Reklama

Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu otwarte!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu otwarte! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane W obliczu wojny na Ukrainie i napływu już ponad miliona obywateli Ukrainy do Polski - wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest dobrze zorganizowana, szybka i dobrze wyskalowana pomoc cudzoziemcom po to, aby mogli odnaleźć się w nowej rzeczywistości – mówi minister - Marlena Maląg - w związku z otwarciem Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu. To jedna z pięciu placówek, które dzięki inicjatywnie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej rozpoczynają swoją działalność na terenie Wielkopolski. Pozostałe już w najbliższych dniach rozpoczną oficjalnie swoją działalność w Lesznie, Koninie, Poznaniu oraz Pile.

Od kilkunastu dni oczy całego świata skierowane są na Ukrainę, która padła ofiarą brutalnej i nieuzasadnionej agresji. – Już ponad milion obywateli Ukrainy trafiło do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia przed wojną, w obawie o utratę zdrowia i życia. Państwo Polskie oraz jego obywatele w praktyce pokazali światu polską solidarność – heroizm, determinację i ofiarność w niesieniu pomocy. Dzisiaj priorytetem jest bezpieczeństwo przybywających do Polski mieszkańców z terenu Ukrainy, zapewnienie im schronienia, zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych – mówi minister rodziny i polityki społecznej - Marlena Maląg.

Długofalowe i kompleksowe wsparcie

Szefowa resortu rodziny zaznacza, że już za chwilę to wsparcie będzie potrzebne również w innych obszarach. To przede wszystkim zapewnienie dostępu do rynku pracy dla osób legalnie przebywających na terytorium RP po 24 lutego br., którzy opuścili terytorium Ukrainy w związku z toczącymi się działaniami wojennymi. Niezbędnym jest również dostęp do edukacji i opieki dla dzieci, szeroko pojętego wsparcia integracyjnego.

Wielu obywateli Ukrainy szukających w Polsce schronienia w obliczu konfliktu militarnego najprawdopodobniej zostanie z nami, dlatego ważne jest, aby wesprzeć ich w nowym dla nich otoczeniu. Dlatego tak ważnym projektem, będącym tym bardziej na czasie, są nowo otwierane dzięki inicjatywie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Centra Integracji Cudzoziemców – podkreśla minister Marlena Maląg.

Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu - to jedna z pięciu placówek na terenie Wielkopolski. Pozostałe Centra już w najbliższych dniach rozpoczynają oficjalnie swoją działalność w Lesznie, Koninie, Poznaniu oraz Pile.

- Bardzo się cieszą, że Wielkopolska skutecznie wykorzystała zainicjowany przez nasze ministerstwo projekt podejmując się wyzwania i uruchamiając w ramach pilotażu Centra Integracji Cudzoziemców udowadniając przy tym, że jest tym regionem, który jako jeden z pierwszych będzie kompleksowo wspierać cudzoziemców – dodaje minister.

Rola Centrów Integracji Cudzoziemców

Centrum Integracji Cudzoziemców ma być kompleksową formą pomocy integracyjnej dla cudzoziemców, zakładającą holistyczne wsparcie dla migrantów w ich środowisku lokalnym. Jego funkcjonowanie oparte jest na koncepcji tzw. „jednego okienka” i polega na skupieniu w jednym miejscu różnorodnych usług adresowanych do cudzoziemców.

W ramach projektu oferowane będzie wsparcie jak najszerszej grupie cudzoziemców przebywających w subregionie kaliskim, w tym m.in. wsparcie informacyjne, psychologiczne i prawne, a także kursy językowe i kursy adaptacyjne. Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu ma być również miejscem wspierającym integrację i wymianę kulturową, otwierającym społeczność lokalną na kontakt z osobami przybywającymi spoza Polski, a z drugiej strony dającym cudzoziemcom możliwość poznania i zrozumienia polskiej kultury oraz lokalnej specyfiki i uwarunkowań.

- To niezwykle ważne, by cudzoziemcy, osoby potrzebujące wsparcia w różnych aspektach życia, zawodowego, ale i w celu integracji społecznej, mieli taką możliwość, aby to wsparcie, wszystkie niezbędne informacje były dostępne dla nich w miarę możliwości kompleksowo, a tym samym w jednym miejscu – wskazuje minister - Marlena Maląg.

Centra Integracji Cudzoziemców powstają w ramach projektu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce” w ramach pilotażu. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wystąpiło z inicjatywą realizacji Centrów Integracji Cudzoziemców pozyskując z MSWiA w ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji środki w kwocie 6 mln zł.

Dodatkowe 2 mln zł to finasowanie w ramach montażu finansowego z budżetu państwa. Łączna wartość to 8 mln zł. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej realizuje projekt wraz z partnerami wyłonionymi w trybie konkursowym – w Wielkopolsce z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu.

Wypracować najlepsze rozwiązania

W ramach projektu realizowane będą m.in. działania takie jak: organizacja kursów języka polskiego, kursów adaptacyjnych, wsparcie prawne, wsparcie psychologiczne, pomoc ze strony doradców międzykulturowych, organizacja półkolonii dla rodzin z dziećmi i inne.

Utworzenie Centrum Integracji Cudzoziemców oprócz systemowego wsparcia cudzoziemców na miarę dzisiejszych czasów i potrzeb umożliwi w tym zakresie integrację w wielu obszarach obcokrajowców z naszym krajem – zaznacza minister - Marlena Maląg.

Krajowa Sieć Integracji Cudzoziemców

Ważnym elementem całego projektu jest Krajowa Sieć Integracji Cudzoziemców, która ma na celu sieciowanie środowiska instytucji, organizacji i urzędów zajmujących się zagadnieniami integracji cudzoziemców w Polsce. Ideą stojącą za Krajową Siecią Integracji Cudzoziemców jest także wzmocnienie i skoordynowanie działań w zakresie integracji cudzoziemców w Polsce. Da to możliwość stworzenia ogólnokrajowego forum do dyskusji oraz dzielenia się doświadczeniami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE