Reklama

Będą transmisje na żywo? Co zmieni się w wyborach w 2018? [SONDA]

Opublikowano:
Autor:

Będą transmisje na żywo? Co zmieni się w wyborach w 2018? [SONDA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zmiany w wyborach. Zmiana ordynacji wyborczej. Wybory samorządowe 2018. W Sejmie trwają prace związane ze zmianą ordynacji wyborczej. W planach jest m.in. wprowadzenie transmisji na żywo z lokalu wyborczego, a także ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów do maksymalnie dwóch.

 

Zmiany były szeroko dyskutowane m.in. podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu. Emocji podczas pierwszego czytania projektu nie brakowało. Opozycja wprost nazywała planowane zmiany "zbójeckimi", rządzący bronili się z kolei twierdząc, że nowe prawo pozwoli uniknąć takich sytuacji jak podczas wyborów samorządowych w roku 2014, kiedy za nieważne uznano aż 5 mln głosów.

Co konkretnie może więc zmienić się w najbliższych wyborach samorządowych?

Największy sprzeciw opozycji budzą zapisy związane z wprowadzeniem systemu proporcjonalnego do większej liczby samorządów - system większościowy ma obowiązywać tylko w gminach mniejszych niż 20 tys. mieszkańców. Takie rozwiązanie promuje duże partie. Jak twierdzą m.in. posłowie Kukiz'15 de facto oznacza to likwidację JOW w wyborach do większości rad gmin.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie limitu kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów - maksymalnie dwie, ale liczone dopiero od 2018 roku. Osobną kwestią jest także to, że kandydat na wójta, burmistrza czy prezydenta danego miasta będzie musiał w nim mieszkać (obecnie nie jest to wymagane prawem)

Ma być większa transparentność. W planach jest m.in. obowiązkowa transmisja wideo w internecie z wyborów - od otwarcia lokalu do podpisania protokołu kończącego liczenie głosów. Jesli z przyczyn technicznych będzie to niemożliwe, to każda czynność komisji wyborczej w danym lokalu ma być rejestrowana (poprzez obraz i dźwięk). Mężowie zaufania nagrywający kamerami wybory będą mogli z kolei udostępniać to szerzej - do tej pory mogli to zrobić jedynie na wniosek prokuratury lub sądu.

Szerzej mają być dostępne protokoły wyborcze. Poza wywieszeniem otrzymają je także wszyscy członkowie komisji i mężowie zaufania. Mają być też dostępne na stronach Państwowej Komisji Wyborczej.

Nowością są także zmiany związane z plakatami wyborczymi - do tej pory wszystkie musiały zniknąć z przestrzeni publicznej maksymalnie 30 dni po dniu głosowania. Teraz obowiązek ten nie będzie dotyczył nieruchomości prywatnych.

Według zmian nie będzie już możliwe głosowanie korespondencyjne. Zamiast tego gmina ma umożliwić dojazd do lokalu wyborczego lub głosować będzie można przez pełnomocnika.

Nie zmieni się nic jeśli chodzi o urny - nadal będą przezroczyste - tak jak po niedawnej zmianie przepisów.

Warto także zaznaczyć, że zmiany przewidują, iż w lokalu wyborczym będą w sumie dwie komisje. Jedna do wydawania kart, a druga do liczenia głosów.

 

Wspomniane propozycje zmian wzbudzają spore emocje wśród polityków oraz ekspertów. Jaki ostatecznie nowa ordynacja wyborcza nabierze kształt? Okaże się już niebawem.

A Wy? Jak ocenianie planowane zmiany w ordynacji wyborczej?

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE