reklama

Atak zamachowca w pleszewskiej szkole. Czy jesteśmy na to przygotowani?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Atak zamachowca w pleszewskiej szkole. Czy jesteśmy na to przygotowani? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
129
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZamachowiec wbiega do pleszewskiego liceum. Ma broń. Uczniowie zamykają się w salach z nauczycielami. Chowają się pod ławkami. Gaszą światła. Ktoś uderza w drzwi, krzyczy … słychać dzwonki. Alarm odwołany. To na szczęście były tylko ćwiczenia - niezwykłe ćwiczenia.
reklama

Były żołnierz zawodowy, oficer Wojska Polskiego, brał udział w misjach wojskowych m.in. Afganistanie i Mali, autor książki „Przeżyć szkołę” i założyciel firmy szkoleniowo – analitycznej Security In practice  – pułkownik rezerwy dr Krzysztof Danielewicz gościł w pleszewskim liceum, gdzie przeprowadził szkolenie z zakresu bezpieczeństwa.

Nie było to jednak zwykłe szkolenie. Krzysztof Danielewicz to autor wielu nowatorskich i unikatowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa w placówkach oświatowych. I takie właśnie zaprezentował i przeprowadził w pleszewskim „Staszku”. Całość zabezpieczali strażacy z KP PSP w Pleszewie.  

reklama

Ewakuacja szkoły w Pleszewie. Jak się prawidłowo zachować? 

Szkolenie rozpoczęło się spotkaniem dla nauczycieli i pracowników szkoły. Podczas warsztatów zostali oni zapoznani m.in. z najbardziej realnymi zagrożeniami oraz przebiegiem potencjalnego ataku na szkołę. Krzysztof Danielewicz omówił z nimi również autorski system wczesnego wykrywania symptomów zbliżającego się zagrożenia.

Potem przyszedł na  praktykę z udziałem uczniów. Przećwiczono ewakuację podczas lekcji i przerwy a także azyl, czyli sytuację w której nie można opuszczać sali lekcyjnej.

- Muszę przyznać, że zarówno nauczyciele i pracownicy ale też młodzież wszyscy spisali się na medal. Wykazali się ogromnym zaangażowaniem i świetnie wywiązali się ze swoich zadań.  Myślę, że to zaprocentuje - mówił Krzysztof Danielewicz. 

reklama

Całość  akcji zakończyła się w kościele pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Pleszewie. To właśnie  tam szkoła wyznaczyła punkt zbiórki dla uczniów, nauczycieli i rodziców w razie wystąpienia zagrożenia na terenie szkoły. 

-  Pomysł rodził się w mojej głowie od dawna, zawsze zastanawiałam się nad ewakuacją w czasie przerwy i azylu, czyli sytuacji kiedy ktoś wtargnie na teren szkoły. Kiedy poznałam Krzysztofa Danielewicza  i w trakcie rozmowy dowiedziałam się czym się zajmuje,  pomyślałam, że warto przeprowadzić tego typu szkolenie w naszej szkole – mówi dyrektor szkoły Lilla Deleszkiewicz.

I dodaje.

– Wydaje nam się, że tego typu zagrożenia występują, ale nie u nas, że zawsze dzieje się to obok, daleko. I oby tak było. Ale mamy obowiązek być przygotowani na wszystko, po to aby nasi uczniowie byli bezpieczni. To jest najważniejsze. Tego typu szkolenie to dla nas nowość, ale już dziś widzimy jak wspaniałe efekty to przyniosło. Myślę, że zorganizowaliśmy je po raz pierwszy, ale nie ostatni. 

reklama

Sposób prowadzenia szkolenia chwalili również nauczyciele.

 –  Człowiek z reguły włącza swój instynkt w takich sytuacjach. A okazuje się, że przekonanie a właściwe zachowanie to są dwie różne rzeczy. Zostały nam przekazane bardzo cenne informacje – mówi Henryk Szczudlik, nauczyciel język angielskiego w pleszewskim liceum.

Sposób przeprowadzenia szkolenia chwalili też uczniowie.

- Nie wiedziałam, że gdyby np. ktoś strzelał w szkole najlepiej znaleźć w sali martwy punkt i tam się schronić. Myślę że w każdej szkole powinno być to pokazywane- mówiła nam jedna z uczennic. 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama