Promocja "Kroniki rodzinnej"
Uroczystość rozpoczęła Zofia Zawada, kierownik Ośrodka Kultury w Żegocinie, inaugurując tym samym obchody 615-lecia wsi. Następnie Romualda Kempińska, kustosz saloniku, przybliżyła zebranym historię tego miejsca i jego działalność od 2010 roku.Dr Emilian Prałat, w pasjonującej prelekcji, wprowadził gości w świat "Kroniki" i okoliczności jej powstania. Jego wystąpienie uświetniła replika munduru generała Dezyderego Chłapowskiego.
Nie zabrakło również Heleny Modrzejewskiej, w którą od lat wciela się Katarzyna Zawada. Artystka uświetniła promocję recitalem poezji śpiewanej, opartej na twórczości poetów z epoki aktorki.
Sienkiewicz i Modrzejewska w Żegocinie
Zasługi Chłapowskich dla ziemi czermińskiej, a zwłaszcza samego Żegocina, są niezaprzeczalne. Teofila Chłapowska stworzyła pierwsze w Wielkopolsce parafialne kółko włościanek. Pobudowała przytulisko dla starszych i opuszczonych kobiet. Społecznikiem był również jej mąż. Wraz z żoną utworzył ochronkę dla dzieci swoich robotników, nie odmawiał opieki ubogim oraz chorym. Był również dobrym gospodarzem ziemskim. Założył kółko rolnicze, dzięki któremu świadoma uprawa przyczyniła się do rozkwitu majątku.Ponadto był członkiem Centralnego Towarzystwa Gospodarczego, którego celem było propagowanie nowoczesnych metod rolniczych w uprawie ziemi i hodowli poprzez organizowanie stacji doświadczalnych, wystaw, zebrań, dyskusji, wycieczek, konkursów oraz poprzez publikowanie artykułów specjalistycznych w prasie i we własnym czasopiśmie „Ziemianin”. Ale to nie wszystko. Do Żegocina często przyjeżdżał brat właściciela - Karol Chłapowski z żoną - aktorką Heleną Modrzejewską. To była w tamtych czasach gwiazda. Wystarczy wspomnieć chociażby fakt, że w USA jej imieniem nazwano szczyt górski, kanion i wodospad. Wizerunek aktorki widniał też na monetach i znaczkach pocztowych. Sława Heleny Modrzejewskiej przyciągała również do żegocińskiego majątku szwagra - różne znakomitości m.in. Henryka Sienkiewicza, który bohaterce „Ogniem i Mieczem” nadał imię właśnie Modrzejewskiej.
Historia Saloniku Modrzejewskiej
Salonik Heleny Modrzejewskiej i rodziny Chłapowskich to wyjątkowe miejsce, które powstało w 2011 roku z inicjatywy rodziny Zawadów. Znajduje się w Ośrodku Kultury w Żegocinie i gromadzi pamiątki, fotografie, dokumenty i literaturę związane z Heleną Modrzejewską i rodziną Chłapowskich.Jego wystrój stanowią meble nawiązujące do epoki, w której żyła znana artystka. Unikalną cechą saloniku jest to, że nie stanowi on zamkniętej sali muzealnej. Na wzór dawnego dworu jego drzwi stoją otworem dla przyjeżdżających do Żegocina gości.
Salonik Heleny Modrzejewskiej w Żegocinie (fot. archiwum OK w Żegocinie):
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.