Podczas II wojny światowej byli skazani przez Niemców na zagładę. Głodzeni, torturowani, brutalnie mordowani. Ci, którzy przeżyli dawali później świadectwo - pielgrzymując do św. Józefa w Kaliszu. Warto zaznaczyć, że „księża dachauczycy” - bo o nich mowa - służyli Bogu i ludziom również w Pleszewie. 29 kwietnia przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu Dachau, gdzie niemieccy naziści zamordowali setki duchownych z Polski.
Obóz koncentracyjny KL Dachau podczas II wojny światowej pełnił funkcję głównego miejsca, do którego Niemcy zsyłali osoby duchowne. Według różnych szacunków samego Kościoła katolickiego - trafiło tam ich ok. 3 tys. - księży, zakonników itd. - z czego ok. 1.800 osób pochodziło z Polski.
Niewiele osób wie, że wśród nich byli także kapłani, którzy związani byli z Ziemią Pleszewską.
Przypomnijmy: podczas wojny, osadzeni duchowni powierzyli się świętemu Józefowi - przyrzekając, że jeśli przeżyją, będą przyjeżdżać przed jego obraz - by dziękować za cud. Ten się wydarzył - w 1945 roku na kilka dni przed planowanym wymordowaniem przez Niemców wszystkich więźniów, doszło do oswobodzenia obozu przez wojska alianckie. Duchowni dotrzymali słowa - w 1948 roku odbyła się pierwsza wielka pielgrzymka do Kalisza, w której uczestniczyło prawie pół tysiąca duchownych (z obozu w Dachau ocalało niewiele ponad 800). Warto dodać, że przez kolejne lata organizowane były kolejne - w 2010 roku wziął udział ostatni z kapłanów, który przeżył obóz. W bazylice św. Józefa w Kaliszu w roku 1970 powstała z kolei kaplica Męczeństwa i Wdzięczności z kolei rocznica wyzwolenia obozu w Dachau jest w naszym kraju Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Wśród tysięcy księży znaleźć można również kapłanów, którzy służyli w Pleszewie. Są to: ks. prof. Stanisław Herwart, ks. Edward Skowroński, ks. kan. Julian Badziński oraz ks. Jan Schmelter.
I właśnie o ich godne upamiętnienie walczą od dłuższego czasu pleszewianie.
W tym roku - 29 kwietnia 2020 roku - przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu Dachau, gdzie niemieccy naziści zamordowali setki duchownych z Polski, ale także 50. rocznica utworzenia Kaplicy Wdzięczności i Męczeństwa w Kaliszu.
W Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu odbędą się tradycyjne uroczystości związane z Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Uroczystości trwać będą dwa dni.
- W dniu 28 kwietnia o godz. 19.00 w Kaplicy Wdzięczności i Męczeństwa odprawiona zostanie Msza św. w intencji jej fundatorów, a 29 kwietnia o godz. 12.00 będzie miała miejsce uroczysta Eucharystia – poprzedzona słowem wprowadzającym o godz. 11.30 – sprawowana przez Arcybiskupa Seniora Archidiecezji Wrocławskiej Mariana Gołębiewskiego. Po Mszy św. nastąpi poświęcenie Kaplicy i Muzeum Księży Dachauowczyków po zakończonych niedawno pracach remontowo-konserwatorskich – komentuje biskup kaliski Edward Janiak w komunikacie wydanym w związku z obchodami Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.