reklama

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65+. Jak powinna wyglądać recepta? Gdzie znaleźć listę?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65+. Jak powinna wyglądać recepta? Gdzie znaleźć listę? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDotychczas bezpłatne leki przysługiwały tylko seniorom powyżej 75. roku życia. Teraz się to zmieniło. Od 1 września program został poszerzony o osoby po 65. roku życia, a także dzieci oraz młodzież do 18 lat. Gdzie szukać aktualnego wykazu dostępnych bezpłatnie leków? Kto może wystawić receptę i jak powinna wyglądać, by móc skorzystać z refundacji?
reklama

Bezpłatnie leki przysługują wszystkim osobom, które łącznie spełniają 3 kryteria: mają ukończone 65 lat lub mają poniżej 18 lat, lek znajduje się w wykazie „D1” lub D2 refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia oraz mają rozpoznane schorzenie, które jest zgodne z zakresem wskazań objętych refundacją.

reklama

Jak powinna wyglądać recepta na bezpłatne leki? 

Podstawą do otrzymania bezpłatnych leków jest prawidłowo wystawiona recepta. Jak powinna wyglądać?

-  W przypadku bezpłatnych leków, o których rozmawiamy, na recepcie musi być znacznik S(enior) lub (DZ)iecko. Farmaceuci nie mogą poprawić lub uzupełnić tych znaczników - przestrzega farmaceuta, właściciel „Apteki Pod Wagą”  w Pleszewie, Mariusz Politowicz.

Sam znacznik jednak nie wystarczy. Lek musi być na jednej z dwóch list refundacyjnych. Oznacza to, że jeśli na recepcie, papierowej lub elektronicznej, lekarz zapisze np. paracetamol oraz zaznaczy S lub DZ, farmaceuta zrealizuje receptę na 100 %, gdyż paracetamol nie jest na żadnej z ww. list.

reklama

- Analogicznie, jeśli na recepcie S lub DZ znajdzie się inny pełnopłatny lek, np. przeciw nadciśnieniu, farmaceuta może wydać - też tylko na 100 % - jego odpowiednik, choćby był na liście bezpłatnych. Apteki każdego dnia realizują recepty z tak wymieszanymi odpłatnościami - dodaje Politowicz. 

Bezpłatne leki a choroba pacjenta 

Kolejnym kryterium jest choroba pacjenta. Każdy lek ma swoją Charakterystykę Produktu Leczniczego (ChPL). Jest to zbiór wszelkich informacji o leku, w tym wykaz chorób, do leczenia których można go stosować.

 - Załóżmy, że lek X można stosować w schorzeniu nr 1, 2, 3, 4 i 5. Zarazem ministerstwo zdrowia wpisało na liście dla seniorów, że bezpłatnie można go przepisać tylko w chorobach od 1 do 4. Gdy pacjent ma jedną z chorób 1-4, lek otrzyma bezpłatnie. Gdy jednak ma chorobę nr 5, otrzyma go ze zwykłą zniżką lub nawet na 100 %. Tak więc musi być spełnionych kilka warunków, by lek z grupy S lub DZ otrzymać bezpłatnie - wskazuje pleszewski farmaceuta. 

reklama

Lista bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów 65+

Lista bezpłatnych leków dostępna jest na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub na stronie https://www.gov.pl/web/zdrowie. Wśród nich są m.in. leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach: dróg oddechowych, urologicznych, układu pokarmowegow, a także w nadciśnieniu tętniczym.

W wykazie dla dzieci znajduje się ponad 2,8 tys. leków, natomiast wykaz dla seniorów zawiera przeszło 3,8 tys. pozycji. 

Jeżeli ta sama substancja lecznicza z listy jest produkowana pod np. 5 nazwami, to lista traktuje je jak 5 leków. Jeśli na dodatek każdy z nich jest produkowany w 3 dawkach, to otrzymujemy 15 pozycji na liście.  

- Nie jest to zabieg marketingowy któregokolwiek ministra, tylko uwzględnienie realiów. Każdy z nas bywa pacjentem i wie, że czasem - z różnych przyczyn - lek z firmy X działa na nas lepiej, niż ta sama substancja z firmy Y - tłumaczy farmaceuta.

I dodaje, że najważniejsze, aby pacjenci zapamiętali, że nawet jeśli są z grupy 18- lub 65+, chorują, a ich leki są na listach do bezpłatnego wydawania, niekoniecznie otrzymają receptę uprawniającą do bezpłatnych leków.  

- Ta kołdra jest zbyt krótka, by starczyła dla wszystkich. Jedno jest pewne. Im więcej bezpłatnych leków, tym dla pacjentów koszt leczenia maleje. Proszę jednak pamiętać, że w myśl zasady solidaryzmu społecznego, wszyscy współfinansujemy te leki lub leczenie. Nic tego nie zmieni - ocenia. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama