reklama

Premiera filmu. Najpierw Niemcy spędzili jarociniaków do klasztoru.

Opublikowano:
Autor:

Premiera filmu. Najpierw Niemcy spędzili jarociniaków do klasztoru. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Jarocin. Historia Jarocina. II wojna w Jarocinie. Historia jarociniaków. Historia wypędzonych w Jarocina

78 lat temu Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców powiatu jarocińskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Na spakowanie się dawali jarocinianom 15-20 minut. Mogli zabrać jedynie podręczne bagaże. Najpierw Niemcy spędzili Polaków do budowanego jeszcze klasztoru oo. franciszkanów, dziś budynków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Właścicieli ziemskich, nauczycieli, lekarzy, wysokich urzędników zwieźli do ośrodka w Cerekwicy.

9 grudnia pod eskortą niemieckich żołnierzy jarocinianie zostali przepędzeni z klasztoru na dworzec kolejowych. Tam musieli wsiąść do wagonów pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Rozpoczęła się podróż do miejsc nakazanych. Po dwóch dniach pociąg zatrzymał się w Opocznie. Tam całe rodziny z Jarocina musiały zorganizować sobie na nowo życie, znaleźć dach nad głową i pracę. Przyjęli ich mieszkańcy Opoczna, Białaczowa, Przysuchy, Zacharzowa, Zbożennej, Żarnowa…


Po 78 latach cztery jarocinianki pojechały do miejsc wysiedlenia. Odnalazły "swoje" wojenne domy i ludzi, których rodziny udzieliły im pomocy. Wróciły wspomnienia, którymi podzieliły się z filmowcami z Amatorskiego Klubu Filmowego JAR.

Pozostały dramatyczne historie, przyjaźnie i wdzięczność. O tym jest ten film.

Od grudnia 1939 r. do połowy 1941 r. Niemcy wysiedlili z powiatu jarocińskiego (obejmującego wówczas także Pleszew) ponad 3.600 osób.

Premiera "Podróży do miejsc nakazanych" odbędzie się w rocznicę pierwszych wysiedleń, w niedzielę 10 grudnia o godz. 15.30 w Kinie "Echo" w Jarocinie. Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterkami i twórcami filmu. ".

 

Zapraszają: Amatorski Klub Filmowy JAR, Stowarzyszenie JAROCIN XXI, Muzeum Regionalne w Jarocinie. Produkcję filmu wsparła Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

 

Film powstał przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Opocznie i Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Pleszewa, gminy i powiatu pleszewskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Pleszewie. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ