Już w najbliższą niedzielę, 8 stycznia, w murach Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zagości muzyka baroku. O godz. 16.30 rozpocznie się tutaj niezwykły koncert pt. "Drgnienia Lutni".
- Publiczność będzie mogła wysłuchać utworów słynnego lutnisty Sylviusa Leopolda Weissa, jednego z najwybitniejszych kompozytorów doby baroku, nadwornego muzyka rodu Sobieskich, a także artysty związanego z dworem króla Augusta II Mocnego. Kompozycje barokowego muzyka wykona Stefan Jasinieft, artysta pochodzący z Białorusi, aktualnie studiujący na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jego specjalnością jest gra na lutni oraz gitarze, w wersji klasycznej oraz barokowej. Wykonuje utwory Bacha, Weissa, Gauiltiera czy Rausnera (za co został 10-krotnie wyróżniony w konkursach, krajowych i zagranicznych), ale również swoje autorskie kompozycje - opisuje Kinga Jaroszewska – Bałwas, animator kultury z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.
To nie wszystko. Koncertowi będzie towarzyszyć również promocja katalogu wystawy czasowej dobrzyckiego muzeum pt. ,,Powstanie Listopadowe 1830-1831 ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego’’.
- Będzie można w nim zapoznać się z historią tego zrywu niepodległościowego, od jego przyczyn, poprzez walki powstańcze, na Wielkiej Emigracji kończąc. Ukazuje on również powstanie od strony ludzi, którzy w nim uczestniczyli, zarówno od wysokich oficerów i dowódców, jak i zwykłych szeregowych żołnierzy. Czytelnicy znajdą w nim również informacje o tym, jak o powstaniu pamiętano. Nie zabraknie również wątków regionalnych, związanych z udziałem Wielkopolan w walkach z zaborcą, a także o tym, jaki związek z Powstaniem Listopadowym miała Dobrzyca i jej właściciele - zachęcają przedstawiciele dobrzyckiego muzeum.
Wstęp na koncert, który wystartuje 8 stycznia o godz. 16.30 w dobrzyckim pałacu jest bezpłatny.
ZOBACZ PLAKAT WYDARZENIA:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.