reklama
reklama

Jak przygotować umowę kupna sprzedaży samochodu?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

Jak przygotować umowę kupna sprzedaży samochodu? - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Sprzedaż bądź kupno auta wymaga podpisania odpowiedniej umowy, która ma na celu zobowiązanie jednej ze stron do zapłaty, a drugiej do przekazania własności nad samochodem będącym przedmiotem tej umowy. Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów jest umowa kupna sprzedaży samochodu osobowego.
reklama

O czym należy pamiętać przy sporządzaniu umowy kupna sprzedaży samochodu?

Każdemu powinno zależeć na tym by sporządzona umowa miała moc prawną i faktycznie przekazywała samochód we własność kupującego. W tym celu należy pamiętać o tym, co musi zostać w niej zawarte. Pomocna może zostać strona autoumowa.pl - wzory umowy kupna sprzedaży pdf i doc są niej dostępne i mogą znacząco ułatwić sporządzenie dobrej umowy kupna sprzedaży samochodu osobowego.

Chcąc jednak przygotować umowę samemu trzeba zawrzeć w niej kolejno datę i miejsce transakcji, dane osobowe obu stron niezależnie od tego ilu jest właścicieli auta, czy ilu będzie kupujących, takie jak imię, nazwisko, numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania (zameldowania) oraz numer PESEL. Ponadto konieczne jest podanie modelu oraz marki auta, jego numeru VIN, a także numeru rejestracyjnego gdy takowy istnieje. Oprócz tych informacji potrzebna będzie już tylko cena sprzedaży oraz podpisy obu stron. Jak widać wymagania nie są wielkie. Nie oznacza to jednak, że warto poprzestać na wpisaniu jedynie wymaganych zapisów.

 

Co powinna zawierać dobrze przygotowana umowa kupna sprzedaży samochodu osobowego?

Wymagane rzeczy to jedno, lecz obie ze stron powinny pomyśleć nad zawarciem innych zapisów, które będą miały przede wszystkim na celu ochronę interesów. Mowa tu na przykład o wpisaniu godziny zawarcia transakcji obok daty dziennej. Bardzo przydatny może się okazać również stan przebiegu w momencie sprzedaży. W celu ochrony interesów obu stron wykorzystywane jest również na przykład oświadczenie o przekazaniu kompletu dokumentów oraz określonej liczby kluczyków.

Na dodatkowych zapisach więcej mogą zyskać kupujący. Sam sprzedający skorzysta bowiem głównie na wpisaniu wszystkich wad auta o których wiadomo czy to tych obecnych czy też z przeszłości. Warto jest bowiem zapisać nawet usterki, które były wcześniej naprawione czy też dodać informację o tym, że samochód był w przeszłości uczestnikiem niewielkiej kolizji. W ten sposób gdy będzie to na papierze nowy właściciel nie będzie mógł się ubiegać o rękojmie z tytułu jakichkolwiek wad, o których jedynie usłyszał.

Strona kupująca auto powinna za to zadbać o obecność oświadczeń ją chroniących. Mowa tu na przykład o oświadczeniu mówiącym o tym, ze auto jest bezwypadkowe, czy też że spełnia ono wszelkie warunki dopuszczenia go do ruchu drogowego w naszym kraju.

Warto jest również pamiętać o tym, że w razie gdy nie ma jednego z przyszłych właścicieli auta w momencie zawarcia transakcji to powinien on wręczyć upoważnienie do zakupu auta w jego imieniu innej osobie, która przy podpisywaniu umowy będzie obecna. Takie samo upoważnienie powinien posiadać sprzedający, gdy nie będzie współwłaściciela auta. Gdy takowe się nie pojawi to umowa może potem zostać uznana za nieważną. Wzór upoważnienia można znaleźć na stronie https://autoumowa.pl/upowaznienie-do-sprzedazy-samochodu-wzor/.

 

Na co uważać w umowach kupna sprzedaży auta?

Przede wszystkim należy się wystrzegać wpisywania innej kwoty niż ta rzeczywiście zapłacona za samochód. W ten sposób traci się możliwość odzyskania pełnej kwoty w ramach rękojmi gdy okaże się, że auto posiada wady ukryte, o których sprzedawca nie poinformował kupującego. Powinno się również uważać na tak zwane umowy in blanco.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama