Wczorajszy jubileusz był okazją do tego, żeby przypomnieć o historii tego ważnego miejsca oraz wspomnieć ludzi, którzy je tworzyli. Na spotkanie przybyło wiele osób – gości oraz przyjaciół placówki. Przywitała ich s. Wiesława Kubiaczyk.
150. rocznica Katolickiego Domu Sierot w Pleszewie
- Jestem wzruszona i ogromnie się cieszę, bo jest tutaj grono osób, związanych z tym domem, kochających te dzieci i młodzież, zatroskanych o tych najsłabszych. Myślę, że nikt nie znalazł się tu przypadkowo, bo są to osoby, które całym sercem wspierają tego typu działalność - powiedziała.
Obecni byli m.in. starosta pleszewski Maciej Wasielewski, zastępca burmistrza Pleszewa Andrzej Jędruszek, przewodniczący rady powiatu Marian Adamek, proboszcz Henryk Lemke i siostra Anna Szczęsna - przełożona sióstr salezjanek inspektorii wrocławskiej. Zjawiły się też przedstawicielki sióstr oblatek oraz sióstr służebniczek.
- Przez 150 lat siostry pisały historię nie tylko tego domu, ale również podopiecznych, którzy znaleźli tutaj opiekę. Jestem przekonany, że u sióstr jest jak w domu. Wiemy, że interesujecie się losem podopiecznych, którzy opuścili te mury - przebywają na studiach, założyli rodziny - i zawsze służycie pomocą. Za to bardzo dziękuję – powiedział starosta.
Jubileusz Katolickiego Domu Sierot w Pleszewie
Przybyli wysłuchali prezentacji historycznej przygotowanej przez etnografa i wieloletniego pracownika urzędu ochrony zabytków Stanisława Małyszko we współpracy z s. Wiesławą Kubiaczyk. To 150 lat zmian, rozwoju, pokonywania przeciwności i zaangażowania ludzi oddanych sprawie. Jubileusz był okazją do zgłębienia dziejów Katolickiego Domu Sierot, ale też odsłonięcia zapomnianych kart jego historii.
- Odkrywanie rzeczy zupełnie nowych w historii tego domu było rzeczą fascynującą – przyznała s. Wiesława Kubiaczyk.
O działalności placówki od 2004 r. - kiedy to zamieszkały w niej siostry salezjanki - opowiedziała s. Natalia Roman FMA. Poniżej prezentujemy kalendarium przygotowane z okazji jubileuszu.
Historia Katolickiego Domu Sierot w Pleszewie
- 1866 – hrabia Alfons Taczanowski kupuje trzy morgi gruntu i buduje na nich duży gmach przeznaczony na szpital. Nagła śmierć hrabiego uniemożliwia realizację pierwotnego planu.
- 1872 – ordynat Antoni Taczanowski odzyskuje budynek podczas licytacji i przekazuje go parafii na mieszkanie dla sierot. W dniu 15 października zostaje otwarty Katolicki Dom Sierot. Zostaje powierzony Siostrom Miłosierdzia, które zajmują się dziećmi, prowadzą ochronkę, szwalnię, odwiedzają chorych.
- 1877 – 1 lipca, z powodu licznych trudności ze strony władz pruskich, które nie pozwalają zakonom na działalność wychowawczą, Siostry Miłosierdzia opuszczają dom. Opiekę nad dziećmi przejmują Siostry Służebniczki. Ze względu na represje noszą strój świecki.
- 1901 – pod koniec roku, z powodu zakazu prowadzenia dotychczasowej działalności, Siostry Służebniczki muszą opuścić Dom Sierot.
- 1902 – od 1 stycznia dzieło zostaje powierzone Stowarzyszeniu Ochroniarek i Pielęgniarek im. Marii Wilczyńskiej. Pod taką nazwą ukrywa się bezhabitowe Zgromadzenie Oblatek Serca Jezusa. Prężną działalność Domu Sierot zakłóca wybuch II wojny światowej.
- 1941 – 8 maja dzieci z Domu Sierot zostają wywiezione przez Niemców do obozu w Kobylinie, a w budynku powstaje zakład Jöst Strecker-Anstalten. Oblatki stanowią w nim siłę roboczą.
- 1945 – oblatki odzyskują zniszczony, pozbawiony wyposażenia dom i powoli przywracają mu pierwotny charakter.
- 1961 – 8 września oblatki opuszczają dom przy ul. Podgórnej 14, a dzieło pod nową nazwą „Państwowy Dom Dziecka” zostaje przejęte przez Inspektorat Oświaty i Wychowania w Pleszewie.
- 1985 – w nocy z 20/21 października dochodzi do zalania stropów wodą. Konieczność remontu powoduje kilkumiesięczny pobyt wychowanków w innych budynkach.
- 1990 – 24 grudnia wybucha pożar, który powoduje zniszczenia stropów.
- 1992 – zostaje zmieniona nazwa placówki na Dom Dziecka.
- 1998 – 3 października Dom Dziecka zostaje przeniesiony na ul. Osiedlową.
- 1999 – niektóre pomieszczenia dawnego Domu Sierot przez kolejne 4 lata użytkowane są przez Starostwo Powiatowe w Pleszewie.
- 2004 – 19 sierpnia budynek Domu Sierot staje się mieszkaniem wspólnoty Córek Maryi Wspomożycielki. Rozpoczyna się gruntowny remont gmachu i przyległego terenu z myślą o planowanym dziele.
- 2011 – 1 września rozpoczyna swoją działalność Salezjańska Placówka Wsparcia Dziecka i Rodziny im. św. Rodziny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.