Pleszewie muzeum, które pozwala ocalić od zapomnienia spuściznę kilku pokoleń rodu piekarzy w naszym mieście.

– To muzeum powstało z potrzeby serca. Chcieliśmy w ten sposób uhonorować ciężką pracę naszych przodków - podkreśał wówczas Tomasz Vogt.

Muzeum Piekarnictwa znajduje się w budynku dawnej piekarni, która działała w tym miejscu od 1913 r. Po przeniesieniu firmy do Kowalewa, gdzie w ciągu 1,5 roku wybudowano nowoczesną piekarnię, w dawnym budynku odbył się gruntowny remont i rozpoczęto zbieranie eksponatów muzealnych.

Znaleźć tu można wiele ciekawych i unikatowych sprzętów, używanych dawniej w piekarstwie - od żarna do mielenia zboża aż do trzech różnych pieców do wypieku chleba i wyrobów cukierniczych. Zobaczyć można także m.in. dokumenty cechowe, najstarsze z 1784 r., czy dawne protokólarze.

W ciągu roku nie brakuje tutaj zajęć edukacyjnych dla najmłodszych, a raz do roku miejsce to organizuje tradycyjną Noc Muzeów. 

W tym roku w ramach obchodów Nocy Muzeów zebrani mogli zapoznać się z wieloletnią historią piekarnictwa w Pleszewie.

Nie zabrakło rodzinnych historii, ciekawostek związanych z wypiekami i recepturami oraz anegdot, opowiadanych przez Tomasza Vogta, nie zabrakło oczywiście także pysznego poczęstunku.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z TEGO WYDARZENIA

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy