Z kilkudziesięciu wsi na terenie gminy Pleszew - kilka posiada dziś swoiste przysiółki – mające odrębną nazwę, ale będące integralną częścią danego sołectwa. Jest to m.in. Tomaszew w sołectwie Korzkwy, Pardelak w Pacanowicach, Karczemka w Ludwinie czy Sulęcin w Lenartowicach.
Summa summarum – w całej gminie wyodrębnić można 11 takich miejsc.
Konieczne zmiany odnośnie miejscowości w gminie Pleszew
W poprzednich latach – zgodnie prawem – poszczególne wyodrębnione części wsi mogły mieć swoją numerację. I tak np. mógł istnieć równocześnie adres „Tomaszew nr 200” oraz „Korzkwy nr 200” – mimo iż formalnie była to wciąż ta sama miejscowość.W ubiegłym roku zmieniła się jednak sytuacja prawna – polski rząd wydał rozporządzenie, zgodnie z którym wspomniane części miejscowości nie mogą mieć identycznej numeracji – w obrębie tego samego sołectwa.
- Stwarza się problem – bo zmienia się numeracja dla poszczególnych części miejscowości – mówił podczas ostatniej sesji rady miasta wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.
Jak wybrnąć ze wspomnianego kłopotu? Jak opowiadają władze Pleszewa, rozwiązania w tej sytuacji są dwa. Pierwszy to „stworzenie” ze wspomnianego miejsca – ulicy. Wówczas sama numeracja może pozostać bez zmian. I tak np. Pacanowice miałyby ulicę Pardelak, a Lenartowice ulicę Przydziałki.
Drugie rozwiązanie polega na konkretnym nadaniu nazwy miejscowości danemu miejscu. I tak np. Tomaszew stałby się oddzielną miejscowością od Korzkiew – wchodzącą jednak nadal formalnie w skład sołectwa Korzkwy.
– Takie rozwiązanie funkcjonuje już w gminie na przykładzie Łaszewa i Zielonej Łąki – opowiada wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.
Warto dodać, że drugi ze sposobów – na dostosowanie się do zmienionych przepisów – w przypadku np. wspomnianego Tomaszewa wydaje się zresztą jedynym możliwym – ponieważ jest już tam osiedle i ulice.
Jak zaznaczają władze Pleszewa, wspomniane „wyodrębnienie” miejscowości z danej wsi wymaga spełnienia określonych procedur.
Jakie są procedury odnośnie zmian przy miejscowościach w gminie Pleszew?
– Konieczne są konsultacje w tej sprawie – po których wysyłany jest wniosek do ministra, i następnie jest wywoływana procedura nazwy takiej miejscowości – tłumaczy wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.
Jak dodają władze Pleszewa, trzeba przy okazji podejść do problemu całościowo – także w innych częściach gminy.
– Musimy spojrzeć na miejsca, gdzie rozwija się dziś mieszkalnictwo „w poprzek” wsi – by nadać tam nazwy ulic, usystematyzować numerację porządkową. Dziś chodzi nie tylko np. o Lenartowice, ale także o Marszew czy Dobrą Nadzieję – opowiada wiceburmistrz.
Jak dodaje – wspomniana dyskusja jest dopiero wstępem do konkretnych działań, które będą prowadzone.
– W następnej części roku chcemy zająć się tymi sprawami – już w ramach konkretnych uchwał – zapowiada Andrzej Jędruszek.
W praktyce wstępna propozycja zakłada, by z 11 poszczególnych miejsc w gminie (pełna lista obok) w dwóch przypadkach: Tomaszewa i Karczemki – wywołać konsultacje, by stały się one osobnymi miejscowościami (ze względu na ich rozległość), a w pozostałych przypadkach – stworzyć ze wspomnianych „przysiółków” ulice.
– Podkreślamy jednak, że obojętnie w jakim trybie się to wszystko odbędzie – wspomniane miejsca nadal będą do częściami danego sołectwa. Kwestii sołectwa w ogóle nie dotykamy – podkreśla burmistrz Arkadiusz Ptak.
Co z kolei na to przedstawiciele danych wsi?
Sołtys Korzkiew, Anita Szczepaniak, jest jak najbardziej za wspomnianymi zmianami.
– Uważam, że warto, aby Tomaszew był odrębną miejscowością, na pewno łatwiej będzie wówczas „zapanować” nad ulicami, będzie to uregulowane, nie będzie też dużych zmian w dokumentacjach – mówi sołtys Korzkiew.
Radna Bernadeta Gawrońska, na co dzień przewodnicząca osiedla nr 7 „Zachodnie” w Pleszewie, które „sąsiaduje” z Tomaszewem, również uważa, że to dobre rozwiązanie.
– To słuszna decyzja – komentowała podczas sesji.
Swojego zadowolenia nie ukrywała także radna Wiesława Gil z Lenartowic.
– Od lat walczę, żeby były w Lenartowicach ulice. Wreszcie będzie porządek – mówiła radna.
Na razie – wszystko jest jeszcze w formie debaty. Wrócimy do tematu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.