reklama
reklama

Co mieszkańcy wrzucają do kubłów? Są wyniki kontroli [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kontrola segregacji odpadów w gminie Gizałki – obnażyła wiele nieprawidłowości. Są na to dowody w postaci dokumentacji zdjęciowej.
reklama

Prawidłowa segregacja śmieci to obowiązek. Dlaczego? Ponieważ od tego, w jaki sposób rozdzielimy strumień odpadów już w domu - zależy ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. To zaś ma wpływ na wysokość opłat za odbiór.

- Prawidłowa segregacja oznacza redukcję ilości odpadów niesegregowanych (zmieszanych), co przekłada się na niższe koszty ponoszone przez gminę (czyli nas wszystkich). I daje lepszy wskaźnik poziomu recyklingu odpadów - mówił wielokrotnie wójt Gizałek - Robert Łoza i apelował o dokładną i prawidłową segregację odpadów komunalnych.

Nie odbiorą śmieci 

Niestety, nie wszyscy mieszkańcy gminy rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich w sposób właściwy. Z przeprowadzonej ostatnio  kontroli - udokumentowanej również fotograficznie - wynika, że w wielu gospodarstwach domowych odpady komunalne są źle posegregowane.

 - Przeprowadzona  kontrola wykazała, że część mieszkańców wyrzuca cenny surowiec recyklingowy tj. opakowania wielomateriałowe, metale, aluminium, szkło, tworzywa sztuczne, papier, do odpadów zmieszanych – wylicza Robert Łoza.

Tego robić nie wolno. 

-  Odpady, co do których stwierdzono, iż zbierane są  w sposób niezgodny z zasadami segregacji zostały pozostawione w miejscu odbioru. Oznacza to, że konieczna jest segregacja oraz umieszczanie odpadów w worku/pojemniku odpowiednim dla danej frakcji – informuje wójt Gizałek.

Prawidłowo posegregowane odpady zostaną odebrane przez firmę wywozową podczas kolejnego odbioru, który odbędzie się zgodnie z harmonogramem.

Ponowne stwierdzenie braku segregacji lub jej nieprawidłowe prowadzenie będzie z kolei skutkować wszczęciem postępowania administracyjnego w celu naliczenia wyższej opłaty za nieprawidłową segregację. Ta w tej chwili wynosi w Gizałkach 40 zł miesięcznie od mieszkańca. 

Zasady prawidłowej segregacji 

Warto pochylić się nad segregacją, bo nieprawidłowości w tym zakresie mogą nas drogo kosztować.  Przypominamy więc, że do worka niebieskiego trafiają opakowania z papieru i tektury, do białego – szkło bezbarwne, zielonego- szkło kolorowe, z kolei tworzywa sztuczne wrzucamy do worka żółtego.

Warto również przypomnieć, że od września ub.r. mieszkańcy gminy Gizałki nie mogą wystawiać bioodpadów w workach. Tego rodzaju nieczystości muszą  gromadzić wyłącznie w brązowych pojemnikach – do tego przeznaczonych. Co tam trafia?  Trawa, liście, gałęzie, igliwie, kwiaty cięte, kwiaty doniczkowe- bez ziemi i doniczek, fusy po herbacie i kawie, owoce i warzywa, obierki warzyw i owoców, rośliny/resztki roślin i zioła.

Mieszkańcy powinni również pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, przy wystawianiu pojemników przed posesję. Jakich?

- Przede wszystkim bioodpady powinny być wystawiane przed nieruchomość w pojemniku otrzymanym od gminy. Prywatny pojemnik może być wykorzystywany jako drugi, dodatkowy i dostawiany w sytuacji, gdy ilość bioodpadów powstałych na nieruchomości nie mieści się już w pojemniku otrzymanym od gminy – wyjaśniają urzędnicy.

Właściciel nieruchomości jako użytkownik, ma też obowiązek utrzymywać pojemnik w odpowiednim stanie sanitarnym oraz technicznym.

 

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama