Do Pleszewa już niedługo nadciągną młodzi twórcy filmów. Wszystko za sprawą 3. edycji Bana Film Festival, która startuje już w czwartek - 5 września. W ramach tegorocznej odsłony zgłoszono ponad 100 dzieł, o nagrodę w Pleszewie powalczy 21 najlepszych. To widzowie zdecydują, który reżyser wróci do domu z Grand Prix.
Organizatorzy przewidzieli też wiele atrakcji towarzyszących, które sprawią, że końcówka tego tygodnia naprawdę będzie pleszewskim świętem kina.
Bana Film Festiwal z bogatym programem
Na czwartek w ramach festiwalowego „prologu” zaplanowano w Łaszewie (Łaszew 11) kino plenerowe na leżakach z filmem „Na pastwę losu” w reżyserii Piotra Matwiejczyka. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcą.Oficjalnie festiwal wystartuje w sobotę o godzinie 17.00 w Zajezdni Kultury. Wtedy też będzie można zobaczyć dzieło, nad którym pracowali uczestnicy odbywających się kilka tygodni temu warsztatów filmowych.
O godz. 17.30 w zajezdni rozpocznie się pierwszy blok konkursowy, w jego ramach pokazanych zostanie 9 filmów. Po nich, o godzinie 21.00, w bibliotece będzie można posłuchać gawędy poetyckiej Mieczysława Hryniewicza - znanego m.in. ze „Zmienników” Stanisława Barei. Aktor to gość specjalny festiwalu i w piątek, po swoim spotkaniu z publicznością, odbierze nagrodę honorową.
Widzowie będą głosować na najlepszy film 3. edycji Bana Film Festival
Drugi dzień Bany rozpocznie o godz. 11.00 pokaz filmu „Wielka przygoda Niny”, na który zaproszone są szczególnie dzieci (Bana Dzieciom). Między 13.00 a 14.00 zaplanowano specjalny przejazd kolejką wąskotorową - do Kowalewa i z powrotem - w trakcie którego wyłożona zostanie historia kolei w Pleszewie. O 14.00 ruszy strefa gastro na parkingu przy Zajezdni, gdzie będzie można zjeść smaczny posiłek między seansami.Dwa bloki filmowe odbędą się o 15.00 i 18.00 (każdy po 6 filmów). Po nich widzowie będą głosować na najlepsze dzieło.
Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy obejrzą wisienkę na torcie - pierwszy słowacki pełnometrażowy film „Janosik”, do którego muzykę wykona legendarna grupa Kwartet Jorgi. Warto dodać, że obraz ten został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
O godzinie 23.00 poznamy wyniki konkursu i odbędzie się wręczenie nagród. Te zostaną również rozlosowane pośród publiczności.
Będzie również coś ze sztuk plastycznych. W zajezdni zawisną obrazy Stanisława Kmiecika, który jest bohaterem jednego z filmów.
Nie można też zapominać, że Bana będzie doskonałą okazją do poznania - osobiście - debiutujących twórców kina.
- Ponad połowa filmów w konkursie będzie miała swoją reprezentację, więc liczymy na sporo ciekawych spotkań i rozmów - zapowiada Paweł Sarbinowski, dyrektor festiwalu.
Poniżej prezentujemy pełny program festiwalu (plakacie)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.