Koszykówka. Druga runda fazy play-off. Lubelski pokaz siły

Autor: | Zdjęcie: Rafał Jakubowicz/archiwum

Koszykówka. Druga runda fazy play-off. Lubelski pokaz siły - Zdjęcie główne

foto Rafał Jakubowicz/archiwum

Sport Pleszewski Kosz wraca z Lublina na tarczy. Miejscowy UNB AZS UMCS Start II Lublin prowadził od początku do końca i w rywalizacji do dwóch zwycięstw objął prowadzenie 1:0.

Faworytami lubelsko-pleszewskiego starcia byli zawodnicy Startu, którzy w sezonie zasadniczym wygrali aż 22 spośród 24 spotkań. Na dodatek zespół trenera Przemysława Łuszczewskiego wsparł zawodnik ekstra ligowej Pszczółki Startu Lublin, Michael Gospodarek. „Pomógł” w tym Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp., który w czwartek, 8 kwietnia, wyeliminował w ćwierćfinale pierwszy zespół lublinian. Gospodarek nie musiał jechać na piąty mecz do Ostrowa Wlkp., tylko pozostał z drugą drużyną w Lublinie. Ostatecznie jednak nie miał największego wkładu w zwycięstwo swojej drużyny. Rozpoczął od dwóch „trójek”, ale później pięciu jego kolegów odnotowało lepsze statystyki.

Kosz miał wielkie problemy ze sforsowaniem obrony strefowej rywali, w rezultacie po pięciu minutach przegrywał 2:15, a po dziesięciu 12:31. Nie trafiał z dystansu (0/7 w pierwszej kwarcie, 4/24 w meczu), popełnił aż 6 strat (w całym meczu 18 przy tylko sześciu rywali) i był tłem dla zespołowo grającego zespołu z Lublina. Później lublinianie nie forsowali już tempa, a i tak mecz mieli pod absolutną kontrolą. W 36’ po trafieniu Adama Myśliwca osiągnęli rekordową, 29-punktową przewagę (72:43). Kosz nie miał sportowych argumentów, a 53 zdobyte punkty stanowią najgorszy wynik w tym sezonie. Małym pocieszeniem jest fakt, że zespół Alana Urbaniaka był lepszy w zbiórkach (42:35).

Obie drużyny przeniosą się teraz do Pleszewa, gdzie w następną sobotę stoczą mecz numer dwa. Kosz stanie przed szansą doprowadzenia do stanu 1:1. Jego atutem może być mała hala i własne, „obrzucane” kosze (te w Lublinie nie były zbyt przyjazne). W przypadku wygranej trzeci, decydujący pojedynek odbyłby się 21 kwietna ponownie w Lublinie. Stawką będzie awans do ćwierćfinału.

Gra w drugiej rundzie to jak do tej pory najlepszy wynik Kosza w dotychczasowej historii występów. W sezonie 2017/2018 pleszewski zespól uległ Stali Kosz Ostrów Wlkp. (63:77, 90:72, 52:77), a rok później zajął dziesiąte miejsce i nie awansował do fazy play-off. Przed rokiem rozgrywki przerwano po niedokończonym nawet sezonie zasadniczym.

UNB AZS UMCS START LUBLIN – KOSZ PLESZEW 74:53 (31:12, 9:15, 16:14, 18:12)

KS Kosz Pleszew: Krzysztof Chmielarz – 14 (2), Grzegorz Małecki – 13 (1), Krzysztof Spała – 11 (1), Patryk Marek – 7, Przemysław Galewski – 6, Mikołaj Spała – 2, Mikołaj Serbakowski – 0, Szymon Rosik – 0, Bartosz Perz – 0; najwięcej punktów dla gospodarzy: Karol Obarek – 19 (3), Adam Myśliwiec - 10