Maja Komorowska - wybitna aktorka teatralna i filmowa odwiedziła muzeum w Dobrzycy. Jak opowiadała licznie zgromadzonej publiczności - w swoim życiu miała szczęście pracować nie tylko z wielkimi reżyserami (Grotowski, Warlikowski, Lupa, Kieślowski, Wajda), ale również ze wspaniałymi aktorami, operatorami, scenarzystami i innymi wybitnymi twórcami.
O ludziach, którzy towarzyszyli jej w drodze artystycznej, mówiła z niekrytą czułością. Owa „czułość” - jak wielokrotnie podkreślała artystka - jest dla niej jedną z najważniejszych cech, pomagających lepiej zrozumieć otaczający nas świat – relacjonują przedstawiciele muzeum.
Na spotkaniu nie zabrakło wspomnień z planów filmowych, anegdot dotyczących pracy w teatrze czy opowieści o ważnych osobach, które do dziś stanowią inspirację dla aktorki. Artystka odczytała również swoje ulubione wiersze, które – jak mówiła – były pewnego rodzaju drogowskazem w budowaniu jej tożsamości. Po wystąpieniu gościni przyszedł czas na projekcję filmu „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Maja Komorowska wcieliła się w nim w postać Racheli - Żydówki, która przybywa na uroczystość, czując, że nie do końca pasuje do bawiących się gości.
Dzięki opowieścią o sposobie budowania roli i dbałości o ukazanie symboliki postaci, słynną ekranizację jednego z najważniejszych polskich dramatów można było odkryć zupełnie na nowo. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas spotkanie pozostanie na długo w pamięci, a liczne anegdoty, wiersze i inspirujące cytaty przytaczane przez panią Maję na stałe znajdą miejsce w waszych sercach – podkreślają pracownicy muzeum.
„Wszystkie miłości Wyspiańskiego” w muzeum w Dobrzycy
Warto przypomnieć, że do 2 marca w dobrzyckim muzeum można oglądać wystawę pn. „Wszystkie miłości Wyspiańskiego”. Cieszy się ona dużym uznaniem publiczności z Wielkopolski i nie tylko. Można na niej podziwiać prace zarówno samego autora „Wesela”, ale także obrazy jego znakomitych przyjaciół m.in. Jana Matejki, Józefa Mehoffera czy Konstantego Laszczki. Na ekspozycji znajdują się także pamiątki związane z Wyspiańskim jak np. świadectwo szkolne, dziennik z osobistymi zapiskami, czy fotografie wykonane podczas jego licznych podróży.Przypominamy też, że w piątek, 28 lutego, odbędzie się ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.