Reklama

Chocz. Opłaty na cmentarzu

Opublikowano: sob, 20 mar 2021 07:00
Autor: | Zdjęcie: Parafia Chocz

Chocz. Opłaty na cmentarzu - Zdjęcie główne

Chocz. Nowy cennik na cmentarzu | foto Parafia Chocz

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmiany dotyczące cmentarza w Choczu - to kolejny krok tamtejszych Franciszkanów w celu uporządkowania spraw związanych z nekropolią.

Reklama

Pierwsze zmiany na cmentarzu w Choczu prowadzono już kilka lat temu. Otóż w 2017 roku parafia przystąpiła do inwentaryzacji nekropolii – dzieląc ją na sektory. Na specjalnej stronie internetowej można dziś odszukać konkretny nagrobek i jego lokalizację. 

Chocz. Ustalili „pokładne”

Teraz czas na kolejny krok. A jest nim wprowadzenie tzw. „pokładnego” - czyli specjalnej opłaty za miejsce na cmentarzu. Jak to wygląda w praktyce? Za nowy grób lub wykorzystanie miejsca w grobie głębinowym - należy uiścić opłatę pozwalającą na użytkowanie miejsca przez 20 lat. Ile to będzie w przypadku chockiej nekropolii? Regulamin i cennik został ustalony kilka dni temu na spotkaniu rady parafialnej. Opłata na 20 lat za grób pojedynczy - wyniesie 200 zł, a za podwójny - 300 zł. Jest również możliwość tzw. opłaty wieczystej - obowiązuje ona 99 lat - ale tylko za murowany (1.000 zł za grób pojedynczy, 1.500 zł za podwójny). Ponadto każdy dysponent grobu zobowiązany jest co roku wnieść opłatę eksploatacyjną w wysokości 30 zł, która będzie przeznaczana na utrzymanie cmentarza. Na co zostaną wydatkowane środki z „pokładnego”? M.in. na utrzymanie nekropolii i niezbędne remonty, choćby na odnowienie muru okalającego miejsce ostatniego spoczynku w Choczu.  

Chocz. Groby do likwidacji 

Nowe opłaty obowiązują od 10 marca. Należy je uregulować do końca roku. Jeżeli któryś z grobów nie zostanie opłacony, oznaczony zostanie jako „własność parafii”. Z czym to się wiąże? Po 3 latach może zostać zlikwidowany. 

Wciąż dużo grobów nie ma dysponentów, co najmniej 1/4 tego, co zostało zgłoszone - przyznaje o. Medard Hajdus, proboszcz chockiej parafii. - Bardzo proszę sprawdzić, czy zmarły z rodziny jest na stronie internetowej cmentarza. Jeśli nie, proszę o kontakt - dodaje i apeluje o poważne podejście do sprawy.

Chocz. Cmentarz w Internecie 

Na stronie internetowej chockiego cmentarza można znaleźć w bazie danych konkretną osobę spoczywającą na tej nekropolii i ustalić miejsce, w którym znajduje się jej grób. Jak to działa? Wystarczy w wyszukiwarce wpisać imię i nazwisko zmarłego. Co zobaczymy? Nie tylko dane sektora i miejsca, ale również zdjęcie grobu, datę urodzin i śmierci. Funkcjonuje również opcja „rocznica”, dzięki której strona przypomina nam o rocznicach śmierci osób pochowanych na chockim cmentarzu. Możemy także zamówić opiekę nad grobem, uregulować płatność, a nawet dodać życiorys zmarłego.

Chocz. Chodnik przy Taczanowskiego. To inwestycja robiona etapami

 

Cennik cmentarza w Choczu:

Pokładne (opłata na 20 lat)

za grób pojedynczy - 200 zł

za grób podwójny - 300 zł

Możliwość opłaty wieczystej tylko za grób murowany pojedynczy - 1000 zł, a za podwójny - 1500 zł na 99 lat (to gwarantuje uniknięcia jakichkolwiek podwyżek), rezygnacja z tej możliwości skutkuje opłatami z punku 1a lub 1b

Prologata (przedłużenie na kolejne 20 lat) - 200 zł

Rezerwacja miejsca na 20 lat - 200 zł (po pogrzebie rezerwacja zmienia się w pokładne bez konieczności dopłat)

Pokładne za grób dziecka do 6. roku życia (mały grób) - 100 zł

Każdy dysponent grobu zobowiązany jest co roku wnieść opłatę eksploatacyjną w wysokości 30 zł (utrzymanie cmentarza).

 

Koszt nowego nagrobka to 10% wartości (płatne w kancelarii)

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    Parafianka

    To mam rozumieć. Że jak opłata została wprowadzona, to wówczas szczątki ludzie go ciała w końcu znika z cmentarza. A nie jak do tej pory, walają się po całym terenie!